Co to rekuperacja?

System wentylacji nawiewno-wywiewnej pozwala na zachowanie kontroli nad wymianą powietrza. Daje również możliwość odzyskania znacznej ilości ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń. Głównym elementem systemu wentylacyjnego oprócz wentylatora jest rekuperator, który odzyskuje ciepło z usuwanego powietrza.

Uciekającego ciepła nic nie jest w stanie zatrzymać. Wentylacja nawiewno-wywiewna pozwala kontrolować wymianę powietrza. Przy jednoczesnym usuwaniu zanieczyszczonego, dostarczane jest świeże powietrze z zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem okazuje się zainstalowanie dodatkowo rekuperatora, dzięki któremu nawiewane powietrze z zewnątrz jest podgrzane przez powietrze usuwane.
Rekuperatory skonstruowane zostały tak, by zużyte powietrze nie mieszało się ze świeżym.

Sposób przekazywania ciepła
Sercem systemu odzyskiwania ciepła - rekuperatora - jest wymiennik. Przepływ powietrza przez wymiennik, wymuszony jest mechanicznie przez wentylator.
Pierwszym sposobem przekazywania ciepła jest przepuszczanie na zmianę powietrza usuwanego, z powietrzem napływającym do mieszkania. Przepływające ciepłe powietrze, nagrzewa rozmieszczone współosiowo kanały, które następnie przekazują ciepło powietrzu wpływającemu do pomieszczenia. Kanały, podczas obrotu stają się na przemian elementem odprowadzającym i doprowadzającym powietrze. Tak działające urządzenie to rekuperator obrotowy. Nie znajduje on zastosowania  w budownictwie mieszkaniowym, a zwłaszcza w jednorodzinnym.

W domach jednorodzinnych stosuje się rekuperatory krzyżowe
W rekuperatorze krzyżowym wymiennik ciepła zbudowany jest z kilku równolegle ułożonych płyt, między którymi przepływają strumienie ciepłego i zimnego powietrza. Płyty są najczęściej wykonane z blachy aluminiowej. Wąskie ścianki dzielą przestrzeń na małe kanaliki, a powietrze w nich przepływa co drugi kanał. Tworzy się przekładaniec kanałów ciepłych i zimnych. Kierunki przepływu powietrza mogą być różne: zgodne, krzyżujące się i przeciwne.
Rekuperacja jest skuteczna, gdy temperatura na zewnątrz nie przekracza -10°C. Przy niższej temperaturze, nawiewanie powietrza bez dodatkowego podgrzania, mogłoby nadmiernie wychłodzić temperaturę wewnątrz pomieszczeń. W tym celu stosuje się dodatkowo elektryczne grzałki. Ich działanie powoduje skraplanie się pary wodnej, dlatego należy używać specjalnego pojemnika do skroplin, lub podłączyć rekuperator do systemu kanalizacji w budynku. Skraplająca się woda może zamarzać, dlatego urządzenia te zaopatrzone są w system rozmrażający.

Powietrze rozprowadzane jest za pomocą systemu kanałów wentylacyjnych
Za pomocą systemów kanałów wentylacyjnych dostarczane jest świeże i usuwane zużyte powietrze. Przewody wentylacyjne wykonane są zazwyczaj z giętkich, cienkościennych rur metalowych lub z elastycznego tworzywa sztucznego. Muszą być izolowane. Służy to zarówno tłumieniu hałasów jak i nie wyziębianiu się powietrza. Najczęściej stosuje się kanały okrągłe, ale gdy jest mało miejsca można wykorzystać przekrój prostokątny. Kanały płaskie powodują większe opory przepływu powietrza niż okrągłe. Należy to uwzględnić przy doborze centrali. Na zakończeniach kanałów montowane są kratki lub anemostaty.

Przewody najlepiej jest montować jeszcze na etapie budowy, ale można je również umieścić nad sufitem podwieszanym. Kanały nie mogą mieć dużo załamań, gdyż powodują one opory przepływu powietrza.

Przy działającej wentylacji nawiewno-wywiewnej nie powinny być czynne żadne inne kanały wentylacji grawitacyjnej.

Pozostałe elementy instalacji

  • czerpnia - służy do zasysania świeżego powietrza, składa się z kratki zewnętrznej, skrzynki rozprężnej i kołnierza do podłączenia kanału; czerpnię montuje się na zewnętrznych ścianach budynku z dala od okien;
  • wyrzutnia - służy do usuwania zużytego powietrza na zewnątrz; wyrzutnię montuje się na zewnętrznej ścianie budynku, pod warunkiem że przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami znajduje się w odległości co najmniej 10 metrów, lub bez okien co najmniej 8 metrów; okna znajdujące się na ścianie na której zamontowano wyrzutnię muszą być umieszczone w odległości 3 metrów, a powyżej lub poniżej jej, minimum 2 metry. Czerpnia powietrza, usytuowana na tej samej ścianie budynku, znajduje się poniżej wyrzutni lub na tym samym poziomie, w odległości co najmniej 1,5 m;
  • centrala wentylacyjna - to serce instalacji, ona dostarcza świeże powietrze, usuwa stare, w niej następuje odzysk ciepła.

Oceń artykuł
4,00 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także