Biokominki - ogień w wersji ekologicznej

Biokominki pozwalają na ogrzanie wnętrza w efektowny, ale i ekologiczny sposób. Nie wytwarzają spalin i nie potrzebują przewodu kominowego, zamontujemy je więc nawet w mieszkaniu w bloku.

Z pewnością niejednokrotnie marzyliśmy o wyciągnięciu nóg przy kominku... Ciepło bijące z paleniska docenilibyśmy szczególnie, gdy za oknem siarczysta zima lub chłody jesiennego wieczoru. Wydaje nam się jednak, że luksus posiadania kominka wiązałby się z kosztownym remontem, nie widzimy też możliwości zamontowania go w mieszkaniu. Na szczęście dzięki biokominkom marzenie o ogrzaniu się przy ogniu można wpisać na listę “do zrealizowania”.

Biokominek - biopaliwo

Biokominek od tradycyjnego urządzenia odróżnia sposób zasilania płomienia. Nie “dokładamy do ognia” konwencjonalnym paliwem, jak drewno czy węgiel - biokominek potrzebuje biozasilania. Płomień wytwarzany jest przez płynne paliwo ekologiczne na bazie etanolu, otrzymywanego w procesie destylacji surowców roślinnych, produktem spalania jest zaś para wodna oraz dwutlenek węgla. Para wodna zwiększy wilgotność w pomieszczeniach, natomiast z jej ewentualnym nadmiarem poradzi sobie sprawnie działająca wentylacja (grawitacyjna lub mechaniczna). Inwestorzy mają nieufny stosunek do wydzielanego dwutlenku węgla, jednak należy podkreślić, że jego ilość jest na tyle niewielka, że nie zagrażająca zdrowiu domowników (utrzymuje się na poziomie zbliżonym do wytwarzanego przez ludzki organizm).
Ponadto w przeciwieństwie do tradycyjnych paliw biopaliwo spełniać musi szereg ściśle określonych wymogów oraz procedur jakościowych dopuszczających je do użytku. Paliwo nowoczesnego urządzenia podczas spalania nie wytwarza dymu czy sadzy, wykonywanie skomplikowanej instalacji kominowej jest więc niepotrzebne. Brak systemu kominowego sprawia również, że możemy zamontować  biokominek w dowolnym, wybranym przez nas pomieszczeniu, dzięki czemu  idealnie wkomponujemy go w aranżację domu lub mieszkania. Pomieszczenie, w którym chcemy umieścić urządzenie musi jednak spełnić kilka wymogów. Najważniejszym jest sprawna wentylacja, która nie dopuści do nagromadzenia zbyt dużej ilości dwutlenku węgla.

Co kryje biokominek?

Warto zwrócić uwagę na wykonanie oraz wykończenie biokominka. Wykorzystuje się do tego niepalne materiały, jak szkło, stal, ceramika i kamień, choć jego obudowę wykonać można także
z drewna. Palenisko wyposaża się w regulację intensywności płomienia. Choć podajnik z paliwem projektowany jest w izolacji od paleniska, a jego dwuwarstwowa konstrukcja zapobiega wyciekom
i dostarczanie paliwa do komory spalania odbywa się przez specjalne przewody, dobrym rozwiązaniem jest także wyposażenie urządzenia w zabezpieczenie przed cofaniem się paliwa (co mogłoby doprowadzić do dotarciu ognia do zbiornika).

Dodatkowe źródło ciepła

Pamiętajmy, że biokominki są urządzeniami przeznaczonymi do dogrzania pomieszczeń - nie mogą stanowić jedynego, samodzielnego systemu grzewczego. Wyróżnia się za to ich efektywność - podczas, gdy w przypadku tradycyjnego kominka w procesie spalania tylko 60 % ciepła pozostaje we wnętrzu (40 % odprowadzane jest przez system kominowy), biokominek pozwala na niemal 100 % wykorzystanie wytworzonej energii cieplnej. Jego moc szacowana jest na ok. 3000 W. Każdy producent określa wydajność paliwa - informacja o tym musi znaleźć się na opakowaniu. Średnio 1 l biopaliwa pozwala na 3 - 6 godzin nieprzerwanego grzania, należy jednak zaznaczyć, że w większości modeli możliwe jest ustawienie płomienia bez opcji grzania, np. w letni wieczór.

Choć często musimy porzucić marzenia o trzaskających w palenisku drwach czy dokładania polan do ognia, nie rezygnujmy całkowicie z kominka. Dzięki biokominkom ogrzejemy się przy cieple płomienia nawet, jeśli mieszkamy w bloku.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Iwona Bortniczuk

Zdjęcia: trendir.com, furniturefashion.com, lovter.com

Polecamy Ci również

Zobacz także