BuildDesk Energy Software - narzędzia doradcy

BuildDesk Energy Software - narzędzia doradcy

Ceny nowych technologii wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych mogą być wciąż jeszcze barierą przed podjęciem działań zmniejszających zużycie i koszty energii. Rozwiązaniem w takich wypadkach staje się efektywność energetyczna, czyli prosta oszczędność energii.

To właśnie budynki dysponują największym potencjałem w zakresie ograniczenia wykorzystywania energii. Właściwe przeprowadzenie inwestycji na poczet przyszłych oszczędności powoduje, że odpowiednio odremontowany budynek zużywa jedynie 27% energii na ogrzewanie w porównaniu do standardowego budynku wybudowanego przed rokiem 1974. Takimi właśnie analizami oraz rozwiązaniami efektywnymi energetycznie zajmuje się doradca energetyczny.

Doradca energetyczny
Ceny energii w latach 1987- 2005. Źródło: Word Energy Council, 2007 Survey of energy resources.Jest to specjalista posiadający kompleksową wiedzę z zakresu budownictwa, fizyki budowli, ogrzewnictwa i chłodnictwa oraz energetyki. Doradca energetyczny powinien również posiadać określony zakres wiedzy ekonomicznej, głównie w zakresie szacowania opłacalności zaproponowanych modernizacji oraz kredytowania inwestycji i remontów. Główne zadania doradcy energetycznego to analiza źródeł energii, poprawności ich wykorzystania oraz analiza i optymalizacja obiektu, mająca na celu obniżenie jego energochłonności. Usługi, jakie świadczy doradca energetyczny są związane z jednej strony z rosnącą świadomość konieczności oszczędzania energii w budynkach, z drugiej z funkcjonującą w Polsce Ustawą z dnia 18 grudnia 1998 r. o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. Nr 162, poz. 1121) wraz ze zmianami wg Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 (Dz.U. Nr 76, poz. 808), zwaną Ustawą Termomodernizacyjną. To ona właśnie była podstawą do rozwinięcia się auditingu energetycznego. Wchodzącą wkrótce w życie Dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków to nowe pole działalności dla doradców energetycznych.


Rynek doradztwa energetycznego dopiero się rozwija, więc ekspertów tej specjalności wciąż jest niewielu. Ponadto zawiłe metodologie oraz złożoność koniecznych wyliczeń w trakcie czy to procesu auditingu czy certyfikacji stwarza wysoką barierę rozwoju ekspertów. Z pomocą przyszłym doradcom przychodzi technologia informatyczna i BuildDesk Energy Software.
BuildDesk Energy Software (BDES) to narzędzia informatyczne wspierające procesy związane z doradztwem energetycznym. Do pakietu BDES należą BuildDesk Energy Audit, BuildDesk Eko Efekt oraz BuildDesk Energy Certificate.

 
Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także