Co to jest elektrosmog – czy należy się go bać i na co uważać?

0
Przed elektrosmogiem nie uciekniemy
Naukowcy nie stwierdzili do tej pory w sposób jednoznaczny, że pole elektromagnetyczne ma szkodliwy wpływ na nasz organizm. Wiadomo jednak, że negatywne skutki zdrowotne przynosi stałe lub długotrwałe obcowanie z tym promieniowaniem.

W obecnych czasach praktycznie nikt z nas nie wyobraża sobie już życia bez telewizora, komputera czy telefonu komórkowego. Urządzenia te ułatwiają nam pracę i uatrakcyjniają codzienność. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że oprócz dobrodziejstw, które nam dają – są też źródłem promieniowania elektromagnetycznego, które zanieczyszcza naszą przestrzeń życiową.

Świat nauki nie odpowiada jednoznacznie na pytanie o szkodliwość pól elektromagnetycznych na ludzkie zdrowie. Istniejące badania dają sprzeczne wyniki i wykluczają się wzajemnie. Jednak o podejrzeniach negatywnego wpływu promieniowania, emitowanego praktycznie przez wszystkie urządzenia elektryczne, mówi cały świat. Zupełne wyeliminowanie zagrożenia jest oczywiście niemożliwe, bo łączyłoby się z koniecznością pozbycia się wszystkich sprzętów z domu, czego nie wyobraża sobie przecież nikt z nas. W celu ochrony własnego zdrowia możemy jedynie zacząć korzystać z nich bardziej racjonalnie i z rozsądkiem.

Zobacz: Co zrobić ze starym sprzętem AGD? Nowa ustawa o elektrośmieciach

Elektrosmog – co to takiego?

Na określenie elektrosmogu składają się właściwie dwa słowa – elektro i smog. Elektro oznacza w tym przypadku promieniowanie elektrostatyczne, a smog – zanieczyszczenia. Nietrudno zatem o konkluzję, iż elektrosmog to nic innego, jak zanieczyszczanie środowiska promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez urządzenia elektryczne.

Z omawianym zjawiskiem mamy aktualnie do czynienia na każdym kroku. Zarówno na zewnątrz, jak i w naszych własnych domach i mieszkaniach. Liczba źródeł pól elektromagnetycznych rośnie z roku na rok, a elektrosmog jest nieodłączną częścią naszego życia. Powstaje za każdym razem, gdy korzystamy z urządzeń pobierających energię z gniazd elektrycznych. Wytwarzają go sygnały GSM i FM, radary, radioodbiorniki, telewizory, komputery, odkurzacze, miksery, kuchenki mikrofalowe, suszarki do włosów, itd. Generalnie – wszystko to, co działa na prąd. Warto tu zatem zauważyć, że o ile elektryczność jest bez wątpienia najdoskonalszym wynalazkiem w dziejach ludzkości, o tyle staje się ona przyczyną i bezpośrednim skutkiem określonych zagrożeń dla człowieka.

Czy i w jaki sposób elektrosmog szkodzi człowiekowi?

Jak zostało to już wspomniane powyżej – naukowcy nie stwierdzili do tej pory w sposób jednoznaczny, że pole elektromagnetyczne ma szkodliwy wpływ na nasz organizm. Wiadomo jednak, że negatywne skutki zdrowotne przynosi stałe lub długotrwałe obcowanie z tym promieniowaniem. Zatem najbardziej narażone na działanie elektrosmogu są osoby pracujące na co dzień z sieciami bezprzewodowymi oraz wszelkiego rodzaju nowymi technologiami. Do tej grupy można z pewnością zaliczyć informatyków oraz wszystkich tych, którzy swój dzień pracy spędzają przy komputerach.

Długotrwałe przebywanie w środowisku zanieczyszczonym falami znajdującymi się w polach elektromagnetycznych może powodować zaburzenia pamięci i koncentracji. Skandynawscy naukowcy wymieniają też dużo poważniejsze zagrożenia, tj. nowotwory mózgu i białaczkę. Oprócz  chorób możemy odczuwać dyskomfort w samopoczuciu. Do najczęściej spotykanych objawów należą: bóle i zawroty głowy, ogólne przemęczenie, problemy ze snem, znerwicowanie, nadciśnienie tętnicze krwi oraz kłopoty z oddychaniem.

Jak chronić się przed elektrosmogiem?

Walka  z elektrosmogiem nigdy nie będzie równa, gdyż całkowite wyeliminowanie z naszego życia tego zjawiska jest zwyczajnie niemożliwe. W Polsce nie ma bowiem już rejonów, do których elektryczność nie dociera. Nie jest jednak bezzasadny chociażby wymóg dotyczący sytuowania budynków mieszkalnych w odległości przynajmniej 40 m od trakcji elektrycznych o wysokim napięciu. Odległość ta pozwala ograniczyć negatywny wpływ elektrosmogu na nasze zdrowie. Dodatkową przeszkodą dla niego są bariery w postaci ścian i drzew, które przyczyniają się do znaczącej redukcji poziomu fal magnetycznych.

Bardzo dobrą praktyką jest również zastąpienie starych kineskopowych ekranów, ciekłokrystalicznymi ekranami LCD. Nowoczesne monitory i telewizory charakteryzują się dużo mniejszą szkodliwością ze względu na promieniowanie niż urządzenia, które wszyscy posiadaliśmy jeszcze zupełnie niedawno. Dziś wstawienie do niewielkiego pomieszczenia, nawet bardzo dużego odbiornika telewizyjnego, nie jest już związane z nadmiernym promieniowaniem elektromagnetycznym, mogącym zaszkodzić naszemu zdrowiu. Oczywiście pod warunkiem przestrzegania zaleceń producenta.

Przeczytaj: Nowoczesne rozwiązania a wartość domu

Jeszcze jedną prostą rzeczą, która ogranicza występowanie elektrosmogu w naszych pomieszczeniach jest ich częste wietrzenie. Przez otwarte okna następuje bardzo skuteczna wymiana powietrza zanieczyszczonego falami magnetycznymi – na świeże, pochodzące z zewnątrz.

Co jeszcze możemy zrobić?

Uniknięcie kontaktu naszego organizmu z elektrosmogiem jest niemożliwe, ale każdy użytkownik urządzeń elektrycznych może w prosty sposób minimalizować poziom zanieczyszczania powietrza polami elektromagnetycznymi. Pamiętaj, aby:

  • kupować urządzenia opatrzone europejskimi certyfikatami (najczęściej stosowanym oznaczeniem jest znak CE);
  • odłączać od sieci elektrycznej nieuruchomione i nieużywane sprzęty (np. znajdujące się w trybie stand-by telewizory);
  • wyłączać routery i modemy sieci WiFi, kiedy dłużej nie korzystasz z internetu (np. na noc);
  • ograniczać ilość urządzeń elektrycznych w pokoju, w którym śpisz;
  • nie trzymać w ciągu nocy telefonu komórkowego pod poduszką lub w najbliższym sąsiedztwie łóżka;
  • korzystać z trybu głośnomówiącego telefonu (szczególnie, gdy bardzo dużo rozmawiasz);
  • strać się nie dzwonić, gdy jest słaby zasięg sieci telefonicznej (wówczas telefon komórkowy emituje pole elektromagnetyczne najintensywniej, ponieważ wysyła sygnały do wielu nadajników GSM jednocześnie);
  • ograniczać noszenie telefonu w kieszeniach spodni lub marynarki (wtedy urządzenie niemalże bezpośrednio przylega do naszego ciała).
Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także