Absorpcyjne pompy ciepła

W branży chłodniczej i grzewczej pojawiają się nowe rozwiązania – bardziej przyjazne dla środowiska, funkcjonalne i energooszczędne. Jednym z nich jest system grzewczo-
-klimatyzacyjny na gaz – GAHP (Gas Absorption Heat Pumps) – Gazowe Absorpcyjne Pompy Ciepła.

Biorąc pod uwagę aspekty ekonomiczne (zmniejszenie kosztów eksploatacji), możliwości techniczne, a także restrykcyjne normy dotyczące ochrony środowiska opracowano efektywny system ogrzewania i klimatyzacji. System stanowi jedna jednostka, z jednym wspólnym obiegiem wody. Jednostka ta może pracować w trybie ogrzewania i klimatyzacji alternatywnie lub też jednocześnie. Zasilana jest naturalnym gazem lub LPG, osiągając efektywność nawet do 140%.
Produkowane są jednostki o różnej wydajności chłodniczej i mocy grzewczej. Mogą stanowić element rozbudowy już istniejących systemów ogrzewania, jak i chłodzenia. Bazują na absorpcyjnym cyklu chłodniczym, naturalnym rozwiązaniu mieszaniny wody i amoniaku.
Dostępne są również w specjalnych wersjach: wyciszonej, a także ze stali nierdzewnej.

Systemy polecane są do: centrów handlowych, hoteli i restauracji (rozwiązanie praktycznie bezobsługowe – ogrzewanie, klimatyzacja, a także woda do sanitariatów za pomocą jednego systemu), dla przemysłu, szpitali i klinik, do użytku domowego, centrów wystawienniczych, ośrodków wczasowych (idealne rozwiązanie dla miejsc, w których występuje zmienne zapotrzebowania na moc grzewczą i chłodniczą oraz podział na strefy) oraz wszelkiego typu budynków usługowych.

Gazowa Absorpcyjna Pompa Ciepła
GAHP jest jednostką, która przekazuje energię cieplną ze źródła (niska temperatura) do odbiornika (wyższa temperatury), przez odwrócenie naturalnego obiegu cieplnego, w którym energia cieplna niesiona jest od źródła (wyższa temperatura) do odbiorcy (niższa temperatura). Dzięki tej właściwości, za pomocą jednej jednostki jest możliwość uzyskania temperatury wody sięgającej nawet do 60oC oraz klimatyzacji.

Wodny roztwór amoniaku jako naturalny czynnik chłodzenia
Woda pochłania amoniak i staje się czynnikiem chłodzącym, który jest całkowicie bezpieczny.
Cicha praca
Brak sprężarek oraz elektronicznie sterowany wentylator skraplacza, którego prędkość jest funkcją temperatury zewnętrznej sprawia, że urządzenie jest dużo cichsze od standardowego „chillera”.
System sterowania
Pracę urządzenia kontroluje układ scalony. Na wyświetlaczu pojawiają się kody ewentualnych błędów oraz inne dane o pracy informujące o:

 • zabrudzeniu wymienników i stratach wydajności wentylatora,
 • braku zapłonu na palniku,
 • spadku przepływu wody,
 • przekroczeniu ustawionej temperatury wody,
 • przekroczeniu dozwolonej temperatury generatora.

Opis przykładowych modeli jednostek firmy Energy Group:

