Czy światło LED szkodzi? Wpływ jakości LED na bezpieczeństwo

0
Oświetlenie LED
Podstawą bezpieczeństwa lamp LED jest ich jakość. Nie kupujmy urządzeń nieznanych marek, oferowanych w podejrzanie niskich cenach.

Lampy LED mają wiele zalet. Jednak jest z nimi związanych również kilka mitów i uprzedzeń. Czy światło LED szkodzi? Wyjaśniamy.

Lampy LED a ryzyko uszkodzenia wzroku

Lampy LED są często kojarzone z Blue light hazard, czyli ryzykiem uszkodzenia siatkówki przez światło niebieskie. Światło niebieskie nie jest niczym nadzwyczajnym – wchodzi w skład światła dziennego, ale też światła wytwarzanego sztucznie. Mało tego, reguluje zegar biologiczny człowieka i wpływa na procesy zachodzące w naszych organizmach. Zatem to, że światło niebieskie tworzy również światło lamp LED nie jest żadnym problemem, ani zagrożeniem dla wzroku. Skąd więc stereotyp dotyczący szkodliwości LED dla oczu? Problem tkwi w jakości lamp LED.

Przeczytaj też: Jak dobrać moc lamp LED? Zamień waty na lumeny

Jakość podstawą bezpieczeństwa lamp LED

– Jeśli wystąpił problem z negatywnym wpływem lamp LED na wzrok, to polega on wyłącznie na tym, że producent nie dotrzymał wymagań zgodnie z obowiązującym prawem i wprowadził na rynek produkt niebezpieczny – mówi Narcyza Barczak-Araszkiewicz, dyrektor Generalny Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-Lighting.
Lampy LED, wyprodukowane zgodnie z normami technicznymi (w tym normami dotyczącymi bezpieczeństwa fotobiologicznego PN-EN 62471:2010), są całkowicie bezpieczne dla naszych oczu. Takie lampy nie narażają oczu na wysoką jaskrawość (luminację), ani – nadmierną ekspozycję na światło niebieskie. Obowiązek przestrzegania norm nakłada na producentów prawo. Zanim lampy LED zostaną wprowadzone do obrotu, producent wykonuje badania laboratoryjne oceniające ich bezpieczeństwo. Jeśli ich bezpieczeństwo zostanie potwierdzone, fakt ten odnotowuje się w deklaracji zgodności (deklaracja producenta). Sprzedawcy hurtowi i detaliczni powinni żądać okazania deklaracji zgodności oraz wyników badań laboratoryjnych.

Jakość lamp LED – teoria i praktyka

Niestety rzeczywistość jest taka, że w sprzedaży znajdują się również LEDy niewiadomego pochodzenia. Są one podpisywane nazwą marki, która nie jest identyfikowana z producentem – najczęściej oznacza to, że pod marką kryją się lampy od różnych producentów i o zróżnicowanej jakości. Co możemy zrobić, żeby uniknąć zakupu takiej lampy?
Przy zakupie lampy LED powinniśmy ją dokładnie obejrzeć, a także poprosić sprzedawcę o zaświecenie kilku różnych lamp. Dzięki temu możemy rozpoznać lampy, których wysoka jaskrawość wynika ze złej konstrukcji układu optycznego, a często z jego braku. W tego typu rozwiązaniach pojedyncze diody są bezpośrednio widoczne. Światło takiej lampy oślepia, a długotrwałe ekspozycja na takie światło rzeczywiście może prowadzić do uszkodzenia wzroku. Może się też zdarzyć, że w lampach zastosowano złej jakości, tani luminofor. Wtedy będą one wytwarzać nadmierną ilość światła niebieskiego. Warto wiedzieć, że światło białe w lampach LED powstaje na skutek mieszania niebieskiego światła diody z żółtym światłem emitowanym przez luminofor. Jeśli producent zastosował luminofor o niskiej sprawności, z diody wydostaje się zbyt duża część światła niebieskiego. Jakość luminoforu przekłada się na jego cenę (i koszt całej lampy LED). Niestety nie możemy oczekiwać, że urządzenia tanie, będą dobrej jakości.

Jak kupować bezpieczne lampy LED

Co możemy zrobić, żeby kupić bezpieczną lampę LED? Jej jakość można sprawdzić tylko stosując specjalistyczny sprzęt. Jednak nie jesteśmy na straconej pozycji. Istotą wyboru staje się zaufanie do wiarygodności i doświadczenia producenta. Nie kupujmy lamp podejrzanie tanich, nieznanej marki. O wiarygodność powinni zabiegać też dystrybutorzy, mający narzędzia, pozwalające im sprawdzić jakość oferowanych produktów. Pamiętajmy również o tym, że mamy prawo do reklamacji. Jeśli mamy podejrzenia co do jakości czy bezpieczeństwa zakupionej lampy, mamy prawo zgłosić to do organów nadzoru rynku i ochrony konsumenta.

Dowiedz się też: Na jakie oznaczenia LED zwrócić uwagę i co może być podstawą reklamacji

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol–Lighting

Polecamy Ci również

Zobacz także