Biopreparaty - na sprawne działanie oczyszczalni

Biopreparaty - na sprawne działanie oczyszczalni

W osadnikach gnilnych nie ma wystarczającej ilości bakterii, która jest w stanie sprostać zbyt dużemu ładunkowi odpadów gospodarstwa domowego. Zadaniem biopreparatów jest zmniejszenie objętości ścieków w wyniku oddzielenia osadów od płynu. Ponadto w znacznym stopniu zmniejszają ilość szkodliwych substancji w ściekach.

biopreparaty usprawniają działanie przydomowych oczyszczalni ściekówCo to są biopreparaty?
Biopreparaty są to aktywne substancje biologiczne usprawniające działanie przydomowych oczyszczalni ścieków. Odpowiednio dostosowane do potrzeb danej oczyszczalni, likwidują nieprzyjemną woń, niszczą bakterie chorobotwórcze (m. in. Coli, salmonellę, czerwonkę), rozkładają tłuszcze, upłynniają osady stałe oraz udrażniają przewody kanalizacyjne. Ponadto, biopreparaty wykazują wysoką odporność na detergenty, zmiany temperatur oraz korzystnie wpływają na środowisko naturalne.

Jak działają biopreparaty?
biopreparaty do oczyszczalni ściekówPodstawowym źródłem pokarmu bakterii są znajdujące się w ściekach białka, węglowodany i tłuszcze. Jednak aby rozwój tych pożytecznych mikroorganizmów przebiegał właściwie, muszą być zachowane odpowiednie warunki. Nieregularne lub nieumiejętne stosowanie biopreparatów obniża aktywność bakterii, a z czasem może doprowadzić do całkowitego zahamowania procesu.

Dlaczego należy stosować biopreparaty?
Funkcjonowanie osadnika gnilnego w dużej mierze opiera się na procesach biologicznych, polegających na rozkładzie zawartości osadnika przez bakterie i enzymy. Liczba bakterii i enzymów występująca w osadniku nie jest wystarczająca, dlatego też podczas uruchamiania osadnika gnilnego należy go “zaszczepić”, czyli wprowadzić dodatkową ilość bakterii i enzymów tak, żeby osadnik gnilny mógł szybko spełniać swoją rolę. Aktywność tych elementów pochodzenia biologicznego może zostać zakłócona również przez następujące fakty:

  • zbyt intensywne stosowanie produktów, które zabijają bakterie i/lub neutralizują enzymy (np. środki chemiczne udrażniające kanalizację - tzw. "kreciki", produkty gospodarstwa domowego, produkty stosowane w zmywarkach do naczyń);
  • zbyt silny przepływ wody - sprawia, że flora bakteryjna (rozpuszczona w wodzie) zabierana jest z prądem;
  • zaprzestanie dostarczania ścieków (chwilowa bezczynność), pozbawiająca bakterie odpadów gospodarstwa domowego, co sprawia, że bakterie „umierają”;
  • zbyt duże obciążenie nieczystościami.

Pozytywne działanie biopreparatów
W osadnikach gnilnych nie ma wystarczającej ilości bakterii, która jest w stanie sprostać zbyt dużemu ładunkowi odpadów gospodarstwa domowego. Biopreparaty wpływają na zmniejszenie objętości ścieków w wyniku rozdzielenia się osadów od płynu. W ściekach przetworzonych przy użyciu biopreparatów ilość szkodliwych związków jest od 60 do 90% mniejsza, niż w ściekach nie poddanych takiemu procesowi. Podczyszczone w ten sposób ścieki nie śmierdzą. Koszty wywozu nieczystości są niższe nawet o 30%. Biopreparaty działają również korzystnie na instalację kanalizacyjną - udrażniają przewody i przeciwdziałają ich zarastaniu. Dlatego musimy pamiętać, że jedynie stosowanie biopreparatów gwarantuje nam właściwą eksploatację i przyczynia się do lepszego funkcjonowania instalacji oczyszczalni ścieków.

Pełna gama biopreparatów
Preparaty biologiczne (dostępne na naszym rynku) możemy podzielić na kilka kategorii, które odpowiadają zakresowi ich działania.

bioaktywator do oczyszczalni ściekówdziałanie bioaktywatorachPrzydomowe Oczyszczalnie Ścieków
Bioaktywator BIO 7 CHOC
Bioaktywator BIO 7 CHOC stosuje się w nowo uruchamianych osadnikach lub po ich opróżnieniu, a także w przypadku zniszczenia flory bakteryjnej.

Biopreparat BIO 7 MAX
Biopreparat BIO 7 MAX (Bio 7 Special Fosses Toutes Eaux), dodatkowo wzbogacony o bakterie rozkładające tłuszcze - to receptura opracowana do kompleksowego utrzymania i eksploatacji osadników, zawiera 3 składniki biologiczne niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania osadników.

Biopreparat BIO 7 ENTRETIEN
Biopreparat BIO 7 ENTRETIEN (Bio 7 Entretien Fosses) przeznaczony jest do regularnego stosowania w funkcjonujących osadnikach (po uprzednim zaszczepieniu BIO 7 CHOC). BIO 7 ENTRETIEN jest mieszanką starannie wyselekcjonowanych naturalnych szczepów bakterii, drożdży oraz enzymów przyspieszających neutralizację i rozkład ścieków.

Biopreparat BIO 7 SPŁUCZKA WC
Biopreparat BIO 7 SPŁUCZKA WC (Bio 7 Reservoir WC) to kostka - aktywator biologiczny, który łączy funkcje czyszczenia muszli WC z funkcją wspomagania eksploatacji osadników. Stanowi alternatywę dla BIO 7 ENTRETIEN.bioaktywator przyspieszający degradację tłuszczy

Bioaktywator Bio 7 G
Bioaktywator BIO 7 G (Bio 7 G Choc) przyspiesza degradację tłuszczy i zapobiega ich odkładaniu się w przewodach kanalizacyjnych.

Biopreparat Bio 7 Tłuszcze
Biopreparat Bio 7 Tłuszcze (Bio 7 Graisses) służy do eksploatacji separatorów tłuszczu oraz instalacji kanalizacyjnych. Degraduje powstałe zatory tłuszczu oraz zapobiega ich powstawaniu.

Oceń artykuł
3,88 / 17 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także