Armatura podtynkowa

Instalacja podtynkowa jest sposobem na ukrycie w łazience wszelkich elementów hydraulicznych.

Czym są instalacje podtynkowe?
Coraz popularniejszym rozwiązaniem w łazience jest stosowanie baterii natryskowych lub wannowych wykonanych w wersji podtynkowej wraz z elementami uzupełniającymi, takimi jak głowice, wylewki i dysze natryskowe. W nowoczesnych, eleganckich łazienkach zależy nam bowiem, aby wszystkie zbędne podłączenia oraz rury były niewidoczne – schowane w ścianie lub suficie. Decydując się na nieco droższe i bardziej pracochłonne rozwiązania jakimi są systemy podtynkowe, w zamian otrzymujemy więcej miejsca w łazience i estetyczną jej aranżację.
Jak dokonać właściwego wyboru tych elementów? Na czym polega różnica pomiędzy poszczególnymi modelami? Na co należy zwracać uwagę podczas zakupu oraz użytkowania systemów podtynkowych?

głowica - bateria podtynkowa z przełącznikiem - zespół dyszsłuchawka - bateria podtynkowa - wylewka z przełącznikiem

głowica - bateria podtynkowa z przełacznikiem - wylewkagłowica - bateria podtynkowa z przełącznikiem - słuchawka

Korzyści z instalacji podtynkowej:
1. funkcjonalność
- bogactwo elementów składowych, które możemy wykorzystać przy budowaniu indywidualnej instalacji pozwala na aranżowanie wnętrza łazienki w sposób nietuzinkowy, a co najważniejsze, daje swobodę w podejmowaniu decyzji o umieszczeniu poszczególnych elementów, takich jak: deszczownia, zestaw natryskowy, dysze czy wylewka wannowa lub natryskowa. Jedynie wyobraźnia i przestrzeń jaką mamy do zagospodarowania ogranicza ilość pomysłów aranżacyjnych wymarzonej łazienki. Rysunki przedstawiają kilka możliwych rozwiązań z zastosowaniem elementów podtynkowych.  

2. oszczędność miejsca - zastosowanie baterii podtynkowej jest najlepszym rozwiązaniem w pomieszczeniach o niewielkiej kubaturze. Całość baterii umieszcza się w ścianie, oszczędzając miejsce na zewnątrz, gdzie widoczna jest jedynie rozeta maskująca wraz z dźwignią regulatora ciepłej i zimnej wody. Wszystkie rury znajdują się są w ścianach i suficie, a poszczególne elementy instalacji umieszczone są tam, gdzie będą najbardziej dostępne i funkcjonalne.
3. moda - na chwilę obecną nie ma bardziej efektowniejszego i praktycznego rozwiązania dla nowoczesnej łazienki niż instalacja podtynkowa. Szczególnie dobrze prezentują się takie produkty we wnętrzach minimalistycznych, w których liczy się prosta, niczym nie zakłócona forma.

Ważna jakość
Zanim kupimy deszczownię, zwróćmy uwagę na jakość wykonania poszczególnych elementów. Przyjrzyjmy się dopasowaniu wszystkich części i jakości materiału, który nie powinien mieć żadnych rys, nierówności czy zadr. Jest to szczególnie ważne przy dużych głowicach, o płaskich powierzchniach, gdzie jak w lustrze, każda wada odbija się wyraźnie. Jeśli zdecydujemy się na zakup główki natryskowej, sprawdźmy jak pracuje, czy przełączanie kolejnych funkcji przebiega płynnie, czy też wyczuwamy opór, co świadczy o gorszej jakości produktu.
W przypadku baterii niezwykle istotny jest materiał, z którego jest ona wykonana. Renomowani producenci oferują baterie wykonane z mosiądzu, wyposażone w wysokiej jakości głowice ceramiczne (regulatory strumienia ciepłej i zimnej wody). Ich zewnętrzna część ozdobna, tzw. rozeta jest zazwyczaj chromowana.
Bezpiecznie jest kupować wszystkie elementy instalacji u jednego producenta. Wtedy możemy mieć pewność jakości, spasowania poszczególnych elementów pod względem funkcjonalności, wyglądu i współdziałania. Każdy element podtynkowy musi być szczelny i trwały. Szczególnie dotyczy to baterii, która umieszczona w ścianie, przykryta glazurą czy płytą gipsową musi działać niezawodnie przez wiele lat.

Oceń artykuł
3,86 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Deante

Polecamy Ci również

Zobacz także