Bezpieczny kominek gazowy – na co zwrócić uwagę

0
Kominek gazowy
Kominek gazowy ma wiele zalet. Trzeba jednak zadbać o jego bezpieczną instalację i eksploatację.

Kominki gazowe to ciekawa alternatywa dla tych, opalanych drewnem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, żeby eksploatacja gazowego kominka była bezpieczna.

Kominki gazowe wymagają mniej pracy niż kominki opalane drewnem. Ich dużą zaletą jest także to, że są dostępne w wersji, która nie potrzebuje tradycyjnego komina (tak jest przy kominkach gazowych z zamkniętą komorą spalania). Oczywiście kominki gazowe potrzebują odpowiedniej instalacji zasilającej w gaz i m.in. z tym, wiążą się kwestie bezpieczeństwa. Zacznijmy od samego urządzenia.

Przeczytaj koniecznie: Jak bezpiecznie korzystać z biokominka w domu i mieszkaniu

Kominek gazowy z certyfikatem

Wybierając kominek gzowy, warto zwrócić uwagę, czy ma on certyfikat CE, potwierdzający jego jakość i zgodność z europejskimi normami.
Gwarantuje on wysoki stopień bezpieczeństwa i świadczy o tym, że kominek przeszedł szereg testów pozwalających wyeliminować potencjalne zagrożenie. Urządzenia grzewcze z takim certyfikatem spełniają rygorystyczne dyrektywy Unii Europejskiej, dzięki czemu są bezpieczne dla zdrowia użytkowników oraz przyjazne dla środowiska – mówi Sylwester Kałwiński z firmy Kratki – producenta m.in. kominków gazowych.
Dobra jakość urządzenia to nie wszystko. W przypadku kominków gazowych, dla bezpieczeństwa ich użytkowania, bardzo ważne jest to, żeby regularnie sprawdzać ich stan. Dlatego raz w roku powinien być wykonany przegląd serwisowy. Takich przeglądów dokonuje osoba z uprawnieniami do kontroli urządzeń gazowych.

Bezpieczna instalacja gazowa

Kominki gazowe mogą być zasilane gazem LPG z butli lub gazem ziemnym z sieci przesyłowej. Pamiętajmy, że instalacja gazowa do kominka musi być odpowiednio zaprojektowana – z uwzględnieniem wszystkich kwestii dotyczących bezpieczeństwa. Jej projekt i wykonanie to też zadanie dla osób z uprawnieniami.
Po podłączeniu systemu do sieci gazowej koniecznie należy sprawdzić szczelność wykonanych połączeń za pomocą specjalnego czujnika. W przypadku stwierdzenia przecieków – instalator powinien zamknąć zawór odcinający dopływ gazu i ponownie przeprowadzić montaż poszczególnych elementów zestawu. Innowacyjne kominki wyposażone są w automatykę sterującą, która chroni przed ulatnianiem się gazu w przypadku zaniku płomienia. Przy problemach z drożnością instalacji lub dopływem paliwa urządzenie po prostu samo się wyłączy dodaje Sylwester Kałwiński.
Dodatkowo można wyposażyć pomieszczenie w czujnik stężenia gazu, a przede wszystkim – czadu, który może powstać również podczas spalania gazu. Czad jest śmiertelnie niebezpieczny, ale ponieważ jest bezwonny i niewidoczny, trudno go na czas zauważyć. Aby się przed nim uchronić, ważna jest poprawnie wykonana instalacja oraz sprawna wentylacja, a niewielki czujnik wykrywający czad, dodatkowo podnosi nasze bezpieczeństwo.

To musisz wiedzieć: Skąd się bierze czad i jak uniknąć śmiertelnie niebezpiecznego zatrucia nim

Odprowadzenie spalin z kominka gazowego

Kominki gazowe powinny być podłączone do sprawnego komina, z wkładem ze stali kwasoodpornej. Jednak jeśli zdecydujemy się na kominek z hermetycznie zamkniętą komorą spalania, spaliny na zewnątrz będą mogły być odprowadzane za pomocą przewodu powietrzno-spalinowego. Taki przewód jest wyprowadzony na zewnątrz przez ścianę budynku, a jego koncentryczna budowa umożliwia odprowadzenie spalin na zewnątrz, jak i doprowadzenie powietrza do kominka.
 Stan tzw. przewodów koncentrycznych wystarczy sprawdzić podczas serwisu, znika więc konieczność ich czyszczenia – tak jak w przypadku murowanego komina. Taki system może być stosowany niezależnie od rodzaju występującej w budynku wentylacji, a więc kominki gazowe mogą działać sprawnie nawet w domach z rekuperatorem, czyli systemem odzyskującym ciepło z powietrzadodaje ekspert.

Podpowiadamy też: Jak wykorzystać kominek do skutecznego ogrzewania domu

Kominki gazowe, pomimo że są zasilane tym samym paliwem, różnią się między sobą budową oraz parametrami. Mogą też mieć różne funkcje dodatkowe. Dlatego bardzo ważne jest, żeby zapoznać się ze szczegółową instrukcją obsługi danego kominka – i przestrzegać jej zaleceń. Nie lekceważmy kwestii bezpieczeństwa użytkowania kominka, bo dotyczy ona naszego zdrowia i życia (nie wspominając o majątku).

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także