Budując dom i projektując jego ogrzewanie właściciel staje przed dylematem, jakiego rodzaju paliwa użyć, aby w jego domu zimą było ciepło i to za rozsądną cenę. O wyborze źródła energii decyduje głównie jego dostępność oraz koszty, zarówno inwestycyjne,
jak i eksploatacyjne.
Jeśli w pobliżu naszego domu przebiega sieć gazowa, zwykle decydujemy się na gaz ziemny, gdyż jest to wygodne w użytkowaniu i ciągle jeszcze jedno z najtańszych paliw. Płacimy za niego po zużyciu, a nie przed, nie musimy go magazynować, wykonanie instalacji jest tańsze niż np. tej wykorzystującej olej opałowy czy gaz płynny, a kotły gazowe są praktycznie bezobsługowe. Wybierając kocioł gazowy z pewnością warto zdecydować się na urządzenie pracujące w technice kondensacyjnej – obecnie najoszczędniejszej.
Ogrzewanie gazem i olejem opałowym
Jeżeli nie ma możliwości podłączenia domu do miejskiej sieci gazowej, pozostaje wybór między olejem opałowym i gazem płynnym (LPG), niestety droższymi od gazu ziemnego. Wbrew pozorom oba te paliwa mają wiele wspólnych cech. Przede wszystkim wymagają odpowiedniego magazynowania - w przypadku gazu płynnego są to instalowane na zewnątrz zbiorniki naziemne lub podziemne, zaś zbiorniki na olej opałowy umieszcza się zazwyczaj w domowej kotłowni (istnieje możliwość ich montażu także na zewnątrz budynku). Niestety trzeba pamiętać o konieczności uzupełniania zapasu paliwa.
Dokonując wyboru między olejem opałowym i gazem płynnym należy wziąć pod uwagę nie tylko możliwości magazynowania i ceny tych paliw w miejscu zamieszkania, ale również perspektywy rozwoju sieci gazowej w okolicy. Jeżeli wiemy, że za kilka lat nasz dom zostanie podłączony do miejskiej sieci gazowej, warto zdecydować się na gaz płynny, choćby dlatego, że nie będziemy musieli w przyszłości wymieniać zainstalowanego kotła grzewczego.
Ogrzewanie paliwami stałymi
Paliwa stałe są najtańsze na rynku. Właśnie z tego powodu instalowanie zasilanych nimi kotłów jest coraz popularniejsze. Takie ogrzewanie domu, mimo niewątpliwej zalety, jaką są niskie koszty eksploatacji, ma jednak kilka poważnych wad. Najważniejsze z nich to konieczność magazynowania paliwa, ładowania kotła i czasem wywozu pozostałości po spalaniu paliw stałych.
Węgiel kamienny. Występuje w kilku odmianach różniących się przede wszystkim wartością opałową, która zależy od zawartości w nim popiołu, siarki i wilgoci. Najpopularniejsze jego odmiany to: miał (co prawda najtańszy, ale trudny w użytkowaniu, przeważnie zanieczyszczony oraz zapylony, kotły nim opalane wymagają czyszczenia przynajmniej raz w ciągu doby), węgiel sortymentu orzech (równie nieekologiczny, kłopotliwy w użytkowaniu - częste i kłopotliwe usuwanie żużla oraz toksycznego popiołu, łatwiejszy od poprzednika w magazynowaniu), eko-groszek (bardziej przyjazny dla środowiska, pakowany w wygodne worki, ważne jednak, aby był dobrej jakości potwierdzonej certyfikatem).
Biomasa. Pod tym pojęciem kryje się najczęściej paliwo pochodzące z roślin, czyste (także po spaleniu) i całkowicie odnawialne (rośliny w miarę szybko odrastają, a popiół powstający z nich po spaleniu stanowi wartościowy nawóz). Jest to paliwo wydajne - mniej niż dwie tony biomasy są równoważne energetycznie tonie węgla kamiennego.
Biomasa występuje w postaci: drewna opałowego nieprzerobionego (kora, igliwie, wióry, gałęzie i zrębki) i w wersji przerobionej (trociny, brykiety, pelety), słomy, a także uprawnych roślin energetycznych (najpopularniejsze w Polsce są wierzba, malwa pensylwańska oraz trawiasty miskant olbrzymi).
