Biopreparaty do kanalizacji

Jeśli ścieki z domu trafiają do szamba lub do przydomowej oczyszczalni, potrzebne jest zainicjowanie pracy urządzeń i ich okresowe usprawnianie. Do tego celu służą biopreparaty. Są to produkty wspomagające działanie głównych „pracowników” urządzeń przydomowych – kolonii mikroorganizmów.

Pod nazwą „biopreparaty” mogą ukrywać się rozmaite substancje, stosowane w różnych dziedzinach (medycyna, rolnictwo, gospodarka wodno-ściekowa). Zawsze jednak chodzi o preparaty wpływające (dodatnio lub ujemnie) na funkcjonowanie organizmów żywych – najczęściej chodzi o mikroorganizmy

W przypadku gospodarki ściekowej biopreparat to środek wspomagający procesy mikrobiologicznego rozkładu ścieków. Skład biopreparatów może być różny, najczęściej spotykane rozwiązania to:

  • odpowiednie szczepy bakterii i ewentualnie innych mikroorganizmów (drożdże, grzyby);
  • enzymy umożliwiające i wspomagające pracę mikroorganizmów;
  • witaminy i inne składniki pokarmowe usprawniające rozwój mikroorganizmów.

Enzymy, witaminy i składniki pokarmowe” są charakterystyczne dla danych szczepów bakterii. Pełnią więc rolę "selekcjonerów" i wspomagają ich rozwój, blokując jednocześnie wzrost innych gatunków.

Dowiedz się więcej - zamów poradnik Przydomowe oczyszczalnie ścieków

biopreparaty do kanalizacjiBioaktywator – rozruch oczyszczalni przydomowej
Niezależnie od rozwiązania technicznego podstawą działania oczyszczalni jest praca mikroorganizmów. Ich zadaniem jest mineralizacja ścieków – oznacza to rozkład złożonych substancji organicznych do bardzo prostych i nieszkodliwych substancji nieorganicznych – dwutlenek węgla, woda, azot.
Bardzo ważne jest, by w oczyszczalni znalazły się odpowiednie mikroorganizmy – dokładnie takie, które do życia potrzebują substancji zawartych w ściekach. Mikroorganizmy te muszą  przyswajać substancje ze ścieków przy użyciu tlenu. W przeciwnym razie ścieki będą gnić, a więc oczyszczalnia nie będzie spełniać swego podstawowego zadania.
Dlatego na początku pracy oczyszczalni należy wprowadzić do niej aktywator biologiczny (bioatywator). Jest to preparat, który zawiera odpowiednie kultury bakterii wraz ze składnikami potrzebnymi do ich rozwoju. Występuje w postaci płynu lub tabletek. Dawka wprowadzona na początku pracy oczyszczalni nosi nazwę dawki zaszczepiającej.
Bioaktywator należy wprowadzić do ścieków surowych (np. w domu do urządzeń sanitarnych). Dzięki temu proces oczyszczania rozpocznie się w czasie przepływu ścieków poprzez wszystkie urządzenia, a więc kolonia mikroorganizmów będzie miała możliwość rozwinięcia się. Dalszy rozwój biomasy przebiega już z wykorzystaniem substancji zawartych w ściekach.
Dawka bioaktywatora jest uzależniona przede wszystkim od ilości przepływających ścieków (czyli od wielkości oczyszczalni). Bioaktywator powinien być też podawany w dawkach uzupełniających – po opróżnieniu osadnika gnilnego (czyszczenie filtra, opróżnianie z osadu). Bioaktywator może też posłużyć do usprawnienia pracy systemu, które może być konieczne, jeśli kolonie bakterii są zagrożone, czyli:

  • jeśli liczba domowników jest okresowo zwiększona – wydajność oczyszczalni może okazać się zbyt mała. Jeśli liczba domowników zwiększa się na stałe, oczyszczalnia wymaga rozbudowy!;
  • jeśli domownicy używają antybiotyków – leki te nie tylko likwidują bakterie chorobotwórcze, ale mogą też negatywnie wpłynąć na bakterie w oczyszczalni;
  • jeśli stosuje się dużo środków chemicznych, szczególnie zawierające chlor, benzynę, rozpuszczalniki. Mając oczyszczalnię przydomową powinno się bardzo uważać na chemikalia wprowadzane do kanalizacji i chociażby mocno je rozcieńczać. Jeśli nie da się uniknąć zużycia dużej liczby środków chemicznych, trzeba pamiętać o bioaktywatorach;
  • oczyszczalnia nie pracowała właściwie i kolonie mikroorganizmów muszą być odbudowane. Ponieważ bioaktywatory są bardzo różne, konkretne dawki są oczywiście specyficzne dla danych produktów. Dawką maksymalną jest zawsze dawka „rozruchowa”. Trzeba pamiętać o starannym przestrzeganiu dawkowania biopreparatów. Zwiększenie dawki „na wszelki wypadek” nie tylko nie pomoże, ale może też doprowadzić do przerostu mikroorganizmów, co sprawi, że oczyszczalnia może się „zatkać”. Cena jednego kilograma bioaktywatora wynosi 60–80 zł.

