Mieszkanie jest drugim miejscem, po pracy, w którym spędzamy większość czasu. Z tego też powodu każdemu z nas zależy, aby stworzyć w nim niepowtarzalną atmosferę, którą zapewnić może jedynie odpowiedni wystrój oraz dobór elementów dekoracyjnych.
Niewątpliwie jednym z nich jest kominek. Klimatu jaki tworzy w pomieszczeniu obecność palącego się żywego ognia nikomu tłumaczyć nie trzeba. Luksus ten był dotychczas możliwy tylko dla szczęśliwych posiadaczy domów jednorodzinnych. Mieszkańcom dużych miast pozostawał zakup świeczek i paczki zapałek. Dzięki pojawieniu się na rynku biokominków, piękno ognia jest dostępne również i dla tej grupy konsumentów!
Ale czym właściwie jest biokominek?
Biokominek stanowi alternatywę dla standardowych kominków dla osób, które z powodów ekonomicznych, bądź technicznych, nie mogą sobie na nie pozwolić.
Kupując biokominek, w komplecie otrzymamy dwa standardowe elementy, wchodzące w skład każdego zestawu:
- Wykonaną ze stali nierdzewnej biowkładkę, do której wlewamy specjalny łatwopalny płyn. Wkładka jest ponadto wyścielona wewnątrz materiałem absorbującym, który znacznie zmniejsza zużycia paliwa, a przede wszystkim wyklucza ryzyko jego wylania w razie przypadkowego przewrócenia palącego się biokominka. Sprawia to, że zarówno biokominek jak i sama wkładka są produktem bezpiecznym.
- Obudowę w której umieszczamy biowkładkę. Na rynku dostępna jest szeroka oferta obudów o różnej stylistyce, kolorystyce, rozmiarach i materiałach wykonania. Najbardziej popularne surowce, z których obudowy są wykonane to blacha, MDF, bądź szkło. W zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika dostępne są modele wolno stojące, wiszące jak i te z możliwością zabudowy.
Zalety biokominków
Bez wątpienia największą zaletą biokominków jest to, że można je posiadać i korzystać z nich wszędzie: w mieszkaniu, kamienicy, na tarasie, w ogrodzie, w domku letniskowy…granicą jest tylko wyobraźnia. Ale na tym nie koniec! Ponadto kominki te:
- Nie wymagają posiadania żadnego rodzaju instalacji, konieczność podłączenia do przewodu kominowego bądź innego rodzaju wentylacji.
Spalanie biopaliwa nie wymaga specjalnych przewodów kominkowych. Potrzebuje jedynie - podobnie jak w innych urządzeniach z odkrytym ogniem - możliwie stałego dopływu powietrza.
- Są produktem samodzielnego montażu, łatwe i szybkie w instalacji oraz banalne w użytkowaniu.
Montaż ogranicza się z reguły do rozpakowania pudełka, zdjęcia folii chroniącej produkt przed uszkodzeniem podczas transportu, włożeniu biowkładki w obudowę i ustawieniu biokominka w wybranym miejscu. W przypadku modeli wiszących, największą trudnością będzie nawiercenie otworów w ścianie;) Jeżeli chodzi o codzienne użytkowanie, to instrukcja jest jeszcze prostsza: wlewamy płyn do biowkładki, upewniamy się, że paliwo nie zostało rozlane poza pojemnik i zapalamy!
- Dzięki unikalnym właściwościom biopaliwa, które jest jedynym możliwym surowcem używanym do palenia w kominkach tego typu, są one ekologicznym źródłem energii.
Paliwo spala się całkowicie, nie wydzielając zapachu, ani dymu. Produktem spalania są para wodna i dwutlenek węgla w ilościach podobnych do powietrza wydychanego przez człowieka. Jest ono zatem zupełnie bezpieczne dla zdrowia, co dodatkowo potwierdza fakt, że zostało przebadane i zaaprobowane do użytkowania przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. 1 litr biopaliwa spala się przez 2-5 godzin - w zależności od wielkości płomienia. Jest to wydajne i stosunkowo tanime źródło energii. Już po kilku minutach stosowania odczuwalny jest wyraźny wzrost temperatury w pomieszczeniu. Biopaliwo dostępne 1 litrowych opakowaniach i w 3 wersjach zapachowych: leśnym, kawowym oraz bezwonne. Jest produktem polskim, w 100% ekologicznym. Dodatkową zaletą biopaliwa jest brak sadzy, czy popiołu, które powstają przy paleniu w tradycyjnych kominkach.
