Badania termograficzne

Badania termograficzne od wewnątrz
Kontrola termograficzna ścian osłonowych prowadzona z zewnątrz budynku pozwala na wykrycie
w nich mostków termicznych, pomaga oszacować stan termoizolacyjności ścian i okien oraz ocenić energochłonność całego budynku.

Ostatnio jednak coraz częściej badania termowizyjne prowadzone są wewnątrz pomieszczeń. Mimo iż warstwa izolacji znajduje się na zewnątrz budynku (mieszkania), użytkownika nie interesuje jej stan tylko komfort cieplny w jego pomieszczeniach. Na poczucie komfortu cieplnego wpływają zasadnicze czynniki:
- zrównoważone promieniowanie cieplne ze wszystkich stron, odpowiadające temperaturze w pomieszczeniu, co oznacza, że żadna ze ścian - w tym powierzchnia okien - nie  może być znacznie zimniejsza od temperatury wnętrza,
- w tzw. ciepłych domach realizowanych obecnie lub starszych, ale po termomodernizacji, różnica temperatur powierzchni wewnętrznej: ściana wewnętrzna (działowa) - ściana osłonowa (zewnętrzna) nie przekracza 1 K przy normalnej temperaturze wewnątrz i ok. 0°C na zewnątrz. Odczytana termograficznie temperatura powierzchni ściany działowej pełni tu rolę średniej temperatury powietrza w pomieszczeniu,
- temperatura powierzchni podłogi lub powietrza kilka cm nad podłogą nie może być niższa więcej niż o 3-4 K od temperatury powietrza na wysokości 1,1 m (głowa siedzącego człowieka),
- prędkość powietrza w pomieszczeniu nie może być większa od  0,1-0,2 m/s, gdyż powoduje to uczucie przeciągu. Ruch powietrza w pomieszczeniu spowodowany może być nadmierną wentylacją, w tym nieszczelnością okien lub drzwi, a także, często ostatnio spotykanym, odwróceniem ciągu w kanałach wentylacyjnych - kanały wyciągowe stają się nawiewnymi.

Oprócz wymienionych parametrów klimatu wewnętrznego wpływających na poczucie komfortu cieplnego, szkodliwe jest dla budynku i zdrowia mieszkańców występowanie w dowolnym miejscu mieszkania temperatury poniżej punktu rosy prowadzące do rozwoju grzybów i pleśni.

Wszystkie te czynniki mogą być wykryte i zanalizowane podczas badań termograficznych wykonywanych wewnątrz pomieszczeń.

Kontrola termograficzna poprzez rozpoznanie pola temperatury na powierzchniach wewnętrznych pozwala podjąć decyzje prowadzące do poprawy termoizolacyjności przegród, a przez to do zmniejszenia kosztów ogrzewania zimą i poprawy komfortu cieplnego latem.

zimna ścianazimna ściana w kamerze termowizyjnej
Bardzo niska temperatura ściany.

nieszczelne oknabrak izolacji okien
Nieszczelności i "zimne osadzenie" okien.

drzwi balkonowe - zdjęcie z kamery termowizyjnejdrzwi balkonowe
Silna infiltracja pod drzwiami balkonowymi.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Włodzimierz Adamczewski

Zdjęcia: Termo-Pomiar

Polecamy Ci również

Zobacz także