Udrażnianie kanalizacji

Oczyszczalnia przydomowa wymaga specjalnych technik konserwacji instalacji kanalizacyjnej. Nie można stosować środków opartych na mocnych wodorotlenkach (popularnie zwanych kretami), ponieważ jednym z ich zadań jest zapobieganie rozwojowi mikroorganizmów! Za pomocą odpowiednich biopreparatów można jednak uniemożliwić obrastanie rur. Bieżące oczyszczanie rur wyeliminuje przykre zapachy z kanalizacji oraz uniemożliwi rozwój niepożądanych mikroorganizmów.
Do udrażniania i konserwacji kanalizacji stosuje się przede wszystkim preparaty enzymatyczne. Pozwalają one na usunięcie obrostów rur kanalizacyjnych. Dzięki ich stosowaniu rozwijają się nieszkodliwe bakterie pomocne w rozkładaniu zanieczyszczeń, jednocześnie bakterie rozkładające ścieki beztlenowo pozbawione są możliwości rozwoju. Preparaty enzymatyczne sprawdzają się bardzo dobrze tam, gdzie pojawia się dużo tłuszczów – przede wszystkim w ściekach pochodzących z gastronomii. Biopreparaty enzymatyczne występując najczęściej w postaci tabletek (ułatwiających ich  dawkowanie do kanalizacji) lub płynów.

Preparaty enzymatyczne – zwiększona skuteczność
Innym zadaniem preparatów enzymatycznych jest zmniejszenie ilości osadów ściekowych. Osady takie powstają w osadniku gnilnym lub w osadnikach w przypadku oczyszczalni z osadem czynnym. Dzięki ich stosowaniu nie powstają też osady (obrosty) na urządzeniach oczyszczających – na złożu zraszanym i złożu zanurzonym – oraz na ścianach zbiorników i urządzeń. Na powierzchni osadnika gnilnego lub w złożach zatapianych nie jest wytwarzany kożuch.
Osady, obrosty i kożuch to nie rozłożone lub rozłożone częściowo ścieki, na których powierzchni mogą rozwinąć się niepożądane organizmy. Preparaty enzymatyczne zapobiegają ich rozwojowi, przez co zmniejszają ilość osadów – jest to ważne, ponieważ rzadsze usuwanie osadów obniża koszty eksploatacji oczyszczalni. Preparaty enzymatyczne dawkuje się do domowych urządzeń kanalizacyjnych.

Preparaty do szamba
Biopreparaty enzymatyczno – mikrobiologiczne mogą być dawkowane do szamba – zbiornika bezodpływowego. Preparat enzymatyczno – mikrobiologiczny składa się z odpowiednich kolonii bakteryjnych (z dodatkiem specjalnych drożdży i grzybów), do których dodane są enzymy wspomagające ich rozwój.
Do szamb stosowane są specjalne preparaty, zawierające mikroorganizmy pracujące  w warunkach beztlenowych, które do prawidłowego rozwoju wymagają retencji (zatrzymania) ścieków. Nie można więc preparatów przeznaczonych do szamb stosować w oczyszczalniach (chyba że preparat ma charakter uniwersalny). Dzięki stosowaniu preparatu ścieki nie gniją w szambie, wytwarza się mniejsza ilość osadów. Ponieważ następuje mineralizacja, zmniejsza się ilość ścieków w szambie – w praktyce oznacza to rzadszy wywóz ścieków. Obniża to znacznie koszty eksploatacji – roczne dawkowanie preparatu jest tańsze niż koszt wywozu usuniętych ścieków.

Oceń artykuł
4,60 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Ryńska

Zdjęcia: Nevexpol, Trigger

Polecamy Ci również

Zobacz także