Energia elektryczna
Bardzo wygodna w użytkowaniu, nazywana „czystym” paliwem. Kotły elektryczne są nieduże i lekkie, a ich koszt jest znacznie niższy od kotłów gazowych i olejowych. Unika się również wydatków na przyłącza, kominy czy zbiorniki paliwa. Niestety poważną wadą tego rodzaju ogrzewania są wysokie, zupełnie nieopłacalne koszty eksploatacyjne. Dlatego też ogrzewanie elektryczne wykorzystuje się najczęściej tylko miejscowo, jako ogrzewanie uzupełniające np. w postaci instalacji podłogowej
w łazienkach lub holach.
Energia słońca
Do wspomagania centralnego ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej warto wykorzystać energię słoneczną. Dzięki kolektorom słonecznym w ciągu roku możemy zaoszczędzić nawet do 60% energii zużywanej na podgrzewanie wody. Systemy solarne są dostępne w pakietach, co oznacza, że właściciel domu nie musi dobierać poszczególnych jego elementów. Kupując cały zestaw mamy pewność, że wszystkie jego elementy będą ze sobą idealnie współpracować.
Energia z wnętrza ziemi
Alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań stają się obecnie pompy ciepła pracujące z bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii pochodzącym z wnętrza ziemi (rozwiązanie najczęściej stosowane), a także wody gruntowej lub powietrza. Pompy ciepła korzystają z zasobów cieplnych ziemi i w zależności od rodzaju instalacji, za pomocą sond lub kolektorów gruntowych "przepompowują" uzyskane ciepło, wykorzystując jako napęd energię elektryczną zwiększają jego temperaturę, która oddawana jest wodzie w obiegu grzewczym. Dzięki tym urządzeniom posiadacze domów mogą zaoszczędzić przeszło połowę kosztów eksploatacyjnych w porównaniu do kotłów olejowych lub gazowych. Warto wspomnieć, że pompa ciepła zużywa tyle energii elektrycznej, co przeciętna lodówka, a więc niewiele. Choć urządzenie wraz z kompletną instalacją jest drogie (30 tys. i więcej), koszt ten zwraca się w ciągu kilkunastu lat.
wioslarz
Rośnie akcyza i ceny paliw coraz bardziej zastanawiam się nad montażem pieca na pellety. Jesteśmy w trakcie wyboru instalacji i szukamy alternatywy dla pieców olejowych. Czy ktoś korzysta z takiego systemu ?
arekk
tak, ja mam u siebie piec na pellety, ceny za tonę są zróżnicowane w zależności od tego u jakiego producenta i dystrybutora robisz zakup
boogie
Może przyda się kilka wskazówek co do ogrzewania:
http://www.lazienkaplus.pl/pl/porady,temat,84.html
W tym wypadku w kontekście łazienki.
Enerbau
Dobór systemu ogrzewania dla danego domu bezwzględnie zależy od stopnia docieplenia lub pełnej izolacji. Zatem fałszywą jest informacja, że ten czy inny system jest ekonomiczny czy nieekonomiczny.
Nie po to izolujemy , by robić centralne.
Tomek1109
ja ogrzewam dom pelletm OLIMP albo LAVA i z obu jestem zadowlony. Nieporównywalnie bardziej ekonomiczny niż ekogroszek czy węgiel, o zwykłym ogrzewaniu nie mówiąc. I skuteczny - z ogrzewaniem nie ma problemu.
mazi88
Witam
Mogę z czystym sumieniem polecić pellet OLIMP firmy STELMET. Ogrzewam nim swój dom i powiem wam że to czysta przyjemność. Kotłownia czyściutka zero brudu a nie tak jak do tej pory miałem przy węglu. Gorąco polecam
Spednet
Ja proponuję ogrzewanie podłogowe lub pompe ciepła,to najlepsze rozwiązanie na ogrzanie domu. Kalkuklator kosztów można znaleźć na naszej stronie.
www.Spednet.pl
Jamess
Przy okazji podziele sie pewnym spostrzezeniem, mianowicie drugi juz rok mija jak korzystam z ogrzewania podłogowego zasilanego przez pompę ciepła i jak na razie moge powiedziec jedno system sie bardzo sprawdza tak pod wzgledem ekonomicznym jak i uzytkowym. Po prostu w zasadzie nie myśle o CO i CWU ... tak samo jak w przypadku w miarę nowego auta - gdzie wsiada sie do srodka przekreca kluczyk w stacyjce i jedzie nie martwiąc sie czy auto da rade przejechac np. 1000 km
I jeszcze jedna uwaga - obecnie widok grzejnikow w nowych domach odbierany jest przeze mnie dość nieswojo- wydaje się, iż sa zupełnie niepotzrebne.
