Biokominek w domu – zadbaj o swoje bezpieczeństwo

2
Biokominek w mieszkaniu
Biokomini wyglądaja bardzo atrakcyjnie, ale używając ich nie rezygnujmy ze zdrowego rozsądku.

Biokominki są dekoracyjne i dają wielkie możliwości aranżacyjne, jednak używając biokominka trzeba pamiętać o bezpieczeństwie – prawdziwy ogień jest piękny, ale niesie też zagrożenia.

Biokominek w ścianie

Biokominki nie wymagają instalacji kominowej i można ich używać nawet w mieszkaniach. Pamiętajmy jednak o zasadach bezpieczeństwa.

kratki.pl
Biokominek w ogrodzie

Gdyby paliwo biokominka zapaliło się, pamiętajmy, żeby NIE GASIĆ GO WODĄ.

kratki.pl
Biokominek w łazience

Pamiętajmy, żeby nigdy nie dolewać paliwa do palącego się (albo zgaszonego niedawno) biokominka.

kratki.pl
Przenosny biokominek

Do biokominków używajmy wyłącznie paliwa, które jest do nich przeznaczone.

kratki.pl
Biokominek w obudowie

Nie należy zostawiać palącego się biokominka, kiedy wychodzimy z domu lub idziemy spać. Nie zostawiajmy też przy nim dzieci bez opieki.

kratki.pl

Biokominki zdobywają coraz większą popularność. I trudno się dziwić – ponieważ nie wymagają żadnej instalacji kominowej, bez problemu można je mieć również w mieszkaniach. Do tego wielki wybór kształtów i form sprawia, że łatwo dopasować biokominek do odpowiedni go naszych upodobań, czy charakteru wnętrza. Jednak nie zapominajmy o tym, że biokominek to urządzenie, w którym pali się „prawdziwy ogień” i w związku z tym, trzeba przestrzegać zasad, które zapewnią nam bezpieczeństwo i pozwolą spokojnie cieszyć się widokiem płomieni.

Jak dolewać biopaliwo do kominka

Bardzo ważne jest, żeby biopaliwo dolewać tylko wtedy, gdy kominek jest wygaszony i ostudzony.
Biopaliwo to substancja wysoce łatwopalna. Dlatego też pod żadnym pozorem nie można do gorącego, a już na pewno płonącego biokominka, dolewać biopaliwa – mówi Sylwester Kałwiński z firmy Kratki.pl.
Dolewanie paliwa do płonącego grozi poparzeniem! Nawet jeśli kominek już wygasł, poczekajmy też, żeby ostygł. Kiedy biokominek jest jeszcze gorący, uwalniają się łatwopalne pary o niskiej temperaturze zapłonu. Próba dolania biopaliwa w takim momencie, może skończyć się wybuchem.
Dolewając paliwo zwróćmy uwagę, czy nie rozlało się ono – w takim przypadku trzeba je wytrzeć przed rozpaleniem kominka.

Do biokominka tylko biopaliwo

Pamiętajmy, że biokominki są przystosowane tylko i wyłącznie do spalania specjalnego paliwa na bazie bioetanolu. Absolutnie NIE można wlewać do nich płynnej podpałki do grilla, czy benzyny. W biokominkach palimy tylko biopaliwem, przeznaczonym do tego rodzaju urządzeń!
– Biopaliwo powinno posiadać certyfikat Państwowego Instytutu Higieny – da to gwarancję odpowiedniej intensywności palenia, jak i pewność, iż do naszych dróg oddechowych nie trafią szkodliwe substancje, będące wynikiem procesu spalania – radzi ekspert Kratki.pl.

UWAGA – gdyby zdarzył się pożar, biokominka NIE WOLNO GASIĆ WODĄ! Do tego celu trzeba użyć gaśnicy lub zdusić ogień grubą warstwą tkaniny (ciężki koc, narzuta, kołdra).

Bezpieczne otoczenie kominka

Biokominek w mieszkaniu pełni funkcję dekoracyjną, jest to jednak element aranżacji dość specyficzny. Dlatego wszelkie elementy łatwopalne (takie jak np. dywany o długim włosiu, futrzane poduszki, suche kwiaty itp.) znajdowały się w odległości co najmniej 1,5 m od biokominka.

Biokominek a bezpieczeństwo dzieci

Z biokominka nie musimy rezygnować, kiedy w domu są dzieci (lub zwierzęta). Jednak nie zostawiajmy ich sam na sam z palącym się ogniem, bo wyobraźnia dzieci nie zna granic.

Nie zostawiaj zapalonego kominka

Pamiętajmy też, żeby nie zostawać zapalonego biokominka, kiedy idziemy spać lub wychodzimy z domu. Ogólnie producenci zalecają, żeby biopaliwo wypaliło się do końca, ale biokominek można wygasić odcinając dostęp tlen (producenci oferują różne rozwiązania - służą temu pokrywy biokominków lub suwaki zamykające otwór komory biopaleniska).

Sprawny i bezpieczny kominek

Zanim zaczniemy palić w naszym biokominku, przeczytajmy uważnie jego instrukcję i przestrzegajmy jej zaleceń. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo i sprawne działanie biokominka, a pewne rozwiązania różnią się w zależności od modelu i producenta.
Pamiętajmy także o regularnym czyszczeniu biokominka, najlepiej przy użyciu delikatnych detergentów, które poleca producent.

Jeśli planujemy montaż biokominka w ścianie, musimy zadbać również o jej zabezpieczenie przed ogniem.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: kratki.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także