Ciepłe mieszkanie przez cały rok

Ciepłe mieszkanie przez cały rok

Ciepło przez cały rok jest usługą dostawców Ciepła Systemowego. Polega ona na zapewnieniu całorocznej możliwości automatycznego włączania ogrzewania mieszkań, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej ustalonego poziomu. Dzięki temu mieszkańcy i użytkownicy budynków mogą zapomnieć o pojęciu „sezonu grzewczego”.

W 2009 r. w czerwcu temperatura spadła w Warszawie do ok. 5ºC. W lecie ubiegłego roku, które wszyscy pamiętamy jako wyjątkowo upalne, w czerwcu aż w ciągu 7 dni zanotowano temperaturę poniżej 10ºC. Właśnie na takie dni firmy dostarczające Ciepło Systemowe proponują usługę „Ciepło przez cały rok”.

Ciepłe mieszkanie przez cały rok - zdjęcie 1

Usługa jest adresowana przede wszystkim do mieszkańców budynków wielorodzinnych, użytkowników obiektów handlowych i obiektów użyteczności publicznej. Usługa dostępna jest we wszystkich miastach, w których dostarczane jest Ciepło Systemowe (w całej Polsce dostarcza je już ponad 80 firm ciepłowniczych). Jak szacuje Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie może z niej skorzystać ponad połowa mieszkańców polskich miast.

Jak działa usługa

Usługa „Ciepło przez cały rok” jest oparta na tzw. automatyce pogodowej, czyli zespole urządzeń instalowanych w węźle cieplnym oraz na budynku, których zadaniem jest monitorowanie warunków pogodowych i uruchamianie dostaw ciepła. Gdy temperatura spada poniżej ustalonej przez administratora budynku, węzeł automatycznie włącza się i uruchomiana zostaje dostawa ciepła do budynku. Gdy temperatura wzrasta, automatyka odcina dostawę ciepła na cele ogrzewania. Zwykle administratorzy określają temperaturę zewnętrzną, przy której ma nastąpić automatyczne dostarczanie ciepła na poziomie 12ºC, jednak w zależności od stopnia zaizolowania obiektu lub innych czynników wpływających na komfort cieplny może on być ustawiany wyżej lub niżej.
Aby skorzystać z usługi „Ciepło przez cały rok” administrator budynku musi skontaktować się z firmą dostarczającą Ciepło Systemowe. Ta sprawdza warunki techniczne i jeśli nie ma przeszkód technicznych ustala termin włączenia usługi. Indywidualni mieszkańcy budynków wielorodzinnych powinni kontaktować się bezpośrednio ze swoim zarządcą/administratorem obiektu, a ten z firmą ciepłowniczą, która dostarcza im Ciepło Systemowe. Zasięg dostaw Ciepła Systemowego oraz usługi „Ciepło przez cały rok” można sprawdzić na stronie internetowej programu: www.cieplosystemowe.pl.

Ogrzewanie - koszty

Klienci korzystający z usługi płacą wyłącznie za faktycznie zużyte ciepło. Opłaty naliczane są tylko wówczas, gdy automatyka pogodowa uruchomi dostawę ciepła. Gdy temperatura nie spada poniżej określonego poziomu, odbiorca nie ponosi dodatkowych kosztów ciepła.
Z obliczeń przeprowadzonych przez dostawców Ciepła Systemowego w różnych miastach wynika, że koszt całorocznej dostawy ciepła waha się w granicach 0,3-4,4% opłat za ogrzewanie w skali roku. Oznacza to, że dla przykładowego mieszkania o powierzchni 50m² szacunkowy wzrost opłat za ogrzewanie w miesiącach letnich - w zależności od pogody i stanu technicznego obiektu - wyniesie średnio około 6 zł miesięcznie.

Zalety „Ciepła przez cały rok”

Z punktu widzenia indywidualnych użytkowników usługa jest tańszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż indywidualne dogrzewanie się w chłodniejsze dni innymi urządzeniami elektrycznymi, gazowymi czy olejowymi. Możliwość ogrzewanie mieszkania przez cały rok, to również kwestia dobrego samopoczucia związanego z utrzymaniem w mieszkaniu komfortu cieplnego,
a także najlepsze zabezpieczenie przed wilgocią, która sprzyja rozwojowi grzybów i wirusów.

„Ciepło przez cały rok” pozwala również zaoszczędzić na kosztach ogrzewania całego budynku. Klienci, którzy decydują się na szybkie zakończenie dostaw ogrzewania i później na jego ponowne uruchomienie oszczędzają tylko pozornie, ponieważ takie działanie prowadzi do całkowitego wychłodzenia elementów konstrukcyjnych, które trzeba następnie ponownie ogrzać, aby temperatura odczuwalna w pomieszczeniach była odpowiednia. Wiąże się to ze zdecydowanie większym poborem ciepła, a co za tym idzie większymi kosztami, niż w sytuacji, gdy zarządca nie dopuści do takiego wychłodzenia.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Ciepło Systemowe

Zdjęcia: Purmo

Polecamy Ci również

Zobacz także