Odkurzanie centralne jest bardziej wydajne od tradycyjnego, jest też korzystne dla alergików. Jednak jego instalację najlepiej przewidzieć zanim wykończymy ściany budynku.
System centralnego odkurzania to jedna z tych instalacji, która ułatwia życie. Składa się ona z jednostki centralnej, systemu rur oraz gniazd ssących. Odkurzanie z jej pomocą jest do pięciu razy bardziej wydajne niż zwykłym odkurzaczem, a przy tym – bardziej wygodne. Instalacja jest też przyjazna dla alergików oraz środowiska. Trzeba ją jednak starannie zaplanować i to już na etapie budowy domu.
Jak zaplanować system odkurzania centralnego
Instalację centralnego odkurzania trzeba dobrać odpowiednio do wielkości domu. System centralnego odkurzania układania się wraz z innymi instalacjami, przed wykończeniem ścian. Bardzo ważne jest rozprowadzenie przewodów, tak żeby uniknąć tworzenia zbyt ostrych łuków. Równie istotne jest także prawidłowe połączenie przewodów.
– Instalacja posiadająca zbyt dużą ilość kątów prostych jest narażona na tworzenia się zatorów z kurzu, czy z innych zanieczyszczeń, dlatego montaż warto zlecić specjalnej firmie bądź przy samodzielnym montowaniu postępować dokładnie ze wskazówkami producenta. W nieprawidłowo położonej instalacji obecność zatoru sygnalizowana jest przez charakterystyczny świst. Kiedy niedrożność jest niewielka, można usunąć ją sprężyną hydrauliczną – mówi Michal Stelmach, ekspert firmy UST-M.
Dowiedz się też: Jak sprawdzić szczelność instalacji centralnego odkurzania
Zastosowanie centralnego odkurzacza
Standardowy odkurzacz centralny doskonale sprawdza się do zbierania kurzu i niewielkich zabrudzeń. Takich instalacji nie powinno się wykorzystywać do usuwania pyłów, wody, czy szkła. Jeśli planujemy takie zastosowanie odkurzacza, musimy dobrać odpowiednią jednostkę centralną.
– Jeżeli odkurzacz ma być wykorzystywany do nieszablonowych celów jak np. zbieranie gruzu, popiołu, czy mycia podłogi – wybieramy model wyposażony w specjalistyczny separator. Jeżeli nasza jednostka wyposażona jest w wymienny worek na nieczystości musimy pamiętać o ich regularnej wymianie, która jest intuicyjna i dokonuje się jej raz na kwartał – dodaje Michał Stelmach z UST-M.
Wygodnym rozwiązaniem są jednostki centralne, wyposażone w specjalny elektroniczny panel, który sygnalizuje potrzebę wykonania konserwacji (np. Moderno Premium). Urządzenia mogą też mieć system podwójnej filtracji.
Pamiętajmy, żeby moc jednostki dobrać do wielkości domu i długości instalacji. Odkurzaczem o zbyt małej mocy nie posprzątamy dokładnie, z kolei zbyt duża moc to niekomfortowe użytkowanie (końcówki będą się przysysać do podłoża). W wyborze instalacji i jej mocy pomogą nam specjaliści firm oferujących tego typu instalację.
Jak dbać o instalację centralnego odkurzania?
Poprawny montaż i wybór odpowiedniej jednostki centralnej to podstawa. Ale nawet taką instalację warto od czasu do czasu przeczyścić specjalnymi kulkami. Przepuszcza się je przez rury (przez wszystkie gniazda ssące), a one sprawnie usuwają kurz, mogący się tam gromadzić. Dzięki temu eliminuje się ryzyko powstawania zatorów. Kulki są wykonane z gumy, a więc są w pełni bezpieczne dla instalacji i można je wielokrotnie wykorzystywać.
Przeczytaj też: Jakie mity krążą o odkurzaczach centralnych i dlaczego nie są prawdziwe