Czym ogrzać dom?

Budując dom i projektując jego ogrzewanie właściciel staje przed dylematem, jakiego rodzaju paliwa użyć, aby w jego domu zimą było ciepło i to za rozsądną cenę. O wyborze źródła energii decyduje głównie jego dostępność oraz koszty, zarówno inwestycyjne,
jak i eksploatacyjne.


Jeśli w pobliżu naszego domu przebiega sieć gazowa, zwykle decydujemy się na gaz ziemny, gdyż jest to wygodne w użytkowaniu i ciągle jeszcze jedno z najtańszych paliw. Płacimy za niego po zużyciu, a nie przed, nie musimy go magazynować, wykonanie instalacji jest tańsze niż np. tej wykorzystującej olej opałowy czy gaz płynny, a kotły gazowe są praktycznie bezobsługowe. Wybierając kocioł gazowy z pewnością warto zdecydować się na urządzenie pracujące w technice kondensacyjnej – obecnie najoszczędniejszej.

Kocioł gazowy, stojący kondensacyjny (fot. De Dietrich).Koicioł olejowy (fot. Ulrich)

Ogrzewanie gazem i olejem opałowym

Jeżeli nie ma możliwości podłączenia domu do miejskiej sieci gazowej, pozostaje wybór między olejem opałowym i gazem płynnym (LPG), niestety droższymi od gazu ziemnego. Wbrew pozorom oba te paliwa mają wiele wspólnych cech. Przede wszystkim wymagają odpowiedniego magazynowania - w przypadku gazu płynnego są to instalowane na zewnątrz zbiorniki naziemne lub podziemne, zaś zbiorniki na olej opałowy umieszcza się zazwyczaj w domowej kotłowni (istnieje możliwość ich montażu także na zewnątrz budynku). Niestety trzeba pamiętać o konieczności uzupełniania zapasu paliwa.

Dokonując wyboru między olejem opałowym i gazem płynnym należy wziąć pod uwagę nie tylko możliwości magazynowania i ceny tych paliw w miejscu zamieszkania, ale również perspektywy rozwoju sieci gazowej w okolicy. Jeżeli wiemy, że za kilka lat nasz dom zostanie podłączony do miejskiej sieci gazowej, warto zdecydować się na gaz płynny, choćby dlatego, że nie będziemy musieli w przyszłości wymieniać zainstalowanego kotła grzewczego.

Ogrzewanie paliwami stałymi

Paliwa stałe są najtańsze na rynku. Właśnie z tego powodu instalowanie zasilanych nimi kotłów jest coraz popularniejsze. Takie ogrzewanie domu, mimo niewątpliwej zalety, jaką są niskie koszty eksploatacji, ma jednak kilka poważnych wad. Najważniejsze z nich to konieczność magazynowania paliwa, ładowania kotła i czasem wywozu pozostałości po spalaniu paliw stałych.

Węgiel kamienny. Występuje w kilku odmianach różniących się przede wszystkim wartością opałową, która zależy od zawartości w nim popiołu, siarki i wilgoci. Najpopularniejsze jego odmiany to: miał (co prawda najtańszy, ale trudny w użytkowaniu, przeważnie zanieczyszczony oraz zapylony, kotły nim opalane wymagają czyszczenia przynajmniej raz w ciągu doby), węgiel sortymentu orzech (równie nieekologiczny, kłopotliwy w użytkowaniu - częste i kłopotliwe usuwanie żużla oraz toksycznego popiołu, łatwiejszy od poprzednika w magazynowaniu), eko-groszek (bardziej przyjazny dla środowiska, pakowany w wygodne worki, ważne jednak, aby był dobrej jakości potwierdzonej certyfikatem).

ekogroszek drewno opałoweodpady drewnatrociny pelet

Biomasa. Pod tym pojęciem kryje się najczęściej paliwo pochodzące z roślin, czyste (także po spaleniu) i całkowicie odnawialne (rośliny w miarę szybko odrastają, a popiół powstający z nich po spaleniu stanowi wartościowy nawóz). Jest to paliwo wydajne - mniej niż dwie tony biomasy są równoważne energetycznie tonie węgla kamiennego.

Biomasa występuje w postaci: drewna opałowego nieprzerobionego (kora, igliwie, wióry, gałęzie i zrębki) i w wersji przerobionej (trociny, brykiety, pelety), słomy, a także uprawnych  roślin energetycznych (najpopularniejsze w Polsce są wierzba, malwa pensylwańska oraz trawiasty miskant olbrzymi).

Energia elektryczna

Bardzo wygodna w użytkowaniu, nazywana „czystym” paliwem. Kotły elektryczne są nieduże i lekkie, a ich koszt jest znacznie niższy od kotłów gazowych i olejowych. Unika się również wydatków na przyłącza, kominy czy zbiorniki paliwa. Niestety poważną wadą tego rodzaju ogrzewania są wysokie, zupełnie nieopłacalne koszty eksploatacyjne. Dlatego też ogrzewanie elektryczne wykorzystuje się najczęściej tylko miejscowo, jako ogrzewanie uzupełniające np. w postaci instalacji podłogowej
w łazienkach lub holach.

Energia słońcaCzym ogrzać dom? - zdjęcie 8

Do wspomagania centralnego ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej warto wykorzystać energię słoneczną. Dzięki kolektorom słonecznym w ciągu roku możemy zaoszczędzić nawet do 60% energii zużywanej na podgrzewanie wody. Systemy solarne są dostępne w pakietach, co oznacza, że właściciel domu nie musi dobierać poszczególnych jego elementów. Kupując cały zestaw mamy pewność, że wszystkie jego elementy będą ze sobą idealnie współpracować.

Energia z wnętrza ziemi

Alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań stają się obecnie pompy ciepła pracujące z bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii pochodzącym z wnętrza ziemi (rozwiązanie najczęściej stosowane), a także wody gruntowej lub powietrza. Pompy ciepła korzystają z zasobów cieplnych ziemi i w zależności od rodzaju instalacji, za pomocą sond lub kolektorów gruntowych "przepompowują" uzyskane ciepło, wykorzystując jako napęd energię elektryczną zwiększają jego temperaturę, która oddawana jest wodzie w obiegu grzewczym. Dzięki tym urządzeniom posiadacze domów mogą zaoszczędzić przeszło połowę kosztów eksploatacyjnych w porównaniu do kotłów olejowych lub gazowych. Warto wspomnieć, że pompa ciepła zużywa tyle energii elektrycznej, co przeciętna lodówka, a więc niewiele. Choć urządzenie wraz z kompletną instalacją jest drogie (30 tys. i więcej), koszt ten zwraca się w ciągu  kilkunastu lat.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Zdjęcia: CHT, De Dietrich, Junkers, Ulrich

Polecamy Ci również

Zobacz także