Bloczki silikatowe do instalacji elektrycznej

Bloczki silikatowe do instalacji elektrycznej

Jednym z bardziej uciązliwym etapów układania instalacji elektrycznej jest wykonywanie bruzd pod przewody w ścianach. Bloczek silikatowy Silka E jest odpowiedzią na te problemy, ponieważ ma fabryczne kanały elektryczne, przez które można prowadzić wiązkę przewodów.

bloczek silikatowy z kanałami elektrycznejSystem Silka E firmy Xella to pierwszy na rynku system budowlany z bezpiecznymi kanałami elektrycznymi. Co 16,7 cm w bloczkach rozmieszczone są kanały o średnicy 4 cm, przeznaczone do prowadzenia wiązki przewodów elektrycznych.

Takie wykonanie umożliwia poprowadzenie przewodów w peszlu (rurze osłonowej), a jednocześnie eliminuje konieczność mocowania przewodów za pomocą gipsu. Jest to znaczne ułatwienie w stosunku do sytuacji, kiedy trzeba było wykonywać bruzdy w ścianach.

instalacja elektryczna poprowadzona tradycyjnieinstalacja elektryczna w bloczkach z kanałami

Na bloczkach znajdują się specjalne znaczniki, które pokazują przebieg otworów w ścianie. Dzięki temu można wykonać kanał na przewód elektryczny w bardzo prosty sposób. Trzeba "zgrać" linie tak, by uzyskać pion. Aby go wykończyć, trzeba nawiercić otwory na punkty elektryczne, czyli gniazda (puszki) i łączniki. System ten dodatkowo bardzo usprawnia dalsze prace. Przede wszystkim znany jest przebieg pionów elektrycznych, dzięki czemu nawiercanie otworów w ścianach jest dużo bardziej bezpieczne (nie trafimy "przypadkiem" na przewód instalacji elektrycznej), a poza tym - łatwo dostać się do przewodu w razie jakichkolwiek awarii lub przeróbek. Ściana nie musi być wykończana specjalnym tynkiem - może to być tynk o grubości 5 mm.

Oceń artykuł
3,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Redakcja

Źródło: Xella

Polecamy Ci również

Zobacz także