- Biokominek może też służyć do aromaterapii.
Biopaliwo nie wysusza powietrza, ale je nawilża. Dodając do niej olejków zapachowych, możemy wykorzystać biokominek jako urządzenie lecznicze. W tym celu najlepiej jest dokupić specjalną, dedykowaną do aromaterapii biowkładkę.
- Magia i urok kominkowego ognia tworzy w mieszkaniu przytulny klimat i jest źródłem odprężenia.
- Istnieje możliwość wykonania obudowy biokominka według indywidualnego projektu klienta.
Nowość! Biokominki portalowe
Najnowszym trendem na rynku są wolnostojące, portalowe kominki wykonane z materiału o nazwie MDF. Wykorzystanie tego surowca do produkcji biokominków daje bardzo duże możliwości modelowania obudów, dzięki czemu dostępna jest szeroka gama zarówno klasycznych, nowoczesnych jak i designerskich wzorów.
Również i ten typ biokominków nie wymaga dodatkowego montażu - otrzymujemy złożony i starannie zapakowany produkt, który po rozpakowaniu i ustawieniu jest od razu gotowy do użycia.





































Biokominki - zobacz więcej
owiczkam
Zamontowałem w domu prostokątny (wysoki) biokominek charlie 2 i jestem niesamowicie zadowolony z tej decyzji. Kominek powiesiłem samodzielnie, jak obraz na ścianie , tylko trochę cięższy hehe. Ktoś testował biowkładki? Jaki aromat na początek spróbować?
Enerbau
Gratuluję samozadowolenia z zainstalowanej prywatnej komory gazowej w domu
PieceMans
Biokominek pełni funkcję tylko i wyłącznie dekoracyjną,stosowany najczęściej w blokach jako namiastka prawdziwego kominka,chociaż tak na dobrą sprawę nigdy nie odda jego uroku:)
Spednet
Fakt,że jest ładny,ale nic poza tym osobiście odradzałbym biokominek. Już lepiej za te pieniądze wykonać inną dekorację bez wspomnianej komory gazowej- zasadność tego stwierdzenia jest tutaj naprawdę duża.
Asieńka_99
Komora gazowa? Toż to wytwarza tylko parę wodną i niewielkie ilości dwutlenku węgla, nie więcej jak w wydychanym przez człowieka powietrzu. Spalane biopaliwo nie wytwarza ani dymu, ani sadzy czy zapachu. Mi osobiście biokominki bardzo się podobają. Szeroki wybór modeli umożliwia dopasowanie do naprawdę różnorodnych wnętrz, nawet tych nowoczesnych Znajoma ostatnio się zaopatrzyła i raz, że efekt wizualny jest super, to to naprawdę daje ciepło (i to całe ciepło idzie na pokój). Sama też rozważam zakup, bardzo podoba mi się ten: http://sol-techbiokominki.pl/pl/biokominek-insignio-wysylka-gratis.html I wg mnie bardzo dobrze oddaje urok tradycyjnego kominka. Pewnie, że w modernistycznym wnętrzu będzie inny niż w domku babci na wsi, ale chyba chodzi o to, żeby pasował do całości, zachowując to "coś", prawda? A ja sądzę, że tak właśnie jest
http://www.sol-tech.com.pl/upload/image/biokominkiinfire/insignio1.jpg
Bolas
Tak tak głównie woda jeżeli jeszcze pamiętam coś z chemii to wg mnie wychodzi że na każde 2 cząsteczki węgla, czadu czy dwutlenku węgla (w zależności od spalania) przypadają 3 cząsteczki wody - czyli znaczne ilości
kocosek
nie śmierdzi.... otóż albo nie miałeś z biokominkiem do czynienia albo nie wiesz o czym piszesz.
Zawsze coś czuć, żaden z producentów bioetanolu nie wymyślił bezwonnego. Co gorsza jak źle kupić to i głowa może boleć od czadzenia się cudownym wynalazkiem jakim jest biokominek.
pozdrawiam