W różnych miejscach można znaleźć porady, w jaki sposób zasłonić grzejniki. Ich autorzy szukają rozwiązań na zabudowanie grzejnika tak, aby nie był widoczny, a jednocześnie jego funkcja grzewcza nie została ograniczona. Niestety takie działanie jest drogą donikąd. Na szczęście istnieją grzejniki, których nikt nie chciałby zasłaniać.
Czy zasłaniać grzejnik?
Zasłonięcie grzejnika zawsze ograniczy jego podstawową funkcję, czyli możliwość oddawania ciepła do otoczenia. Grzejnik oddaje ciepło na dwa sposoby: wypromieniowując je oraz ogrzewając powietrze wokół. Ciepłe powietrze unosi się do góry i krąży po pomieszczeniu, ogrzewając go. Jeśli zasłonimy lub zabudujemy grzejnik, uniemożliwimy właściwe oddawanie ciepła przez to urządzenie. Pewnym kompromisem może być zastosowanie maksymalnie ażurowego materiału jako osłony grzejnika, ale wtedy... będzie on nadal widoczny.
Co zatem można zrobić? Przede wszystkim należy dokładnie przemyśleć wybór grzejnika, by nie musieć „ratować” aranżacji wnętrza nieskutecznymi rozwiązaniami.
Wybór grzejnika - o czym trzeba pamiętać
Przede wszystkim należy pamiętać, że reguły projektowania instalacji c.o. wymuszają umieszczenie grzejników w takich miejscach, w których będą one mocno eksponowane, gdyż najbardziej optymalne miejsce instalacji grzejnika najczęściej wypada przy oknie, przy drzwiach wejściowych, obok kabiny prysznicowej w łazience. Niestety, często zapominamy o tym, że grzejniki będą widoczne i wybierając je, kierujemy głównie kryterium mocy grzewczej. Dlatego najczęściej kupujemy popularne grzejniki płytowe. To dobre urządzenia, gdyż są trwałe i znakomicie pełnią funkcję grzewczą. Problematyczna jest natomiast ich estetyka, ponadto wszystkie produkty są do siebie podobne. Grzejnik płytowy jest z założenia tanim urządzeniem, a więc jego wygląd ma drugorzędne znaczenie. Dlatego w praktyce ich instalacja kończy się rozpaczliwymi próbami zasłonięcia grzejnika, przez co tracimy dużą część ich mocy grzewczej, za to ponosimy koszty (w miarę estetycznych) osłon na grzejniki.
Po co istnieją grzejniki dekoracyjne?
Jeżeli grzejnik będzie widoczny z całego pomieszczenia to powinien wyglądać tak, żeby pasował do projektu wnętrza, był elementem całej kompozycji. W tej roli niestety grzejniki płytowe nie sprawdzają się. I z właśnie dlatego produkowane są grzejniki dekoracyjne.
Grzejnik powinien być elementem przestrzeni, w której będzie zainstalowany, a także stanowić integralną składową kompozycji architektury wnętrza, dostosowaną wzorniczo do całości projektu, zachowując przy tym najwyższe standardy techniczne.
Obecnie grzejniki to małe dzieła sztuki. Jak podkreśla Wim Segers - projektant form przemysłowych – kupując grzejnik zakładamy, że będzie on funkcjonować wiele lat, z racji trwałości instalacji. Co więcej, grzejnika nie można przestawić, pomalować, ani przykryć. Będzie widoczny i zawsze będzie taki sam, więc logiczne jest, że musi on podobać się zarówno teraz, jak i za 10, czy 20 lat. Powinien być ponadczasowy, a o tym decydują – prostota, dyskrecja, elegancja w każdym szczególe. Dlatego grzejniki projektowane przez Segersa są nowoczesne i minimalistyczne. Prawie wszystkie modele są bardzo oszczędne w formie. Proste formy idealnie wtapiają się w przestrzeń architektury – współczesnej, nowoczesnej i minimalistycznej.
Zastosowanie grzejników dekoracyjnych
Grzejniki dekoracyjne są podłączane do instalacji w standardowy sposób, a ich moce kontrolowane są tą samą normą, montaż nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności od instalatorów, a eksploatacja jest identyczna jak wszystkich innych grzejników. Dlaczego więc obecnie w Polsce grzejniki dekoracyjne stanowią tylko kilka procent wszystkich montowanych grzejników? Przyczyn jest wiele: oczywiście trudno jest dokonać wyboru na etapie montażu instalacji grzewczej c.o., nie można ich kupić od ręki, bo są produkowane na zamówienie i nie ma co ukrywać - są znacznie droższe niż zwykłe grzejniki płytowe. Ale jednocześnie, wybierając grzejniki dekoracyjne, otrzymujemy produkt, który przez lata zapewni nam odpowiedni komfort cieplny, zawsze będzie cieszył swoim wyglądem i świetnie wkomponuje się w aranżację wnętrza. A problem zasłaniania grzejnika w ogóle się nie pojawi.

Płaski grzejnik wiszący na ścianie jest prawie niewidoczny.
Vasco
Grzejnik w mieszkaniu.
Vasco
Grzejnik z uchwytem na ręczniki.
Vasco
Grzejnik na ścianie.
Vasco
Nowoczesne wnętrze ze stylowym grzejnikiem.
Vasco
Ozdobny grzejnik w salonie.
Vasco
Płaski grzejnik w salonie.

Niewidoczny grzejnik w salonie.

Praktyczny grzejnik w łazience.
Vasco
Kolor grzejnika dopasowany do aranżacji łazienki.
Vasco
Grzejnik - wieszak
Vogel&Noot
Stylowa aranżacja mieszkania.
Vasco
MagdaBrt
hmmm...ja bym mimo wszystko nie bawiła w zasłanianie grzejników. sama mam takie - http://www.therm.pl/product,843,627193.html i nie uważam, żeby była potrzeba ich zasłaniania czymkolwiek.
LubPol
Ja także nie bardzo widze sens zasłaniania grzejników,jaką funkcję ma to spełniać? Bo na pewno nie dekoracyjną i tym sposobem możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Jacek
Jak ktoś ma kaloryfer starego typu i chciał go skutecznie zasłonić, ale w taki sposób żeby nie tracić na utracie ciepła a przy okazji nie bawić się w montaż to polecam http://vismar.pl/
Enerbau
Najlepiej nie mieć w ogóle grzejników, wówczas nie ma dylematu, zasłaniać nie zasłaniać.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
jetek
u mnie w łazience grzejnik jest zasłonięty i nie ma z tym żadnych problemów