Dumarch-Went
Patrząc na rosnące ceny paliw stałych, ogrzewanie pompą ciepła wydaje się stanowić dobre rozwiązanie alternatywne z uwagi na niższe koszty eksploatacyjne niż tradycyjnych systemów ogrzewania.
Oprócz powszechnie stosowanych pomp ciepła glikol/woda, można rozważyć również nowoczesną technologię pomp Natea - bezpośrednie parowanie/bezpośrednie skraplanie.
Więcej informacji na stronie:
http://www.sztuka-ogrzewania.pl/natea.html
Tomasz_Brzeczkowski
Testujemy tego typu pompy do domów zeroenergetycznych (ADD) Zasilanie jest z http://www.inwestujwoze.pl/dla-domu.html
Tylko mam jedną uwagę - Radziłbym rurki zrobić na suficie - pod izolacją, ciepły sufit pięknie podczerwienią grzeje podłogę - nie ma znaczenia rodzaj podłogi . A latem może być jako klima - Rurki w podłodze powodują ograniczenia w wykończeniu podłogi i klima z tego żadna!
Pa napisze o tych pompach na wątku ADD -
yrek
można jeszcze obejrzeć informacje na stronie http://www.polishpellet.com/ o sposobie ogrzewania pelletem.
marex80
Polecam ogrzewanie domu pelletami. U siebie używam pelletów Lava ze Stelmetu i nie narzekam. Po 1. zostaje mało popiołu, po 2. jest czyściej niżeli przy węglu, a po 3. pellety wychodzą taniej niż węgiel czy ekogroszek.
Jarecki79
Śmierdzą mi te posty o konkretnym pelecie tanią reklamą
Jednopostowcy pisza nie o kotle, budynku tylko konkretnym pelecie
Już jeden Pan na innym forum posiadający zainstalowany ciepłomierz napisał,że miał to cudo u siebie i akurat jego miejscowy tańszy pelet dawał lepsze efekty
Pellety z kilku powodów nie wyjdą taniej niż węgiel, ale tego marketingowiec nie połapie, więc szkoda sobie języka szarpać.
Pozdrawiam i sugeruje wyjsć z krzaków i reklamowac otwarcie.
ekoplex
EKOPLEX Sp. z o.o. jesteśmy producentami wysokiej jakości Pelletu drzewnego. Pellet jest konfekcjonowany w wygodne 20 kg worki. Zajmujemy się również dystrybucją wysokokalorycznego węgla kamiennego z Polskich kopalnii węgla.
Dane kontaktowe:
EKOPLEX Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 23/6
81-312 Gdynia
NIP 586-21-12-449
Tel + 48 058 727-99-72
Fax+ 48 058 732 24 98
e-mail: marketing@ekoplex.pl
www: www.ekoplex.pl
Doradzimy w wyborze odpowiedniego opału.
http://static.urzadzone.pl/gallery/6036/0_77d39b148c10c3acf4dfbcebeb670c7c54113a66.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/6036/0_c8ce48064fcc9eeb1b47149bbfba779651194ee3.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/6036/0_69ca5493c032c6056e0696f9cecc548a7d577c0d.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/6036/0_d80ec63f7cd180c61c06d974f3ebfb321ebc9ae8.jpg
marekboss
my kupujemy właśnie z ekoplex. nigdy jeszcze się nie zawiedliśmy, mają super towar, dobrze się spala nie zanieczyszcza nam kotła. na początku sami nie bardzo znaliśmy się na rzeczy, jedyną różnicą była cena. paliliśmy barlinkiem i bralismy tez pellet ze stelmetu, ale wrocilismy do ekoplex. ma dobra jakosc i cena tez przyzwoita, no i mamy pewnosc ze zaraz nie zapłacimy za serwis kotła bo jakies g... ktos nam sprzeda.