Biokominek w domu – zadbaj o swoje bezpieczeństwo

2
Biokominek w mieszkaniu
Biokomini wyglądaja bardzo atrakcyjnie, ale używając ich nie rezygnujmy ze zdrowego rozsądku.

Biokominki są dekoracyjne i dają wielkie możliwości aranżacyjne, jednak używając biokominka trzeba pamiętać o bezpieczeństwie – prawdziwy ogień jest piękny, ale niesie też zagrożenia.

Biokominek w ścianie

Biokominki nie wymagają instalacji kominowej i można ich używać nawet w mieszkaniach. Pamiętajmy jednak o zasadach bezpieczeństwa.

kratki.pl
Biokominek w ogrodzie

Gdyby paliwo biokominka zapaliło się, pamiętajmy, żeby NIE GASIĆ GO WODĄ.

kratki.pl
Biokominek w łazience

Pamiętajmy, żeby nigdy nie dolewać paliwa do palącego się (albo zgaszonego niedawno) biokominka.

kratki.pl
Przenosny biokominek

Do biokominków używajmy wyłącznie paliwa, które jest do nich przeznaczone.

kratki.pl
Biokominek w obudowie

Nie należy zostawiać palącego się biokominka, kiedy wychodzimy z domu lub idziemy spać. Nie zostawiajmy też przy nim dzieci bez opieki.

kratki.pl

Biokominki zdobywają coraz większą popularność. I trudno się dziwić – ponieważ nie wymagają żadnej instalacji kominowej, bez problemu można je mieć również w mieszkaniach. Do tego wielki wybór kształtów i form sprawia, że łatwo dopasować biokominek do odpowiedni go naszych upodobań, czy charakteru wnętrza. Jednak nie zapominajmy o tym, że biokominek to urządzenie, w którym pali się „prawdziwy ogień” i w związku z tym, trzeba przestrzegać zasad, które zapewnią nam bezpieczeństwo i pozwolą spokojnie cieszyć się widokiem płomieni.

Jak dolewać biopaliwo do kominka

Bardzo ważne jest, żeby biopaliwo dolewać tylko wtedy, gdy kominek jest wygaszony i ostudzony. Biopaliwo jest bardzo łatwopalne, dlatego absolutnie nie można dolewać go do gorącego, ani tym bardziej - płonącego - biokominka. Grozi to poparzeniem! Nawet jeśli kominek już wygasł, poczekajmy też, żeby ostygł. Kiedy biokominek jest jeszcze gorący, uwalniają się łatwopalne pary o niskiej temperaturze zapłonu. Próba dolania biopaliwa w takim momencie, może skończyć się wybuchem.
Dolewając paliwo zwróćmy uwagę, czy nie rozlało się ono – w takim przypadku trzeba je wytrzeć przed rozpaleniem kominka.

Do biokominka tylko biopaliwo

Pamiętajmy, że biokominki są przystosowane tylko i wyłącznie do spalania specjalnego paliwa na bazie bioetanolu. Absolutnie NIE można wlewać do nich płynnej podpałki do grilla, czy benzyny. W biokominkach palimy tylko biopaliwem, przeznaczonym do tego rodzaju urządzeń!
Pamiętajmy też, żeby sprawdzić, czy biopaliwo ma certyfikat Państwowego Instytutu Higieny. Daje to gwarancję, że podczas jego spalania nie wytwarzają się substancje szkodliwe, a intensywność palenia będzie odpowiednia.

UWAGA – gdyby zdarzył się pożar, biokominka NIE WOLNO GASIĆ WODĄ! Do tego celu trzeba użyć gaśnicy lub zdusić ogień grubą warstwą tkaniny (ciężki koc, narzuta, kołdra).

Bezpieczne otoczenie kominka

Biokominek w mieszkaniu pełni funkcję dekoracyjną, jest to jednak element aranżacji dość specyficzny. Dlatego wszelkie elementy łatwopalne (takie jak np. dywany o długim włosiu, futrzane poduszki, suche kwiaty itp.) znajdowały się w odległości co najmniej 1,5 m od biokominka.

Biokominek a bezpieczeństwo dzieci

Z biokominka nie musimy rezygnować, kiedy w domu są dzieci (lub zwierzęta). Jednak nie zostawiajmy ich sam na sam z palącym się ogniem, bo wyobraźnia dzieci nie zna granic.

Nie zostawiaj zapalonego kominka

Pamiętajmy też, żeby nie zostawać zapalonego biokominka, kiedy idziemy spać lub wychodzimy z domu. Ogólnie producenci zalecają, żeby biopaliwo wypaliło się do końca, ale biokominek można wygasić odcinając dostęp tlen (producenci oferują różne rozwiązania - służą temu pokrywy biokominków lub suwaki zamykające otwór komory biopaleniska).

Sprawny i bezpieczny kominek

Zanim zaczniemy palić w naszym biokominku, przeczytajmy uważnie jego instrukcję i przestrzegajmy jej zaleceń. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo i sprawne działanie biokominka, a pewne rozwiązania różnią się w zależności od modelu i producenta.
Pamiętajmy także o regularnym czyszczeniu biokominka, najlepiej przy użyciu delikatnych detergentów, które poleca producent.

Jeśli planujemy montaż biokominka w ścianie, musimy zadbać również o jej zabezpieczenie przed ogniem.

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: kratki.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także