Baterie słoneczne

Baterie słoneczne

W odpowiedzi na olbrzymie zainteresowanie alternatywnymi sposobami pozyskiwania energii, producenci pokryć dachowych opracowują specjalne dachówki ze zintegrowanymi ogniwami fotowoltaicznymi.


dachówki solarneNieoficjalnie wiadomo, że już na początku przyszłego roku w ofercie jednego z producentów pokryć cementowych pojawią się dachówki solarne, będące uzupełnieniem oferty dachówek standardowych. Inwestor będzie mógł wyposażyć swój budynek w urządzenia pozyskujące energię ze słońca. Będzie to kolejna alternatywa dla kolektorów słonecznych, które na dobre wkomponowały się w krajobraz polskich przedmieść.

Fotowoltaika jest dziedziną skupioną na pozyskiwaniu energii elektrycznej bezpośrednio ze słońca. Specjalne panele wykonane z krzemu połączone z przetwornikiem napięcia i akumulatorem w czasie rzeczywistym zamieniają promieniowanie UV na prąd elektryczny, który następnie niemal natychmiast można wykorzystać do zasilenia dowolnego odbiornika elektrycznego. Ogniwa fotowoltaiczne składają się z dwóch warstw, pozytywnej (+) i negatywnej (-). W momencie oddziaływania promieni słonecznych bezpośrednio na panel, między opisywanymi warstwami wytwarza się napięcie. W przypadku pojedynczych ogniw nie przekracza ono 0,5 V i 2 W mocy. W celu uzyskania lepszych efektów stosuje się ogniwa łączone, inaczej panele, o napięciu nawet 24 V i mocy niejednokrotnie przekraczającej 200 W. Prezentowane rozwiązania to bardzo bliska przyszłość w dziedzinie energii odnawialnej pozyskiwanej z dachu i nie tylko.

Oceń artykuł
3,67 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także