Automatyka domowa - bez przewodów

10
Automatyka domowa - bez przewodów

Automatyka domowa – czujka ruchu z dodatkową funkcją oświetlenia - AQUA LunaKomunikacja bezprzewodowa znajduje coraz więcej zastosowań - jednym z nich są niewątpliwie systemy alarmowe wraz z automatyką domową. Technologia bezprzewodowa stała się nieodłączną częścią współczesnego stylu życia: bez telefonii komórkowej, sieci WI-FI czy zdalnego sterowania pilotami radiowymi nasze życie byłoby zdecydowanie mniej wygodnie.

System alarmowy w domu jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie wizyty niepożądanych gości w naszym domu. Jeżeli jednak na instalację zdecydujemy się mając już urządzone mieszkanie, w przypadku tradycyjnego systemu wiązać się to będzie z koniecznością uciążliwego instalowania dodatkowego okablowania, a to, albo pozostawi trwałe ślady w postaci listew maskujących, albo spowoduje konieczność szpachlowania i malowania ścian, w których układane były nowe przewody. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie systemu bezprzewodowego, w którym czujki i inne elementy instalacji łączą się z centralą za pomocą fal radiowych. Wykonanie takiej instalacji jest dużo szybsze i znacznie mniej uciążliwe dla domowników - jest to jednym z powodów, dla których systemy bezprzewodowe cieszą się ogromną i stale rosnącą popularnością.

Automatyka domowa - dwukierunkowy pilot zdalnego sterowaniaSterowanie domem z komputera (Satel)

Prawidłowo skonfigurowany system w skuteczny sposób może zapewnić nam bezpieczeństwo. Wykorzystując możliwości drzemiące w najbardziej rozbudowanych centralach alarmowych, oprócz poczucia bezpieczeństwa, można uzyskać komfort zapewniany przez systemy inteligentnego domu. Co tak naprawdę oznacza „inteligentny dom" czy „automatyka domowa"?

System inteligentnego domu to rozwiązanie, które pozwala na sterowanie różnymi, dotychczas niezależnymi instalacjami. System inteligentnego domu daje możliwość sterowania m.in. oświetleniem w całym domu - przykładowo, po wyjściu wszystkich domowników światła automatycznie zostaną wyłączone. Można też automatycznie załączać światło w korytarzu po zmroku, gdy system wykryje domownika, dzięki czemu nie trzeba szukać włącznika, aby bezpiecznie wejść do domu. Jeszcze innym zastosowaniem jest „symulacja obecności”. Kiedy np. wyjedziemy na wakacje, system będzie w określony sposób załączać poszczególne lampy, udając obecność domowników i zniechęcając potencjalnych włamywaczy. Inną wygodną funkcją jest zintegrowanie systemu inteligentnego z roletami zewnętrznymi. Taka integracja nie oznacza jedynie wykrywania przez system alarmowy forsowania zewnętrznych zabezpieczeń - można wykorzystać funkcję sterowania do podnoszenia i opuszczania rolet w całym domu. Ciekawym pomysłem jest samoczynne opuszczanie rolet po naszym wyjściu z domu i ich podnoszenie po powrocie.
Można wyobrazić sobie stworzenie grup rolet sterowanych jednocześnie - w ramach grupy sterować można wszystkimi roletami w całym pomieszczeniu, czy nawet wszystkimi roletami na wybranej elewacji. Takie sterowanie można realizować nie tylko za pomocą odpowiednio zaprogramowanych przycisków, ale też z użyciem pilotów zdalnego sterowania.

Automatyka domowa - przez telefon komórkowy można uruchomić nawadnianie ogrodu

Inteligentne systemy to również oszczędności, co jest ważne zwłaszcza przy stale rosnących kosztach energii. W tym przypadku rozbudowany system może automatycznie wyłączyć ogrzewanie lub klimatyzację w pomieszczeniu, które właśnie wietrzymy przy uchylonych oknach. Podobnie, wychodząc z domu system automatycznie przełączy ogrzewanie czy klimatyzację w tryb oszczędności, by automatycznie wrócić do standardowej pracy we właściwym momencie. Dodatkowo, wykorzystując funkcje komunikacyjne, mamy zawsze możliwość zdalnego sterowania systemem za pomocą telefonu komórkowego, czy komputera z dostępem do internetu.
Pewną ekstrawagancją, którą również możemy zrealizować w systemach inteligentnych jest np. podłączenie urządzeń zraszających ogród. Dzięki temu nie będziemy już musieli martwić się o to, czy po powrocie z wakacji przed domem zastaniemy spalony słońcem trawnik - system automatycznie (o zaprogramowanych porach) uruchomi nawadnianie ogrodu (zraszacze), oczywiście pod warunkiem, że nie padał deszcz.

Technologia bezprzewodowa daje więc możliwość połączenia systemu alarmowego oraz instalacji inteligentnego domu. Dwukierunkowa, szyfrowana (dzięki temu bardzo bezpieczna) komunikacja
i zaawansowane zarządzanie energią baterii sprawiają, że system jest niezawodny i bezpieczny.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby instalację inteligentną zaprojektować w oparciu
o rozwiązanie hybrydowe, w którym część systemu wykorzystuje tradycyjne łącza przewodowe,
a komunikacja z urządzeniami, do których nie ma łatwej metody poprowadzenia okablowania odbywa się torem radiowym. Takie podejście oferuje jeszcze szerszy wybór podzespołów, dzięki czemu można pokusić się o bardziej rozbudowaną funkcjonalność całego systemu. Dodatkowo, możliwość zastosowania nowoczesnych manipulatorów sensorycznych w systemie hybrydowym pozwala skorzystać z oferowanych przez nie funkcji ułatwiających sterowanie i zarządzenie całym systemem.
Nie należy też zapominać o możliwościach oferowanych przez zdalne sterowanie przez internet czy telefon komórkowy - dzięki czemu w dowolnym momencie, z dowolnego miejsca mamy możliwość pełnej kontroli nad naszym inteligentnym domem.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Michał Konarski

Źródło: Satel

Polecamy Ci również

Zobacz także