Czy warto zainwestować w kolektory słoneczne?

Czy warto zainwestować w kolektory słoneczne?

ekspert Schüco Polska Systemy Solarne

mgr inż. Robert Słowiński, manager ds. kluczowych klientów Schüco Polska Systemy Solarne

Jak prawidłowo dobrać kolektory słoneczne i jak szybko można się spodziewać zwrotu kosztów inwestycji?

W rozważaniach na temat zakupu instalacji solarnej najczęściej bierze się pod uwagę kwestie ekonomiczne i techniczne. Inwestorzy zazwyczaj pytają, jak zamontować kolektory w nietypowych sytuacjach i kiedy taka instalacja się zwróci? Czas zwrotu instalacji solarnych i oszczędności to pojęcia kluczowe przy podejmowaniu decyzji.

Oszczędność a zwrot inwestycji

Oszczędność określiłbym jako różnicę w comiesięcznych opłatach za gaz lub inny nośnik energii zużywanej na przygotowanie ciepłej wody użytkowej przed i po zainstalowaniu układu solarnego. Całkowicie inną kwestią jest czas zwrotu instalacji. Możemy przyjąć, że koszt instalacji podstawowego zestawu solarnego, złożonego z dwóch kolektorów, zasobnika 300 l i pełnego wymaganego osprzętu sięga około 11000 zł. Średnie roczne pokrycie zapotrzebowania na energię potrzebną do przygotowania c.w.u. w przypadku właściwie dobranych kolektorów wynosi ok. 57%. Opłaty za gaz w domu o powierzchni 150 m² i ogrzewanie to średnio około 4000 zł/rok, choć niektórzy pewnie oburzyliby się, że płacą więcej. Instalując układ solarny oszczędza się ponad połowę kwoty wydawanej rocznie na gaz do przygotowania c.w.u. Całkowite koszty za gaz w roku zmniejszą się o 957,6 zł. Dzieląc cenę zestawu solarnego przez tę kwotę, otrzymujemy czas zwrotu inwestycji, który wyniesie w tym wypadku 11,5 roku.

Poniżej szczegółowe obliczenia:

1 Rachunek za gaz w miesiącu wrześniu c.w.u + gotowanie 240 zł
2 W tym opłaty stałe ok. 25% 60 zł
3 W tym koszty gazu na gotowanie 40 zł
4 Koszty gazu na c.w.u. 1-2-3=4 140 zł
5 Średnioroczne pokrycie zapotrzebowania na energię do przygotowania c.w.u. przez instalację solarną - 57% 79,8 zł
6 Średni miesięczny koszt gazu po zainstalowaniu kolektorów słonecznych 4-5 = 6 60,2 zł
7 Roczny koszt gazu na potrzeby c.w.u. bez zainstalowanych kolektorów słonecznych 4 x 12 miesięcy = 7 1680 zł
8 Roczny koszt gazu na potrzeby c.w.u. przy zainstalowaniu kolektorów słonecznych 
6 x 12 miesięcy = 8
7222,4 zł
9 Różnica w rachunkach przed i po zainstalowaniu kolektorów słonecznych w skali roku
7-8 = 9
957,6 zł
10 Koszt instalacji solarnej (koszt urządzeń i robocizny) 11000 zł
11 Czas zwrotu instalacji kolektorów słonecznych w latach 10 / 9 = 11 11,5 lat

Warto tu nadmienić, że te pobieżne kalkulacje nie obejmują ewentualnych dotacji gminnych, które mogą się wahać w granicach 40-80% zainwestowanej sumy – a wtedy czas zwrotu może zmniejszyć się nawet do 3-4  lat, co obrazuje tabela poniżej:

12 Dopłaty gminne do instalacji kolektorów słonecznych np. 40% wartości instalacji 4400 zł
10´ Koszt instalacji solarnej jak w pkt 10, ale z uwzględnieniem dotacji 40% 10 - 12 = 10' 6600 zł
11´ Czas zwrotu instalacji kolektorów słonecznych w latach po uwzględnieniu dotacji gminnej 40%  10' / 9 = 11' 6,9 la

kolektory słoneczneDla indywidualnych potrzeb
Oszczędności tego rzędu są możliwe do osiągnięcia nawet w sytuacjach, w których orientacja połaci dachowych jest niesprzyjająca, natomiast całą energię słoneczną odbiera południowa część elewacji budynku, nieraz z oknem salonu. W miesiącach letnich w pokoju jest upalnie gorąco pomimo zasuniętych żaluzji, zaś lokatorzy zaczynają myśleć o zainstalowaniu klimatyzacji. Z częścią tych problemów możemy sobie poradzić instalując kolektor w daszku osłonowym. Zyskujemy w ten sposób optymalną orientację kolektorów słonecznych względem słońca, zacieniając częściowo pomieszczenie, nad którego oknami umieszczamy kolektor. Tak zamontowany panel chroni także przed śniegiem i deszczem. Większość dostawców zapewne zaproponuje kolektor montowany na mało estetycznym profilu kątowym, z widocznymi rurkami i innymi elementami konstrukcyjnymi.
Dostępne są kolektory, które można montować jako daszek osłonowy, bez obawy o efekt estetyczny. Są one zabudowane w bardzo estetyczną ramę, uwidaczniającą jedynie szybę solarną. Orurowanie ukryte jest w ramie, zaś całość konstrukcji jest lakierowana na jednolity kolor. Idealne zlicowanie profilu ze ścianą zapobiega ściekaniu wody po ścianie, zaś zamontowane wzdłuż krawędzi rynny odprowadzają wodę deszczową na skraj daszku.

Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Schüco

Polecamy Ci również

Zobacz także