Ciepłe grzejniki już we wrześniu

Ciepłe grzejniki już we wrześniu

Wielu z nas błędnie sądzi, że grzejniki w mieszkaniach mogą być ciepłe jedynie w tzw. sezonie grzewczym, który kojarzyć się może ze srogą zimą i minusowymi temperaturami. Rzeczywistość jest inna - pojęcie "sezon grzewczy” już dawno przestał istnieć, a komfort cieplny dzięki ciepłym grzejnikom możemy odczuwać nawet we wrześniu.

Wszystko zawdzięczamy automatyce pogodowej, która nazywana jest potocznie „pogodynką”
- urządzenie to dba, by w naszych mieszkaniach było ciepło i przytulnie zawsze wtedy, gdy temperatura za oknem spada poniżej ustalonego pułapu. „Pogodynki” zamontowane są we wszystkich warszawskich węzłach cieplnych obsługiwanych przez SPEC. Te sprytne urządzenia automatycznie sterują dostawami ciepła do budynków, gdy tylko odnotują spadek temperatury na dworze (zazwyczaj jest to 12°C).

ciepło sieciowe
- Wszyscy użytkownicy warszawskiego ciepła sieciowego mogą z niego korzystać przez cały rok, kiedy tylko jest ono potrzebne. Mimo że wiele administracji przyzwyczajonych jest do pojęcia „sezon grzewczy”, który ich zdaniem zaczyna się późną jesienią i kończy wraz z nadejściem wiosny, z ciepła do ogrzewania mieszkań możemy korzystać tak samo, jak z ciepłej wody - przez wszystkie miesiące w roku - mówi Piotr Stachowiak, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło.

Moje ulubione miejsce w domu?

salon
wynik głosowania
33,1%
kuchnia
wynik głosowania
28%
łazienka
wynik głosowania
7,2%
sypialnia
wynik głosowania
27,8%
gabinet
wynik głosowania
4%

Ilość oddanych głosów: 4328


Korzystanie z „pogodynki” nie podwyższa kosztów ogrzewania budynku, za to pozwala na bardziej racjonalne wykorzystywanie ciepła. Płacimy jedynie za ciepło faktycznie dostarczone i zużyte - stała opłata obowiązuje przez cały rok. Dostawa ciepła może być uruchomiona wielokrotnie nawet na kilka godzin, gdy temperatura spadnie poniżej ustalonego progu.
Warunkiem korzystania z „pogodynki” jest włączony węzeł cieplny. Niestety, administracje często go odłączają, przez co - mimo włączonej  automatyki - mieszkańcy odcięci są od dostaw ciepła.
Dodatkowo mieszkańcy mogą regulować temperaturę w pokojach za pomocą termostatów grzejnikowych - to jeden ze sposobów, który pozwala na racjonalne wykorzystywanie ciepła. Jeśli chcemy zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, pamiętajmy, że grzejniki nie powinny być zastawione meblami, a także zasłonięte ciężkimi zasłonami. Wolna przestrzeń przed grzejnikiem pozwoli ciepłu swobodnie krążyć po pomieszczeniu.
Mimo że chłodne poranki i wieczory stają się już codziennością, osoby korzystające z „pogodynki” nie muszą martwić się o ciepło w swoich mieszkaniach. Automatyka pogodowa dopilnuje, byśmy kładli się spać i budzili w ciepłym i przytulnym pomieszczeniu
Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Warszawskie Ciepło

Polecamy Ci również

Zobacz także