Biologiczne oczyszczalnie ścieków

Biologiczne oczyszczalnie ścieków

Wavin Metalplast-Buk poszerzył swoją ofertę o kompaktowe, biologiczne oczyszczalnie ścieków Wavin BioKem, pracujące w technologii SBR (Sekwencyjny Reaktor Biologiczny).

Technologia SBR opiera się na procesach biologicznych, podczas których bakterie i inne mikroorganizmy rozkładają znajdujący się w ściekach bytowych materiał organiczny. Procesy oczyszczania ścieków zachodzą wewnątrz jednego zbiornika i obejmują również usuwanie fosforanów i azotanów (substancji obecnych np. w proszkach do prania i powodujących eutrofizację wód), ma to szczególne znaczenie w przypadku odprowadzania ścieków na obszarach takich jak Natura 2000. Wysoka efektywność oczyszczania została potwierdzona badaniami zgodności z normą zharmonizowaną PN-EN 12566-3 + A1:2009, załącznik B. Oczyszczone ścieki są całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego i mogą być rozsączane bezpośrednio w gruncie lub kierowane do naturalnych odbiorników. Oferowane przez Wavin rozwiązanie jest idealne do stosowania na obszarach, gdzie budowa tradycyjnej kanalizacji sanitarnej jest ekonomicznie nieuzasadniona.

biologiczne oczyszczalnie ściekówWavin BioKem to kompaktowe urządzenia w postaci monolitycznych zbiorników z PE lub GRP, których wymiary zostały tak dobrane, by uzyskać optymalny efekt oczyszczenia ścieków. W porównaniu z tradycyjnymi biologicznymi oczyszczalniami ścieków (z wyodrębnionym osadnikiem wstępnym i wtórnym) całość instalacji wymaga niewielkiej powierzchni. Proces oczyszczania ścieków jest w pełni zautomatyzowany i sterowany elektronicznie. Oczyszczalnie Wavin BioKem są wyposażone w niezbędne urządzenia ostrzegawcze i alarmowe, w tym niezależny panel sterujący z „szybkimi” przyciskami testowymi i awaryjnymi. Na życzenie Klienta mogą być wyposażone również w bardziej zaawansowaną automatykę sterującą.
W ofercie Wavin znajdują się urządzenia o wydajności od 6 do 90 RLM (równoważna liczba mieszkańców), umożliwiające oczyszczenie od 0,9m³ do nawet 13,5m³ ścieków na dobę.  Umożliwiają one obsługę zarówno domu jednorodzinnego, kilku gospodarstw domowych, ale również budynków użyteczności publicznej jak i niewielkich osiedli (szkoły, urzędy, ciągi domów w zabudowie szeregowej). Ponadto opcjonalny moduł Nutrient, dostępny dla modeli BioKem 6 EN, 10 EN i 15 EN umożliwia oczyszczanie ścieków zarówno z budynków używanych stale, jak również w obiektach działających czasowo jak domki letniskowe lub pensjonaty. Oferowane urządzenia są energooszczędne - model oczyszczalni BioKem 6 EN przeznaczony dla domu jednorodzinnego zużywa rocznie ok. 340kWh (mniej niż 1kWh na dobę!). Dodatkowo wymaga zastosowania jedynie 55-60dm³ koagulantu oraz usunięcia ok. 2m³ osadu nadmiernego w ciągu roku (przy założeniu, że pracuje w cyklu ciągłym).
Mniejsze modele oczyszczalni, które mogą być lokalizowane bezpośrednio na działce użytkownika zostały wyposażone w  estetyczne i ergonomiczne szachty serwisowe, które łatwo można wkomponować w krajobraz działki, zapewniając sobie równocześnie wygodny dostęp do obsługi podczas eksploatacji.
Pierwsza z oczyszczalni Wavin BioKem została już dostarczona na budowę autostrady A1 w miejscowości Łanięta. Instalowany model BioKem 90 to prawdziwy kolos. Zbiornik GRP ma długość 8,5m i 2,2m średnicy. Pojemność czynna wynosi 29,1m³ i jest w stanie oczyścić do 13,5 m³ ścieków na dobę. Oczyszczalnia obsługiwać będzie zaplecze socjalne miejsca obsługi podróżnych.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Wavin

Polecamy Ci również

Zobacz także