Ciepła woda ze słońca– przykłady instalacji solarnych

0
Ciepła woda ze słońca– przykłady instalacji solarnych

W naszej strefie klimatycznej kolektory słoneczne zyskują coraz większą popularność jako źródło ciepłej wody, co więcej doskonale współpracują one z tradycyjnymi rozwiązaniami. Taka instalacja solarna jest ekologiczna i niskokosztowa w eksploatacji (nie licząc środków potrzebnych na jej wykonanie).

Istnieją zarówno proste, jak i bardziej rozbudowane systemy solarne.

Wybór na lata

Ciekawym i optymalnym rozwiązaniem jest instalacja solarna z kotłem i pojemnościowym przygotowywaniem CWU. W przykładowym zastosowaniu ciepła woda jest dostarczana do bufora, z którego korzysta też np. bojler. Wykorzystanie bufora wydłuża okres eksploatacji urządzenia energetycznego (np. kotła). Do instalacji należy dobrać odpowiedni termostatyczny zawór mieszający VTA320, VTA520, kierując się wielkością i rodzajem przyłącza oraz wartością współczynnika kvs. Dzięki właściwościom zaworu użytkownik nie musi obawiać się oparzenia.

 

Ciepła woda ze słońca– przykłady instalacji solarnych - zdjęcie 1

Rys. 1 Instalacja solarna z kotłem i pojemnościowym przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej, 1-termostatyczny zawór mieszający

Większe potrzeby

W bardziej zaawansowanych instalacjach solarnych ze zbiornikami akumulacyjnymi należy nieco inaczej rozwiązać kwestię napełniania zbiorników. Aby określić priorytet zbiorników akumulacyjnych, powinno wykorzystać się zawór przełączający (np. VZC, VZD). Urządzenie charakteryzuje się szybkim czasem przełączania (tylko 3 sekundy) i jest sterowane sygnałem 2-punktowym.

 

Ciepła woda ze słońca– przykłady instalacji solarnych - zdjęcie 2

Rys. 2 Większe instalacje solarne z priorytetem napełniania zbiornika akumulacyjnego; 1-zawór przełączający

W prostocie siła

Innym stosunkowo prostym rozwiązaniem jest instalacja solarna z zestawem zaworów (termostatyczną grupą bezpieczeństwa). Temperatura gorącej wody jest regulowana za pomocą termostatycznego zaworu mieszającego. Zestaw wraz z zaworem zapewnia użytkownikowi ochronę przed oparzeniem. Wraz z upływem czasu i zwiększeniem budżetu, użytkownik może zmodernizować instalację, dodając kolejne elementy wyposażenia.

 

Ciepła woda ze słońca– przykłady instalacji solarnych - zdjęcie 3

Rys. 3 Instalacja solarna z zestawem zaworów; 1-termostatyczna grupa bezpieczeństwa

Na rynku istnieje coraz więcej rozwiązań, które pozwalają pozyskiwać ciepłą wodę w sposób jednocześnie energooszczędny, bezpieczny i przyjazny dla środowiska. Warto zatem sprawdzać dostępność termostatycznych zaworów mieszających bez ołowiu lub wyposażyć instalację w inne urządzenia, które polepszą parametry pracy i wydłużą żywotność instalacji.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także