Automatyka domowa – mydlink Home

Automatyka domowa – mydlink Home

Po erze rewolucji bezprzewodowej, dzięki której na laptopach i tabletach możemy za pośrednictwem domowych sieci Wi-Fi korzystać z połączeń z Internetem, do naszych domów pukają rozwiązania automatyki domowej.

automatyka domowa - mydlink HomeWiele standardów, wiele rozwiązań i coraz liczniejsze grono producentów bije się o ten perspektywiczny rynek. Konsekwencją są coraz niższe ceny domowej automatyki i coraz ciekawsze, dostosowane cenowo do możliwości konsumentów, systemy. Jednym z nich jest z mydlink Home firmy D-Link, który przeznaczony jest do samodzielnego montażu i w przeciwieństwie do innych rozwiązań, nie wymaga kucia ścian i kładzenia kabli. mydlink Home nie działałby, gdyby nie wspomniana bezprzewodowa rewolucja. A to dlatego, że cała komunikacja odbywa się za pomocą bezprzewodowej sieci Wi-Fi,  której sercem jest domowy router.

Ekosystem domowej automatyki

mydlink Home tworzy kilka urządzeń – kamery, czujnik ruchu, Smart Plug, a także Music Everywhere, który umożliwia bezprzewodowe przesyłanie muzyki do głośników lub zestawu stereo. W skład pojedynczej instalacji może wchodzić praktycznie dowolna liczba poszczególnych urządzeń, co uzależnione jest od wielkości domu i potrzeb domowników.
Wszystkie urządzenia wyposażone są w moduły komunikacji Wi-Fi. Tą drogą przesyłają one nie tylko odpowiednie komunikaty (np. informacje o wykrytym ruchu w przypadku czujnika ruchu), ale mogą też wzajemnie się ze sobą komunikować. Ta właściwość decyduje o możliwości zestawienia par lub grup urządzeń, wzajemnie inicjujących swoje działania, przez co tworzy się zaawansowane rozwiązania automatyzacji w domu.
Prócz przesyłania powiadomień z jednego urządzenia na drugie, mogą one alarmować właściciela domu. Trafiają do aplikacji, służącej do zarządzania całym systemem.

Dom pod kontrolą w zasięgu ręki

Bezpłatna aplikacja zarządzająca jest „mózgiem” każdej domowej instalacji systemu mydlink Home. Przeznaczona na tablety i smartfony z systemem Android oraz iOS, umożliwia nie tylko kontrolę i zarządzanie poszczególnymi urządzeniami systemu, ale także definiowanie ich wzajemnych zależności. Za pośrednictwem aplikacji można osobno ustawić harmonogramy działania dla każdego urządzenia, ale też w zależności od zastosowania, wyznaczyć działanie pary lub większej liczby urządzeń w odpowiedzi na określone powiadomienie.

Smart Plugmydlink Home w praktyce

Urządzenia wchodzące w skład systemu można tak zaprogramować, by tworzyły wzajemnie powiązane mechanizmy, umożliwiające sterowanie podpiętymi za ich pośrednictwem domowymi sprzętami AGD. Dzięki temu mogą one być zarządzane, a dodatkowo zyskują nowe funkcje. Wraz mydlink Home żelazko, lampy, prostownice do włosów bądź inne sprzęty małego i dużego AGD, wymagające zasilania z gniazdka stają się częścią systemu automatyki domowej. To zasługa Smart Pluga, niedużej przejściówki, którą można włączać lub wyłączać, a tym samym doprowadzać lub odcinać zasilanie od podłączonych przez niego urządzeń. W przeciwieństwie do tradycyjnej obsługi, tym razem o tym to, czy któryś sprzęt ma pobierać zasilanie z gniazdka, decydujemy z tabletu lub smartfona, przy użyciu aplikacji i to bez konieczności ruszania się z kanapy.  Co więcej, kontrolę sprawujemy także po wyjściu z domu, w pracy, w innym mieście lub kontynencie. Wówczas aplikacja łączy się z urządzeniami domowej automatyki za pośrednictwem Internetu.

 zarządzanie urządzeniami przez internet

Takie rozwiązanie jest niezwykle przydatne w codziennym życiu, chociażby w sytuacji, gdy wychodząc z domu, zostawiliśmy włączone któreś z urządzeń.  Wówczas wystarczy uruchomić aplikację i wyłączyć odpowiedniego Smart Pluga, bez konieczności wracania się domu. Smart Plug pełni jeszcze jedną funkcję, mianowicie czuwa nad prawidłowym działaniem podpiętych za jego pośrednictwem sprzętów AGD.  Jeśli np. żelazko pobiera zbyt dużo energii elektrycznej, powoduje to wzrost temperatury, co wykrywa zintegrowany ze  Smart Plugiem czujnik termiczny. Po przekroczeniu krytycznej wartości temperatury, takie urządzenie jest automatycznie odcinane od zasilania, dzięki czemu można uniknąć potencjalnego pożaru.

kamera obrotowa 360Smart Plug współpracuje także z innymi urządzeniami mydlink Home, w tym czujnikiem ruchu. Gdy wykryje on poruszający się obiekt, automatycznie wysyła powiadomienie o tym zdarzeniu. Za sprawą odpowiednich ustawień w aplikacji, może ono trafić także do Smart Pluga, który np. włączy podłączoną za jego pośrednictwem lampę. Tak działająca para ekosystemu mydlink znajdzie zastosowaniu w holu przy wejściowych drzwiach, a wracających domowników powita zapalone światło. Oczywiście to jedno zastosowanie nie wyczerpuje możliwości systemu. Powiadomienie może też trafić do jednej z dwóch kamer – kamery HD lub obrotowej kamery 360, ze zdalnie zarządzaną funkcją pochyłu i obrotu. Obydwa urządzenia, w zależności od ustawień, mogą zacząć nagrywać obszar znajdujący się w pobliżu wykrytego zdarzenia i dodatkowo wysłać powiadomienie do właściciela domu. Być może na wideo znajdzie się domowy czworonóg, ale też kamera może uchwycić włamywacza. Natomiast właściciel ma możliwość zdalnego połączenia się z kamerą i podejrzenia na swoim urządzeniu co aktualnie dzieje się w domu.

Scenariuszy potencjalnych zastosowań urządzeń mydlink Home jest nieskończenie wiele i zależą one od upodobań i potrzeb właścicieli domów. Mogą służyć zarówno wygodzie, dzięki automatyzacji czynności wykonywanych dotychczas ręcznie lub bezpieczeństwu, dodatkowo chroniąc dom przed pożarem lub włamywaczami. System można bowiem ustawić w taki sposób, by udawał obecność domowników przez włączanie i wyłączanie światła i muzyki w wyznaczonych godzinach.

Co ważne, ekosystem mydlink Home jest otwarty, a to oznacza, że bez problemu do jednej instalacji można dołączać nowe urządzenia, tak by np. we wszystkich gniazdkach znajdowały się Smart Plugi. Wówczas możliwe staje się kontrolowanie wszystkich sprzętów AGD, a właściciel domu na bieżąco otrzymuje informacje nie tylko o poprawności ich działania, ale też zużyciu energii. Stąd prosta droga do racjonalizacji korzystania z poszczególnych urządzeń AGD i oszczędności energii elektrycznej, przekładającej się na niższe rachunki.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: dlink.com

Polecamy Ci również

Zobacz także