Biokominki - piękno ognia w każdym mieszkaniu

Biokominki - piękno ognia w każdym mieszkaniu

Mieszkanie jest drugim miejscem, po pracy, w którym spędzamy większość czasu. Z tego też powodu każdemu z nas zależy, aby stworzyć w nim niepowtarzalną atmosferę, którą zapewnić może jedynie odpowiedni wystrój oraz dobór elementów dekoracyjnych.

Niewątpliwie jednym z nich jest kominek. Klimatu jaki tworzy w pomieszczeniu obecność palącego się żywego ognia nikomu tłumaczyć nie trzeba. Luksus ten był dotychczas możliwy tylko dla szczęśliwych posiadaczy domów jednorodzinnych. Mieszkańcom dużych miast pozostawał zakup świeczek i paczki zapałek. Dzięki pojawieniu się na rynku biokominków, piękno ognia jest dostępne również i dla tej grupy konsumentów!

biokominek Delta - kolorowy do zabudowy

Ale czym właściwie jest biokominek?

Biokominek stanowi alternatywę dla standardowych kominków dla osób, które z powodów ekonomicznych, bądź technicznych, nie mogą sobie na nie pozwolić.
Kupując biokominek, w komplecie otrzymamy dwa standardowe elementy, wchodzące w skład każdego zestawu:

 • Wykonaną ze stali nierdzewnej biowkładkę, do której wlewamy specjalny łatwopalny płyn. Wkładka jest ponadto wyścielona wewnątrz materiałem absorbującym, który znacznie zmniejsza zużycia paliwa, a przede wszystkim wyklucza ryzyko jego wylania w razie przypadkowego przewrócenia palącego się biokominka. Sprawia to, że zarówno biokominek jak i sama wkładka są produktem bezpiecznym.
 • Obudowę w której umieszczamy biowkładkę. Na rynku dostępna jest szeroka oferta obudów o różnej stylistyce, kolorystyce, rozmiarach i materiałach wykonania. Najbardziej popularne surowce,  z których obudowy są wykonane to blacha, MDF, bądź szkło. W zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika dostępne są modele wolno stojące, wiszące jak i te z możliwością zabudowy.

biokominek wolnostojącybiokominek wiszący

Zalety biokominków

Bez wątpienia największą zaletą biokominków jest to, że można je posiadać i korzystać z nich wszędzie: w mieszkaniu, kamienicy, na tarasie, w ogrodzie, w domku letniskowy…granicą jest tylko wyobraźnia. Ale na tym nie koniec! Ponadto kominki te:

 • Nie wymagają posiadania żadnego rodzaju instalacji, konieczność podłączenia do przewodu kominowego bądź innego rodzaju wentylacji.

Spalanie biopaliwa nie wymaga specjalnych przewodów kominkowych. Potrzebuje jedynie - podobnie jak w innych urządzeniach z odkrytym ogniem - możliwie stałego dopływu powietrza.

 • Są produktem samodzielnego montażu, łatwe i szybkie w instalacji oraz banalne w użytkowaniu.

Montaż ogranicza się z reguły do rozpakowania pudełka, zdjęcia folii chroniącej produkt przed uszkodzeniem podczas transportu, włożeniu biowkładki w obudowę i ustawieniu biokominka w wybranym miejscu. W przypadku modeli wiszących, największą trudnością będzie nawiercenie otworów w ścianie;) Jeżeli chodzi o codzienne użytkowanie, to instrukcja jest jeszcze prostsza: wlewamy płyn do biowkładki, upewniamy się, że paliwo nie zostało rozlane poza pojemnik i zapalamy!

 • Dzięki unikalnym właściwościom biopaliwa, które jest jedynym możliwym surowcem używanym do palenia w kominkach tego typu, są one ekologicznym źródłem energii.

Paliwo spala się całkowicie, nie wydzielając zapachu, ani dymu. Produktem spalania są para wodna i dwutlenek węgla w ilościach podobnych do powietrza wydychanego przez człowieka. Jest ono zatem zupełnie bezpieczne dla zdrowia, co dodatkowo potwierdza fakt, że zostało przebadane i zaaprobowane do użytkowania przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. 1 litr biopaliwa spala się przez 2-5 godzin - w zależności od wielkości płomienia. Jest to wydajne i stosunkowo tanime źródło energii. Już po kilku minutach stosowania odczuwalny jest wyraźny wzrost temperatury w pomieszczeniu. Biopaliwo dostępne 1 litrowych opakowaniach i w 3 wersjach zapachowych: leśnym, kawowym oraz bezwonne. Jest produktem polskim, w 100% ekologicznym. Dodatkową zaletą biopaliwa jest brak sadzy, czy popiołu, które powstają przy paleniu w tradycyjnych kominkach.

 • Biokominek może też służyć do aromaterapii.

Biopaliwo nie wysusza powietrza, ale je nawilża. Dodając do niej olejków zapachowych, możemy wykorzystać biokominek jako urządzenie lecznicze. W tym celu najlepiej jest dokupić specjalną, dedykowaną do aromaterapii biowkładkę.

 • Magia i urok kominkowego ognia tworzy w mieszkaniu przytulny klimat i jest źródłem odprężenia.
 • Istnieje możliwość wykonania obudowy biokominka według indywidualnego projektu klienta.

Nowość! Biokominki portalowe

Najnowszym trendem na rynku są wolnostojące, portalowe kominki wykonane z materiału o nazwie MDF. Wykorzystanie tego surowca do produkcji biokominków daje bardzo duże możliwości modelowania obudów, dzięki czemu dostępna jest szeroka gama zarówno klasycznych, nowoczesnych jak i designerskich wzorów.

biokominek portalowy w designerskiej obudowiebiokominek Legionis

Również i ten typ biokominków nie wymaga dodatkowego montażu - otrzymujemy złożony i starannie zapakowany produkt, który po rozpakowaniu i ustawieniu jest od razu gotowy do użycia.

biokomiek Delta
biokominek Papa Morpho
biokominek Romeo
biokominek Quebec
biokominek Misa na tarasie
biokominek Bravo 2
biokominek Focus
biokominek Delta poziomy
biokominek Quaerere
biokominek Golf
biokominek na zamówienie
biokominek Alpha
biokominek Bravo 2 miedź galwaniczna
biokominek Bravo 2 szlifowany
biokominek Charlie miedź galwaniczna
biokominek Charlie
biokominek Charlie zebra
kominek Charlie 2
biokominek w sypialni
biokominek Foxtrot
biokominek przenośny
biokominek na tarasie
biokominek w pokoju
biokominek
biokominek K8
biokominek Lima
biokominek Linate
biokominek Mini Misa
biokominek Misa
biokominek Mini Misa czarny
biokominek November
biokominek Papa Morpho
biokominek Quad
biokominek Quat
biokominek w sypialni
biokominek na taras

Biokominki - zobacz więcej

 

Oceń artykuł
3,86 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: kratki.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także