Bezpieczny kominek

kominek w salonie

Kominek wyposażony w kasetę lub wkład, prawidłowo zainstalowany i eksploatowany jest w pełni bezpieczny. Znacznie więcej ostrożności wymaga użytkowanie kominka otwartego.

Nigdy nie wolno zostawiać bez nadzoru palącego się w nim ognia. Pas posadzki przed kominkiem (o szerokości co najmniej 60 cm) trzeba wykonać z materiałów niepalnych, na przykład z kamienia lub płytek ceramicznych, albo przykryć płytą z blachy mosiężnej. To zabezpieczenie jest po to, aby strzelające iskry lub rozżarzone kawałki drewna nie spowodowały pożaru.

Należy także zadbać, aby przedmioty z materiałów łatwopalnych, na przykład meble, firanki, sprzęt RTV były oddalone od kominka o około 80 cm (przepisy mówią wprawdzie o 60 cm, ale w pewnych sytuacjach ta odległość może się okazać niewystarczająca).
Jeśli nad paleniskiem jest drewniany strop powinno się zrobić okap z materiałów niepalnych, wystający przynajmniej 30 cm poza krawędź paleniska.

Ponadto, niezależnie od rodzaju kominka:

  • jego odległość od ścian pomieszczenia wykonanych z materiałów łatwozapalnych musi wynosić co najmniej 60 cm, a jeśli są osłonięte tynkiem grubości 2,5-30 cm;
  • rura przewodu dymowego musi mieć warstwowe ścianki i izolację z wełny, tak aby miała 60-minutową odporność ogniową.

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Konrad Koper

Zdjęcia: Bordelet/Koperfam

Polecamy Ci również

Zobacz także