Czym jest fotowoltaika i jak zastosować ją w domu

Fotowoltaika w gospodarstwie domowym
– Fotowoltaika to źródło w pełni stabilne, rozproszone i właśnie w takich sytuacjach, jak deficyt energetyczny - pewne i darmowe. Wystarczy, że zaledwie 4% dostępnych gospodarstw domowych zdecydowałoby się na rozwiązanie wykorzystujące energ

Właściciele 200-metrowego domu płacą czasem miesięcznie nawet 400 złotych za prąd. Rachunki za energię elektryczną mogą być niższe. Z tym wiąże się choćby coraz popularniejsza ostatnio fotowoltaika. Tłumaczymy, co kryje się za tym pojęciem.

Coraz częściej właściciele domów chcą uniezależnić się od dotychczasowych dostawców prądu i gazu, którzy uważają się za monopolistów i podwyższają ceny. Z tego też względu właściciele nieruchomości inwestują w alternatywne źródła energii, np. w kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne.


Instalując panele fotowoltaiczne uzyskujemy nie tylko korzyści finansowe. To także niższa emisja dwutlenku węgla oraz niskie koszty eksploatacji. Systemy solarne działają przez ponad 25 lat, nie wytwarzając hałasu ani zanieczyszczeń, przez co są niezwykle przyjazne dla środowiska. 
Fot. Rotero Oszczędna Energia 

Fotowoltaika nie tylko w kosmosie

Oszczędzanie energii to w obecnych czasach już nie możliwość, a wymóg. I to zarówno z uwagi na środowisko naturalne, ale także z przyczyn czysto ekonomicznych. Fotowoltaika cieszy się sporym uznaniem na Zachodzie. Jest to sposób na wytwarzanie prądu z promieniowania słonecznego. To rozwiązanie ekologiczne i praktyczne, bo przecież słońce przecież prawie wszędzie świeci. Przed laty fotowoltaika była stosowana jedynie w... kosmonautyce. Dzisiaj staje się popularna także w Polsce. U nas na razie raczkuje, ale wygląda na to, że z powodzeniem.

Co wiemy: O nowelizacji Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii

Jak działa system paneli fotowoltaicznych

Aby rachunki za prąd, czy ogrzewanie były jak najniższe, warto zainwestować np. w pompę ciepła, rekuperator albo system paneli fotowoltaicznych. – Ten ostatni mechanizm cieszy się bardzo dużą popularnością np. w Niemczech, ale i w Polsce zdobywa coraz więcej zwolenników – mówi Agata Masajow, reprezentująca firmę Arsanit. – Jego działanie opiera się na zamianie energii promieniowania słonecznego w prąd stały. Następnie, za pomocą specjalnego inwertera, zostaje on przekształcony w prąd zmienny, czyli dostosowany do wymagań gospodarstwa domowego.

Co ważne, osoby posiadające małą instalację fotowoltaiczną, mogą jego nadwyżkę odsprzedawać do sieci. Wystarczy tylko zgłosić taką chęć. Wykorzystując odnawialne źródło energii w postaci promieni słonecznych, nie tylko sprzyjamy środowisku naturalnemu, ale również optymalizujemy wydatki na prąd.

Branża instalacji fotowoltaicznych

Odnawialne źródła energii, a zwłaszcza branża instalacji fotowoltaicznych, to nowe możliwości dla samorządów oraz biznesu. – Z roku na rok wzrasta liczba inwestycji, a w ślad za tym zapotrzebowanie na producentów paneli fotowoltaicznych, firmy instalatorskie oraz specjalistów z zakresu nowych technologii i odnawialnych źródeł energii – wymienia Sławomir Reszke, prezes zarządu OPEUS Energii. – Dla porównania: w 2013 roku moc paneli fotowoltaicznych zainstalowanych w naszym kraju wyniosła 2 MW. Rok później było to już ponad 23 MW, a do końca tego roku przewiduje się wytwarzanie w ten sposób 100 MW. Tylko w segmencie mikroinstalacji przez najbliższe pięć lat prognozujemy 500 tysięcy inwestycji. Kolejne dofinansowania z Unii Europejskiej, Ministerstwa Rolnictwa i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oznaczają dalszy rozkwit całego sektora.

Pieniądze na inwestowanie w fotowoltaikę

Można dostać całkiem pokaźne kwoty na tego typu inwestycję. – Zachętą do inwestowania w odnawialne źródła energii są również specjalne programy wsparcia dla takiej inwestycji w Polsce – mówi Małgorzata Bartkowski z firmy Reeco Poland, będącej organizatorem Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej Renexpo Poland. – Nawet do 100 procent kosztów kwalifikowanych na zakup i montaż mikroinstalacji mogą otrzymać indywidualni inwestorzy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego, składając wnioski o dotację w ramach programu „Prosument”. Z budżetu NFOŚiG finansowane są m.in. systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe oraz mikrobiogazownie o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe.

PolecamyOdnawialne źródła energii do ogrzewania domu i wody użytkowej

To nie jest jedyne źródło wsparcia fotowoltaiki. Na początku 2014 roku wystartował program „Bocian”. W jego ramach do 2017 roku na przedsiębiorców realizujących przedsięwzięcia z zakresu odnawialnych źródeł energii i przyczyniających się do zwiększenia efektywności energetycznej czekają preferencyjne pożyczki w kwocie od 2 mln zł do 40 mln zł. Z puli tej wspierane będą źródła, jak np. systemy fotowoltaiczne, biogazownie, wiatraki, małe elektrownie wodne, kotłownie na biomasę czy instalacje geotermalne. Dofinansowanie projektu może sięgnąć nawet 75 procent wartości.

Fotowoltaika a przepisy prawne

Z fotowoltaiką może wiązać się natomiast poblemy natury prawnej. Co prawda montaż instalacji fotowoltaicznej nie przewiduje pozwolenia na budowę, czy zgłoszenia gminie takiej inwestycji, ale rodzi to pewne uciążliwe dla inwestorów komplikacje. – Organy administracji i sądy zdają się nie nadążać za prężnie rozwijającą się, już przecież od wielu lat, dziedziną energetyki odnawialnej– tłumaczy Bartłomiej Kuźniar w imieniu Saveinvest. – Nadal różnie rozstrzygają nowe, ważne dla inwestorów zagadnienia. Jedną z wielu kwestii spornych jest możliwość uzyskania decyzji ustalającej warunki zabudowy na zmianę przeznaczenia terenu związaną z montażem instalacji fotowoltaicznej w zależności od projektowanej mocy Powołując się na przepisy ustawy z 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, gminy odmawiają wydania decyzji o warunkach zabudowy. Według nich w przypadku zamiaru budowy przez inwestorów odnawialnych źródeł energii o mocy powyżej 100 kW wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla zmiany zagospodarowania nie jest możliwe.

Kuźniar kontynuuje: – W przepisach prawa budowlanego brakuje jednoznacznej definicji „instalacji fotowoltaicznej”. Ustawa z 1994 roku głosi, że roboty budowlane opierające się o montaż wolnostojących kolektorów słonecznych nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Często przepis ten stosuje się do ogniw fotowoltaicznych, które stanowią rodzaj kolektora słonecznego. W myśl prawa budowlanego wynika, że montaż kolektorów nie podlega zgłoszeniu organom.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Piojda

Polecamy Ci również

Zobacz także