Biokominek - ciepło, aromaterapia, nastrój

Biokominek - ciepło, aromaterapia, nastrój

biokominek wolnostojącyMiłośnicy kominków ograniczeni miejscem i istniejącymi instalacjami (np. w mieszkaniu w bloku) mogą znaleźć teraz dobre dla siebie rozwiązanie - biokominek.

Biokominek nie tylko nie ma praktycznie żadnych wymagań co do lokalizacji, ale też może być uzupełniającym źródłem ciepła, nadaje się też do wykorzystania jako źródło aromaterapii.

Biokominek umożliwia wykorzystanie kominka bez specjalnej instalacji kominowej. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki specjalnej technologii spalania - nie jest wytwarzany dym, spaliny ani popiół. Zapewnione jest spalanie całkowite (brak dymu, sadzy i popiołu). Produktami spalania w biokominku są dwutlenek węgla i para wodna. Wytwarzane są one w proporcjach podobnych do proporcji tych składników w powietrzu wydychanym przez człowieka. Dzięki temu mogą być odprowadzane poprzez dobrze funkcjonującą wentylację naturalną.

biokominek

Spalanie w biokominku

Spalaniu podlega specjalne biopaliwo, dostarczane w postaci płynnej o nazwie handlowej Fanola (posiada atest PZH). Dzięki jego składowi możliwe jest pełne spalanie bez udziału drewna. Paliwo ma wysoką wydajność. Litr paliwa pozwala (zależnie od intensywności płomienia) na podtrzymywanie płomienia przez 2 do 5 godzin. Jest to bardzo skuteczne uzupełnienie głównego systemu grzewczego. Dla efektu wizualnego w biokominku można umieścić ceramiczne "polana" naśladujące gałązki i kłody drewniane.

Budowa biokominka

Palenisko biokominka wykonane jest ze specjalnej stali nierdzewnej. Dwuwarstwowa konstrukcja zabezpiecza przed wyciekiem paliwa. Ścianki boczne i ściana tylna stanowią promiennik ciepła. Palenisko jest też wyposażone w zasuwę, która umożliwia regulację intensywności płomienia.
Biokominek jest też wyposażony w deflektor, którego zadaniem jest kierowanie strumieniem ciepłego powietrza we właściwą stronę. Kominek może też mieć szklane drzwi (rozwiązanie opcjonalne). Ważne z estetycznego punktu widzenia jest wykończenie kominka, czyli obudowa.

biokomine w ścianie

Co potrafi biokominek?

Biokominek można stosować w pomieszczeniach mieszkalnych, pod warunkiem zapewnienia prawidłowej wentylacji. Nie musi być podłączony do instalacji wylotu spalin. Co więcej, ze względu na "meblową" konstrukcję jest mobilny - można go przestawiać w dowolne miejsce.
Biokominki mogą pełnić rolę źródła ciepła, ale nie jedynego. Jego koszty są niewielkie, ponieważ 100% energii pochodzącej ze spalania kierowane jest na pomieszczenie, a nie ucieka przez komin. Dlatego bardzo szybko odczuwany jest wzrost temperatury (już po kilku minutach od zapalenia kominka). Oprócz tego bardzo ciekawą funkcją jest poprawa wilgotności powietrza w stosunku do takich źródeł ciepła jak kaloryfery czy grzejniki elektryczne. W sezonie grzewczym przesuszone powietrze w ogrzewanym pomieszczeniu jest znaną bolączką, dlatego możliwość nawilżenia go jest bardzo cenna. Poza tym powietrze można nasycić olejkami eterycznymi (substancjami aromaterapeutycznymi). Osiąga się to dzięki umieszczeniu w kominku naczynia z odpowiednim preparatem. Lotne cząsteczki olejku łączą się z wytwarzaną parą wodną, dzięki czemu powietrze stopniowo nasyca się aromatem i oddziałuje na nasze samopoczucie i zdrowie.

Oceń artykuł
3,54 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Ryńska

Źródło: Planika Decor

Polecamy Ci również

Zobacz także