Co warto wiedzieć o grzejnikach płytowych?

Co warto wiedzieć o grzejnikach płytowych?

Płytowe grzejniki stalowe nazywane też panelowymi są najpopularniejsze. Przy ich wyborze ważna jest moc grzewcza i odpowiednie dopasowanie do instalacji pod względem technicznym. Stanowią też trwały element wyposażenia wnętrza, wpływając
na jego wystrój.

grzejnik płytowyDobór parametrów
Aby zapewnić komfort ciepła w domu, grzejnik w każdym pomieszczeniu powinien mieć odpowiednią moc grzewczą. Znajomość tego parametru pozwala na dobranie rodzaju i wielkości grzejników. Producenci podają moc grzejników dla konkretnych temperatur wody wpływającej (zasilania) i wypływającej (powrotu) z urządzenia oraz temperatury otoczenia (np. 75/65/20ºC). Specjaliści twierdzą, że w nowo budowanych, dobrze izolowanych  domach, w których stolarka jest dobrej jakości zapotrzebowanie na ciepło wynosi ok. 60-80 W/m², natomiast w budynkach starszych nawet 150 W/m²może okazać się wartością niewystarczającą.
Tak naprawdę właściwe dobranie mocy grzejników wymaga wykonania dokładnego bilansu cieplnego całego domu i poszczególnych pomieszczeń. W budowanym domu sporządzenie całego projektu instalacji c.o. zleca się uprawnionemu projektantowi (czasem taki projekt wchodzi w skład opracowania architektonicznego), jeśli zaś podczas remontu wymienia się tylko grzejniki, warto zwrócić się do fachowca, np. do doradcy technicznego producenta o pomoc w ich doborze.

Budowa

Konstrukcję grzejników stanowią zgrzane ze sobą płyty stalowe, tworzące kanały przepływu wody grzejnej. Górna powierzchnia grzejników przykryta jest najczęściej osłoną typu „grill”, a boczne ich krawędzie zabudowane są specjalnymi osłonami. Każdy grzejnik wyposażony jest w ręczny odpowietrznik, przez który należy odpowietrzyć instalację przed rozpoczęciem każdego sezonu grzewczego.

Grzejnik w liczbach
Płyty stalowe (grzejnik może składać się z jednej, dwóch lub trzech) stanowią powierzchnię wymiany ciepła. Efekt wymiany ciepła między wodą a otoczeniem może być zwiększony przez zastosowanie ożebrowania. Jest to arkusz faliście tłoczonej blachy, mocowany do płyt (od wewnętrznej strony płyty). Ożebrowanie potrafi zwiększyć moc grzejnika o ok. 60%.
Dlatego wprowadzone zostały jednolite oznaczenia, które informują projektanta instalacji i inwestora o parametrach określonego grzejnika. Oznaczenie jest dwucyfrowe:

  • pierwsza cyfra oznacza liczbę płyt, może więc przybierać wartości 1, 2 i 3;
  • druga cyfra oznacza ilość ożebrowań, może więc przybierać wartości 0,1,2,3. Jeśli ożebrowania występują, to najczęściej ich liczba jest zgodna z ilością płyt (każda płyta ma własne ożebrowanie).

Przykładowe oznaczenia:
10 - grzejnik jednopłytowy bez ożebrowania
22 - grzejnik dwupłytowy, każda płyta z ożebrowaniem
30 - grzejnik trójpłytowy bez ożebrowania.

Najpowszechniej występują typy grzejników 11 (jedna płyta z ożebrowaniem), 22 (dwie płyty, każda z ożebrowaniem), 33 (trzy płyty, każda z ożebrowaniem). Na rynku stosunkowo popularne jest rozwiązanie 21 - grzejnik składa się z  dwóch płyt, ale ma tylko jedno ożebrowanie.

Podłączenie
Grzejniki standardowe produkowane są z czterema króćcami przyłączeniowymi. Tradycyjnie były one zasilane z boku, ale obecnie, w nowych domach przeważnie montuje się grzejniki zasilane od dołu, ze zintegrowanym przyłączem. Ten rodzaj podłączenia jest niewidoczny, a zatem estetyczny – rury przyłączeniowe doprowadza się ze ściany wprost do zespołu, w którym jest wkładka zaworowa. W połączeniu z głowicą termostatyczną reguluje ona dopływ wody do grzejnika, a przez to temperaturę otoczenia w jego pobliżu.

 

Oceń artykuł
4,40 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także