Cicha instalacja - Silenta

Instalacje sanitarne, zwłaszcza kanalizacja mogą być źródłem, może nie hałasu, ale z pewnością dokuczliwych odgłosów. Sposobem na uniknięcie problemu jest kanalizacja niskoszumowa Silenta, której producentem jest firma Hakan Plastik.

Skąd ten szumkanalizacja - miejsca powstawania szumów
Ponieważ przepływ przez rury kanalizacyjne zazwyczaj nie odbywa się całym ich przekrojem, stąd właśnie często dochodzące odgłosy bulgotania i szum. Powstają one zarówno na odcinkach poziomych, jak i pionowych, w miejscach zwężenia średnicy instalacji, również na odcinkach zmiany kierunku przepływu ścieku, za szybkiej prędkości jego przepływu, np. przy wyborze zbyt małej średnicy rur. Hałas w instalacji generowany jest też przez kawitację w punktach zwężenia oraz mechanizmy napełniania i zwalniania w rezerwuarach. Poziom dźwięku wzrasta też proporcjonalnie do wysokości budynku oraz ilości poziomów instalacyjnych

kanalizacja niskoszumowaSilenta – budowa systemu
Silenta jest wysokiej jakości systemem kanalizacji niskoszumowej wykonanym z polipropylenu wzmocnionego minerałami. Dzięki trzywarstwowej strukturze, dużemu ciężarowi powierzchniowemu i specjalnej budowie molekularnej absorbuje fale dźwiękowe powstające podczas przepływu wskutek uderzeń o ściankę wewnętrzną rury.
Warstwa wewnętrzna rury jest idealnie gładka i zapewnia niezakłócony przepływ wody. Jest odporna na wysoką temperaturę (do 95ºC) oraz  czynniki chemiczne (pH 2-12), a także korozję wywołaną przez substancje zasadowe, kwaśne i sole nieorganiczne. Warstwa środkowa pochłania dźwięki powstające wewnątrz rury i zapobiega przedostawaniu się ich na zewnątrz. Warstwa zewnętrzna natomiast jest odporna na uderzenia i wysoką temperaturę.
Ponadto wewnętrzne i zewnętrzne warstwy rur są gładkie i miękkie, dzięki czemu minimalizują straty szybkości przepływu wody oraz zapobiegają osadzaniu się na nich tłustych substancji.
Ścianki rur są dosyć grube, a dzięki temu bardziej wytrzymałe i mniej podatne na deformacje. Wszystkie kielichy w rurach i kształtkach wyposażone są w wysokiej jakości wkładkę – uszczelkę tłumiącą.

Montaż
Instalacja systemu Silenta jest bardzo prosta i wygodna. Rury produkowane są w różnych długościach, co ogranicza ewentualne straty materiału. Można je ciąć używając powszechnie stosowanych przecinaków lub prostych piłek. Aby ułatwić połączenie rury z kielichem czy złączką, cięcia wykonuje się prostopadle do osi rury. Następnie trzeba sfazować krawędzie.
Producent oferuje specjalne złączki kielichowe, które znacznie ułatwiają montaż systemu.
Rury powinno się mocować za pomocą obejm wygłuszających z kauczukowymi, profilowanymi wkładkami, w taki sposób, by nie powstawały naprężenia i równoważone były wydłużenia.

Wylewanie betonu
System Silenta nadaje się do montażu także bezpośrednio w betonie (bez możliwości rozszerzania się instalacji) (rys. A). Jednak w przypadku systemu, w którym przewidziany jest przepływ ścieków o wysokiej temperaturze, w szczególności w kuchni czy łazience, preferowane jest rozwiązanie z możliwością rozszerzania się rur i wówczas zaleca się owijanie ich w harmonijkowy kołnierz kartonowy (rys. B).

montaż systemu w betonieizolacja rur kanalizacyjnych

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Hakan Plastik

Polecamy Ci również

Zobacz także