Audytorzy energetyczni

Unijna Dyrektywa 2002/91/UE, dotycząca oszczędzania energii, nakazuje ocenę budynków z uwagi na energię całkowitą wykorzystywaną na wszystkie cele eksploatacyjne. Każdy budynek w Polsce będzie musiał posiadać certyfikat energetyczny. Potrzebni więc są nowi specjaliści – audytorzy energetyczni.

szkolenia

Z obowiązującym prawem unijnym wiąże się konieczność przeszkolenia kilku tysięcy specjalistów. Projekt Rozporządzenia Ministra Budownictwa w sprawie ramowego programu szkoleń w zakresie oceny energetycznej budynków wymienia podmioty, na które będzie oddziaływać rozporządzenie. Wymienia tu w sektorze budownictwa, obok zawodów ściśle związanych z budownictwem, czyli pracowników naukowych i dydaktycznych wyższych uczelni, architektów, projektantów, instalatorów, energetyków, techników budowlanych, deweloperów, właścicieli nieruchomości, również  rzeczoznawców majątkowych, zarządców budynków mieszkalnych, pośredników w handlu i wynajmie nieruchomości, jak również pracowników spółdzielni mieszkaniowych, Urzędów Miejskich i Gminnych, firmy zajmujące się termomodernizacją , a także wszystkich innych zainteresowanych tym tematem. Projekt opracowano w Departamencie Rynku Budowlanego.

Aby sprostać zapotrzebowaniu na takich fachowców, firma "Niezależni Eksperci Majątkowi - Spółka Akcyjna Sp.k.", została wpisana na listę organizatorów szkoleń dla kandydatów na audytorów i prowadzi kursy szkoleniowe dla przyszłych audytorów energetycznych – dla celów termomodernizacji. Jako jednostka szkoląca została również zarejestrowana w Wojewódzkim Urzędzie Pracy (program 50+, dot. bezrobotnych) oraz w ramach działania 1.3 Przeciwdziałanie i Zwalczanie Długotrwałego Bezrobocia.

Program kursów jest zgodny z programem Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. i pokrywa się, z niewielkimi wyjątkami, z propozycjami zawartymi w projekcie rozporządzenia ministerstwa oraz z programami studiów podyplomowych. Obejmuje 80 godzin wykładów i ćwiczeń w tym naukę wykonywania audytu "krok po kroku - na piechotę" oraz "budowę" budynku pasywnego przy pomocy komputerowego programu wspomagającego. Dodatkowo uczestnicy kursu zapoznawani są z najnowszymi technologiami w zakresie oszczędności energii (np. budownictwo półlitrowe w technologii prof. Kreke z Luksemburga) cieplnej, elektrycznej itp., niedostępnymi w literaturze fachowej.

Kolejny kurs odbędzie się w dniach 28.05.-02.06.2007, jego zakończenie (egzamin) 29.06.2007 roku. Aby przystąpić do egzaminu wewnętrznego należy przysłać wykonany audyt ćwiczebny na co najmniej 7 dni przed zgłoszeniem się na egzamin. Po teście i obronie zdający mogą powtórzyć bezpłatnie naukę audytu, a w sobotę (30.06) także ćwiczenia komputerowe. Nie ma ograniczeń w ilości egzaminowanych osób. Opłata za kurs wynosi 1600 zł – w ramach opłaty zapewnione są obiady oraz napoje, kawa, herbata. Gwarantowany jest egzamin oraz drukowane materiały wykładowe wraz z płytą CD – 250 MB informacji  przydatnych przy robieniu audytów, wraz z audytem ćwiczebnym, wzorcowym oraz programem komputerowym  wspomagającym pracę audytora. Firma oferuje wysoki poziom szkolenia, umożliwiający rozszerzenie usług na kraje UE. Wykłady odbywają się w Prywatnej Wyższej Szkole Biznesu i Administracji przy ul. Bobrowieckiej 9 w Warszawie (na miejscu jest hotel akademicki). Absolwenci kursów zawsze mogą doszkolić się bezpłatnie na kolejnych organizowanych kursach.

Szczegółowe informacje o kursach, rozkładzie zajęć, programie szkolenia i wykładowcach, a także karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie: nem.com.pl

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: NEM S.A.

Polecamy Ci również

Zobacz także