absorpcyjna pompa ciepłaModel GAHP-AR (przeznaczenie: ogrzewanie i chłodzenie alternatywne)
Absorpcyjna pompa ciepła w zimie ogrzewa, natomiast w lecie chłodzi dzięki spalaniu naturalnego gazu, a także energii odnawialnej.
Jedna jednostka dostarcza wodę gorącą o temperaturze do 60ºC oraz wodę lodową w obiegu sięgającą zaledwie 30ºC, przez odwrócenie cyklu pochłaniania.
Urządzenie zaopatrzone jest w kontroler do sterowania z mocą grzewczą od 35,3 kW do 176,5 kW, a także mocą chłodzenia od 16,9 kW do 84,5 kW.
Zastosowanie w zimie
Absorpcyjny cykl odzyskuję energię pobieraną z zewnątrz (energia odnawialna).
„Woda ogrzewana” produkowana jest za pomocą spalania gazu, następnie poddawana kondensacji/absorpcji i przekazana do cyrkulacji wodnej. Efektywność tej jednostki sięga nawet 150% w chłodnym klimacie, gdzie temperatura może spaść nawet do -20ºC.
Tryb rozmrażania
Podczas procesu odmrażania urządzenie pobiera zaledwie 50% własnego nominalnego zapotrzebowania i nie potrzebuje dodatkowego źródła energii.
Jest to zdecydowana różnica w porównaniu z elektrycznymi pompami ciepła, w którym podczas procesu rozmarzania odwrócenie procesu termodynamicznego oddaje energię cieplną ogrzanego powietrza wewnątrz pomieszczenia.
Zastosowanie w okresie letnim
GAHP-AR pracuje jak absorpcyjny „chiller”– pochłania i kondensuje ciepło i oddaje je na zewnątrz.

Zalety techniczne i ekonomiczne:

 • wysoka efektywność – w zimie tryb ogrzewania, efektywność energetyczna gazu sięga nawet 140% (w zależności od warunków), dzięki czemu można oszczędzić nawet do 40% kosztów energii,
 • pojedyncza jednostka z jednym źródłem energii ogrzewa lub działa jak klimatyzacja,
 • zmniejszenie zużycia energii elektrycznej do 86%. Zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi mniej niż 0,9 kW – do wyprodukowania 35,3 kW gorącej wody oraz 16,9 kW chłodzonej wody,
 • wysoka niezawodność, bardzo małą ilość ruchomych komponentów,
 • łatwa obsługa, podobnie jak w bojlerach na gaz,
 • brak zużycia wody,
 • system przyjazny dla środowiska (nie uzupełnia się czynnika chłodzącego).

Model GAHP-A (przeznaczenie: ogrzewanie)absorpcyjna pompa ciepła - model GAHP-A
Produkuje wodę o temperaturze do 60ºC, dzięki absorpcji obiegu termodynamicznego z wykorzystaniem wody/amoniaku, odzyskując z zewnątrz energię przy temperaturze nawet -20ºC.
Pojedyncza jednostka bądź kilka jednostek połączonych ze sobą, zaopatrzonych w kontroler, oddaje od 36,2 do181 kW mocy grzewczej.
Jednostka produkuje gorącą wodę z dużą efektywnością (144%), oszczędzając dodatkowo energię elektryczną w granicach 40% w porównaniu do najlepszego bojlera, dzięki możliwości odzyskania energii cieplnej z zewnątrz pomieszczenia.
Nawet w zimie, powietrze na zewnątrz zawiera energię cieplną, która może być eksploatowana dzięki termodynamicznemu obiegowi. Niska temperatura na zewnątrz pozwala jednostce osiągać wyższą efektywność niż inny tradycyjny lub kondensacyjny bojler.
Dzięki spalonemu gazu, cykl obiegu wody po absorpcji/kondensacji przechodzi do obiegu z gorącą wodą, która przenosi energię do miejsca użytkowania.

Zalety:

 • zmniejszenie zużycia energii elektrycznej – jednostka zużywa 0,0025 kW do produkcji 1kW gorącej wody; jednostki nie wymagają instalacji wewnątrz budynku – przeznaczone są do montażu na zewnątrz budynku, również na dachu,
 • nawet podczas procesu odmrażania urządzenie pobiera 50% własnego nominalnego zapotrzebowania i nie potrzebuje dodatkowego źródła energii,
 • wysoka niezawodność – mała ilość ruchomych komponentów,
 • łatwa obsługa, podobnie jak w bojlerach,
 • system przyjazny dla środowiska (niepotrzebne jest uzupełnienie czynnika chłodzącego).
Oceń artykuł
3,43 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Energy Group

Polecamy Ci również

Zobacz także