Centralne odkurzanie – co powinniśmy o nim wiedzieć

Odkurzacz centralny
Odkurzacz centralny zapewnia skuteczne i wygodne sprzątanie domu.

Odkurzanie centralne jest bardziej wydajne od tradycyjnego, jest też korzystne dla alergików. Jednak jego instalację najlepiej przewidzieć zanim wykończymy ściany budynku.

System centralnego odkurzania to jedna z tych instalacji, która ułatwia życie. Składa się ona z jednostki centralnej, systemu rur oraz gniazd ssących. Odkurzanie z jej pomocą jest do pięciu razy bardziej wydajne niż zwykłym odkurzaczem, a przy tym – bardziej wygodne. Instalacja jest też przyjazna dla alergików oraz środowiska. Trzeba ją jednak starannie zaplanować i to już na etapie budowy domu.

Jak zaplanować system odkurzania centralnego

Instalację centralnego odkurzania trzeba dobrać odpowiednio do wielkości domu. System centralnego odkurzania układania się wraz z innymi instalacjami, przed wykończeniem ścian. Bardzo ważne jest rozprowadzenie przewodów, tak żeby uniknąć tworzenia zbyt ostrych łuków. Równie istotne jest także prawidłowe połączenie przewodów.
Instalacja posiadająca zbyt dużą ilość kątów prostych jest narażona na tworzenia się zatorów z kurzu, czy z innych zanieczyszczeń, dlatego montaż warto zlecić specjalnej firmie bądź przy samodzielnym montowaniu postępować dokładnie ze wskazówkami producenta. W nieprawidłowo położonej instalacji obecność zatoru sygnalizowana jest przez charakterystyczny świst. Kiedy niedrożność jest niewielka, można usunąć ją sprężyną hydrauliczną – mówi Michal Stelmach, ekspert firmy UST-M.

Dowiedz się też: Jak sprawdzić szczelność instalacji centralnego odkurzania

Zastosowanie centralnego odkurzacza

Standardowy odkurzacz centralny doskonale sprawdza się do zbierania kurzu i niewielkich zabrudzeń. Takich instalacji nie powinno się wykorzystywać do usuwania pyłów, wody, czy szkła. Jeśli planujemy takie zastosowanie odkurzacza, musimy dobrać odpowiednią jednostkę centralną.
– Jeżeli odkurzacz ma być wykorzystywany do nieszablonowych celów jak np. zbieranie gruzu, popiołu, czy mycia podłogi – wybieramy model wyposażony w specjalistyczny separator. Jeżeli nasza jednostka wyposażona jest w wymienny worek na nieczystości musimy pamiętać o ich regularnej wymianie, która jest intuicyjna i dokonuje się jej raz na kwartał – dodaje Michał Stelmach z UST-M.
Wygodnym rozwiązaniem są jednostki centralne, wyposażone w specjalny elektroniczny panel, który sygnalizuje potrzebę wykonania konserwacji (np. Moderno Premium). Urządzenia mogą też mieć system podwójnej filtracji.
Pamiętajmy, żeby moc jednostki dobrać do wielkości domu i długości instalacji. Odkurzaczem o zbyt małej mocy nie posprzątamy dokładnie, z kolei zbyt duża moc to niekomfortowe użytkowanie (końcówki będą się przysysać do podłoża). W wyborze instalacji i jej mocy pomogą nam specjaliści firm oferujących tego typu instalację.

Jak dbać o instalację centralnego odkurzania?

Poprawny montaż i wybór odpowiedniej jednostki centralnej to podstawa. Ale nawet taką instalację warto od czasu do czasu przeczyścić specjalnymi kulkami. Przepuszcza się je przez rury (przez wszystkie gniazda ssące), a one sprawnie usuwają kurz, mogący się tam gromadzić. Dzięki temu eliminuje się ryzyko powstawania zatorów. Kulki są wykonane z gumy, a więc są w pełni bezpieczne dla instalacji i można je wielokrotnie wykorzystywać.

Przeczytaj też: Jakie mity krążą o odkurzaczach centralnych i dlaczego nie są prawdziwe

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: UST-M

Polecamy Ci również

Zobacz także