Alarm na tlenek węgla

Alarm na tlenek węgla - zdjęcie 1Tlenek węgla (czad)  jest śmiertelnym zagrożeniem - nawet w nowym budownictwie. Ponieważ jest bezwonny, człowiek nie jest w stanie wyczuć niebezpieczeństwa. Dlatego bardzo ważny jest "system wczesnego ostrzegania", a więc wysoce czułe urządzenia, które będą potrafiły wykryć czad już w małych stężeniach. Warunek ten spełniają czujniki elektrochemiczne.

Mobilny czujnik (sensor) tlenku węgla  SF350 oparty na ogniwie elektrochemicznym  to najnowsza propozycja firmy SF Detection.

Zasada działania 
Zadaniem czujników jest wykrywanie tlenku węgla (czadu) - niebezpiecznego produktu spalania. Może zagrażać mieszkańcom nawet nowego budynku - dzieje się to, kiedy w pomieszczeniu z urządzeniem grzewczym (gazowym) zakłócona jest wentylacja lub urządzenie pracuje nieprawidłowo.
Czujnik oparty jest na ogniwie elektrochemicznym. Na elektrodzie zachodzi reakcja (utlenianie tlenku węgla), co powoduje powstanie różnicy potencjałów i przepływ prądu. Natężenie prądu jest proporcjonalne do stężenia gazu i powoduje wytworzenie sygnału alarmowego.

Skuteczność
Wielką zaletą zastosowanej technologii jest fakt, że nawet najmniejsze ilości (stężenia) czadu w powietrzu powodują reakcję elektrochemiczną. Dzięki temu użytkownik ma świadomość zagrożenia odpowiednio wcześnie – na tym etapie otwarcie drzwi i okien (przewietrzenie pomieszczenia) oraz wyłączenie urządzeń gazowych może uratować życie mieszkańców.
Technologia ta umożliwia działanie selektywne – ogniwo jest „wyspecjalizowane” w wykrywaniu tlenku węgla. Gwarantuje to, że dźwięk alarmu sygnalizuje obecność tlenku węgla.

Zastosowanie
Czujnik jest przystosowany do użycia w domu – jest odporny na zmiany wilgotności i zmiany temperatury, sygnał alarmowy jest łatwo odróżnialny od innych dźwięków, a niewielkie wymiary umożliwiają zastosowanie czujnika w dowolnym miejscu.
Nowy model urządzenia jest przenośny. Zasilany jest z odpowiedniej baterii, a zużycie mocy jest mniejsze niż 2,5 W. Żywotność czujnika w warunkach standardowych to 5 lat.
Aby czujnik działał prawidłowo, powinien być umieszczony 150 cm nad podłogą i co najmniej 180 cm od urządzeń grzewczych (lub innych gazowych) ze względu na to, że czad jest lżejszy od powietrza i unosi się w górę.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Drewart

Polecamy Ci również

Zobacz także