700 ton elektrośmieci

Od roku, w Warszawie działa 21 punktów zbierania elektrośmieci, do których można bezpłatnie oddawać zużyte lub zepsute urządzenia elektryczne i elektroniczne: artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt audiowizualny, komputerowy i oświetleniowy. Przez ten czas zebrano 700 ton niebezpiecznych elektroodpadów.

zbiórka elektrośmieciPunkty powstały w ramach uruchomienia systemu zbierania elektrośmieci, który funkcjonuje w stolicy dzięki nawiązaniu współpracy Urzędu Miasta Warszawy z ElektroEko, największą Organizacją Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Wsparciem dla funkcjonowania systemu zbierania elektrośmieci są równoległe działania edukacyjne prowadzone przez ElektroEko w ramach programu „Elektrośmieci? Przynieś z mieszkania do punktu zbierania” – przygotowano kilkadziesiąt tysięcy ulotek i plakatów edukacyjnych informujących o tym, że elektrośmieci to odpady niebezpieczne, których nie wolno wyrzucać do śmietnika oraz gdzie w danej dzielnicy można je bezpłatnie oddać.
Aby ułatwić mieszkańcom Warszawy prawidłowe pozbywanie się elektrośmieci, ElektroEko uruchomiło w stolicy 21 punktów zbierania – 1 stały punkt oraz 20 punktów czasowych.

  • Punkty czasowe ElektroEko czynne są w każdą sobotę, w tym samych miejscach, w godzinach 10.00-16.00. Zlokalizowane są w każdej dzielnicy Warszawy. Na miejscu postawiony jest zielony kontener ElektroEko oraz dyżuruje przeszkolony pracownik, który służy dodatkową pomocą i udziela niezbędnych informacji.
  • Punkt stały ElektroEko czynny jest 7 dni w tygodniu 24h, z dogodnym podjazdem dla dużych samochodów. Zlokalizowany jest w dzielnicy Praga Północ, na terenie Elektrociepłowni Kawęczyn.

Wyniki akcji pokazują, że takie punkty zbierania, a także działania edukacyjne są potrzebne  i przynoszą  efekty. Można mieć nadzieję, że co raz więcej warszawiaków będzie pozbywać się elektrośmieci zgodnie z prawem,  mając na uwadze przede wszystkim troskę o środowisko naturalne.

punkt zbierania elektrośmieciPostęp technologiczny sprawia, że niemal codziennie odbywają się premiery nowych, ulepszonych i bardziej nowoczesnych modeli urządzeń elektronicznych. Coraz więcej kupujemy i coraz więcej wyrzucamy. Dosyć szybko zamieniamy stare na nowe, nowe na najnowsze… A co robimy ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym – starymi telefonami komórkowymi, odtwarzaczami video, komputerami, sprzętem hi-fi, maszynkami do golenia, świetlówkami, wiertarkami… czyli z tzw. elektrośmieciami…?
Jak wynika z badań społecznych przeprowadzonych na zlecenie ElektroEko, świadomość istnienia ustawy jest niska – prawie 70% respondentów nie zna swoich praw i obowiązków wynikających z ustawy o ZSEE. Aż 81% społeczeństwa w dalszym ciągu pozbywa się elektrośmieci w sposób niezgodny z prawem – wyrzuca do śmietnika. Nieznacznie lepiej niż reszta populacji w badaniu wypadli warszawiacy, gdzie od roku prowadzone są działania edukacyjne – jednak mimo, że aż 55% z nich wie, jak należy prawidłowo pozbywać się elektrośmieci, jedynie 21% zadeklarowało, że oddało zużyty sprzęt do punktu zbierania lub do sklepu przy zakupie nowych urządzeń.

Obecnie już w kilkunastu miastach Polski został uruchomiony system zbierania na zasadzie Autoryzowanych Punktów Zbierania ElektroEko, m.in. w Rzeszowie, Kielcach, Łodzi, Płocku, Opolu, Siedlcach, Łomży, Lublinie i Poznaniu. W zależności od specyfiki miasta i potrzeb ustalana jest indywidualnie ilość czasowych i stałych APZ.
Planowane jest wdrażanie projektu w kolejnych miastach (gminach) Polski. W pierwszej kolejności tam, gdzie zapotrzebowanie na selektywne zbieranie ZSEE jest największe. Obecnie prowadzone są intensywne rozmowy z wieloma gminami w północnej i południowo-zachodniej Polsce – jednak szybkość uruchomienia APZ zależy od gotowości lokalnych władz administracyjnych oraz infrastruktury firm komunalnych na danym terenie.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: ElektroEko

Polecamy Ci również

Zobacz także