Czyszczenie szyby kominka. Poradnik

0
Kominek w sypialni
Kominek w mieszkaniu w chłodne dni może ocieplić wnętrze.

Kominek w domu nadaje ciepły klimat wnętrzu. Płonący ogień wygląda rewelacyjnie podczas mroźnego zimowego dnia. Aby cieszyć się pięknym widokiem ognia należy utrzymywać szybę w czystości. Czyszczenie szyby kominka nie wymaga wielkiego wysiłku. Przedstawiamy poradnik jak to szybko i skutecznie zrobić.

Abyśmy mogli cieszyć się urokiem kominka w domu czy w mieszkaniu musimy utrzymać szybę kominkową czystą i bez smug. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że jeżeli będziemy palić mokrym drewnem lub iglastym szyba błyskawicznie będzie zachodzić brudem. Najlepiej do tego celu używajmy brykietu lub suchego drewna bukowego. Zły ciąg kominowy ma także wpływ na większe zabrudzenia tego miejsca.

Gdy szyba jest czarna, okopcona i nie widać przez nią płomieni ognia wówczas musimy ją dokładnie wyczyścić. Po co nam kominek skoro nie będzie widać przez niego urokliwych płomieni ognia? Zacznijmy od przygotowania niezbędnych rzeczy, a mianowicie:

  • rękawiczki,
  • suche ręczniki/ stare gazety,
  • karton do podłożenia,
  • odpowiednie środki do czyszczenia (jeżeli decydujemy się na zakup ich w sklepie) lub amoniak z octem.

Sprawdź: Czy można zainstalować kominek w bloku lub kamienicy?

Na samym początku warto zapoznać się z zaleceniami producenta wkładu kominkowego, co do jego czyszczenia. Znajdziemy tam szczegółowe zasady gwarancji i wskazówki, dotyczące czyszczenia szyb kominkowych. Jeżeli już dokładnie wiemy czym i jak możemy myć to zabierzmy się za pracę. Najpierw zabezpieczmy podłoże wokół kominka. Jest to konieczne ze względu na to, że wiele środków chemicznych może zniszczyć nam panele lub terakotę, która znajduje się wokół naszego paleniska.

To Cię zainteresuje: Ogrzewaj z głową - ekonomiczne spalanie węgla i drewna

Pamiętajmy, że kominek musi być zimny. Ochroni to nas przed poparzeniem oraz szybę kominkową, która pod wpływem różnić temperatur może pęknąć.

Jeżeli nasza szyba kominkowa jest pokryta niewielką ilością sadzy, do jej umycia wystarczy woda z płynem do mycia naczyń. W przypadku poważniejszych zabrudzeń należy użyć silniejszego preparatu.

Przed rozpoczęciem prac pamiętajmy o założeniu rękawiczek ochronnych oraz zabezpieczeniu podłogi w okolicy komina (szczególnie jeśli szyba pokryta jest sporą ilością sadzy, by kapiąca brudna maź nie narobiła bałaganu). Następie obficie spryskajmy powierzchnię szyby płynem czyszczącym. Chwilę odczekajmy, aż preparat wejdzie w interakcje (zazwyczaj to trwa od 30 sekund do 2 minut). Następnie ręcznikiem papierowym lub gazetą zbieramy brudny osad. Jeżeli to nie pomogło, powtórzmy czynność jeszcze raz. Następnie spłukujemy wodą i wycieramy do sucha.

Dowiedz się: Jak wybrać i przechowywać drewno kominkowe

Domowe sposoby czyszczenia szyby kominkowej

Zamiast kupnych środków czyszczących możemy użyć roztworu z amoniaku – 1 łyżka, wody – pół litra i łyżeczki octu. Tak przygotowany płyn wlewamy do butelki ze spryskiwaczem i pokrywamy nim szybę kominkową. Czekamy minutę i dokładnie wycieramy wilgotną szmatką. Powtarzamy czynność 3-4 razy. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z efektu, to zróbmy to jeszcze raz. Jeżeli na szybie nadal są zabrudzenia, do czyszczenia użyjmy popiołu. Nanosimy niewielką ilość popiołu na wilgotną ściereczkę, a następnie wycieramy nią uporczywe zabrudzenia. Po kilku chwilach osad powinien ustąpić. Co ciekawe, jest to sprawdzona metoda, którą często znajdziemy w instrukcji obsługi kominków. Następnie szybę myjemy ciepłą wodą i przecieramy do sucha.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Zdjęcia: Kratki.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także