Co warto wiedzieć o grzejnikach płytowych?

Co warto wiedzieć o grzejnikach płytowych?

Zalety
Grzejniki stalowe charakteryzuje mała pojemność wodna. Można je stosować w instalacjach o niskich parametrach wody grzejnej (np. z kotłami kondensacyjnymi, pompami ciepła). Ponadto są lekkie i łatwo się je montuje na specjalnych konsolach mocowanych do ściany albo na stojakach. Są także łatwe do utrzymania w czystości. Ich zaletą jest również estetyczny wygląd, niezakłócający wystroju wnętrza.

grzejnik do sypialniWykończenie i wzornictwo
Płyty grzejników mogą być lekko wyprofilowane lub zupełnie gładkie. Są on starannie wykończone -  po skomplikowanym procesie przygotowania powierzchni (śrutowanie, odtłuszczanie, fosforanowanie, płukanie wodą zdemineralizowaną, pasywacja chromowa), poddaje się je malowaniu, najpierw podkładowemu (metodą kataforezy), a następnie końcowemu (napylanie elektrostatyczne). W ten sposób na powierzchni grzejników tworzy się specjalnie utwardzoną, jednorodna i idealnie gładką powłokę, odporną na uszkodzenia mechaniczne, która nie wymaga odnawiania i łatwo utrzymać ją w czystości.
Najpopularniejszym kolorem grzejników jest biały, lecz istnieje możliwość zamówienia ich w innym kolorze, wybranym z palety RAL. Ponieważ odchodzi się od malowania ścian na kolor biały, coraz częściej wybiera się również kolorowe grzejniki. Modne są grzejniki pokojowe w  ciemnych kolorach, np. granatowym, zielonym czy brązowym. W sprzedaży są grzejniki, których przednia płyta malowana jest farbą strukturalną, sprawiającą, że gładka powierzchnia przybiera fakturę skórki pomarańczy (występują w kolorze śnieżnobiałym). Trzeba wiedzieć, że grzejniki kolorowe są droższe od białych około 30%.

Dodatkowe funkcje
Na rynku dostępne są też grzejniki płytowe, wyglądem nieróżniące się od tych typowych, z zamontowanym od spodu zestawem wentylacyjno-filtracyjnym. Jest to nowoczesny system umożliwiający dostarczenie do pomieszczenia świeżego, oczyszczonego i podgrzanego powietrza zewnętrznego. System zapewnia właściwą wentylację pomieszczeń, a tym samym zdrowy mikroklimat w domu i jest szczególnie polecany alergikom. Stosuj się go w wodnych instalacjach centralnego ogrzewania, wyposażonych w mechaniczną wentylację wywiewną.

Oceń artykuł
4,40 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Purmo

Polecamy Ci również

Zobacz także