Czujniki zmierzchowe

Czujniki, których zadaniem jest wysyłać odpowiednie impulsy do układów sterujących oświetleniem, mogą reagować na różne bodźce. Przykładowo czujniki zmierzchowe i natężenia światła decydują o włączeniu lub gaszeniu światła zależnie od natężenia światła panującego w środowisku.

Luks (lx) - jednostka natężenia oświetlenia w układzie jednostek SI. Jest to natężenie oświetlenia wytworzone przez strumień 1 lumena na powierzchni 1 m². Prawie zupełnej ciemności odpowiada wartość 5 lx, a maksymalnej jasności - 1000 lx (nawet jeśli natężenie oświetlenia wzrasta, oko ludzkie nie rejestruje tego).

Proponowany podział tych czujników to:
a. czujniki zmierzchowe - czujniki pracujące na zewnątrz, reagujące na zmianę światła naturalnego (słonecznego). Na zdjęciu gniazdkowy czujnik zmierzchowy;
b. czujniki natężenia światła - czujniki pracujące wewnątrz pomieszczeń, reagują na zmianę natężenia światła w pomieszczeniu.

Czujnik włącza lub gasi oświetlenie, kiedy przekroczona jest wartość progowa natężenia (może być stała lub zaprogramowana). Jest to funkcja bardzo przydatna w pomieszczeniach do pracy - pozwala na uruchomienie sztucznego oświetlenia wtedy, kiedy oświetlenie naturalne jest zbyt słabe (często nie dopilnowujemy tego lub nie oceniamy  potrzebnego natężenia światła właściwie).

Czujniki zmierzchowe mają wyposażenie, które pozwala uniknąć włączania i wyłączania światła przy krótkotrwałych i przypadkowych zmianach natężenia światła.

Parametry czujników zmierzchowych
Czujniki zmierzchowe są bardzo często stosowane do oświetlenia zewnętrznego (wjazdy do posesji, ogrody). Dlatego ich obudowy muszą być niepalne, odporne na parę wodną i wodę opadową oraz promieniowanie UV (słoneczne). Czujniki zmierzchowe opisane są wg. następującej specyfikacji:

  • zasilanie - najczęściej 230 V/50 Hz,
  • czułość - "wrażliwość' na zmiany natężenia, w nowoczesnych czujnikach mniejsza niż 10 lx,
  • zakres pracy temperatur - czujniki są odporne na warunki klimatyczne panujące w naszej strefie klimatycznej (zarówno mrozy, jak i upały).
Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Ryńska

Zdjęcia: Zext

Polecamy Ci również

Zobacz także