ukryj

kominy systemoweKominy systemowe, czyli kominy
z prefabrykatów cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Z powodzeniem zastępują tradycyjne kominy murowane.

Kominy prefabrykowane lepsze od murowanych?

Komin prefabrykowany (systemowy) składa się z zestawu odpowiednio dopasowanych oraz wyprofilowanych rur, a także niezbędnych akcesoriów (kształtki, drzwiczki rewizyjne, kratka wentylacyjna). Wykonane są one z materiałów kwaso- i ognioodpornych, zapewniających maksymalne bezpieczeństwo użytkowania oraz ochronę przed szkodliwymi gazami. Większość gotowych rozwiązań wyposażona jest również w izolacje cieplne w postaci mat termoizolacyjnych, zabezpieczających przed wychłodzeniem przewodów kominowych znajdujących się na zewnątrz budynku oraz w nieogrzewanych pomieszczeniach. Umożliwia to utrzymanie odpowiedniej temperatury spalin, co ma bezpośrednie przełożenie na sprawność ciągu kominowego.
kominW skład zestawu komina prefabrykowanego wchodzi również obudowa rur wykonana zazwyczaj z pustaków keramzytobetonowych lub ceramicznych
o strukturze wielokanałowej. Oprócz osłaniania głównych przewodów, kanały
te mogą także pełnić rolę ciągów wentylacyjnych, co przyspiesza i upraszcza budowę komina oraz redukuje koszty.
Kominy systemowe najczęściej oferowane są w wielu wariantach dostosowanych do różnego rodzaju urządzeń grzewczych i właściwości spalin. Najczęściej spotykane modele uniwersalne są odporne zarówno na działanie kwasów, jak i pożary sadzy. Kominy te pozwalają na bezpieczne odprowadzanie spalin zarówno o wysokiej, jak i niskiej temperaturze. Przystosowane są więc do współpracy z urządzeniami spalającymi zarówno gaz, olej, jak i paliwa stałe. Ich zaletą jest także możliwość zmiany źródła ogrzewania domu bez konieczności przerabiania systemu kominowego.
Na rynku dostępne są także systemy z osobnym kanałem powietrznym, odprowadzającym parę wodną, umożliwiające podłączenie kotłów kondensacyjnych.kominy systemowe - szamotoweBezproblemowo pracują w warunkach nadciśnienia oraz podciśnienia, dzięki czemu sprawdzają się jako ujście instalacji wyposażonych w wentylatory wymuszające przepływ spalin.

Kominy systemowe - szamotowe

Najczęściej spotykanymi na rynku kominami systemowymi są konstrukcje z ceramiki szamotowej. Grubość oraz rodzaj szamotu dobierane są w zależności od przeznaczenia instalacji (dymowa bądź spalinowa), choć coraz częściej można spotkać wkłady uniwersalne, spełniające swoje zadanie przy obydwu rodzajach spalin. Trójwarstwowy system tych kominów umożliwia podłączenie ich do praktycznie każdego rodzaju kotła. Obsługują zarówno instalacje gazowe, olejowe, jak i zasilane paliwami stałymi. Idealna szczelność oraz kwasoodporność tych konstrukcji predysponuje je także do obsługi kotłów kondensacyjnych. Szamot jest ponadto w stanie „obsłużyć” duży zakres temperatur spalin (od 50 do 600ºC) i doskonale tłumi wszelkie dźwięki wydostające się z kotła. Pozwala też na stosowanie różnych nasad kominowych. Odpowiednia grubość izolacji umożliwia dodatkowo budowę ceramicznych systemów kominowych w formie samodzielnych konstrukcji na zewnątrz budynku - ocieplenie gwarantuje optymalny ciąg, bez ryzyka utraty efektywności systemu odprowadzania spalin.
Decydując się na komin z szamotu warto pamiętać, że istotny wpływ na skuteczność instalacji ma odpowiedni montaż. W posadowieniu komina układa się materiał izolacyjny, a następnie muruje na wysokość 20-30 cm cokół z cegły lub pustaków kominowych. Na tak przygotowanym fundamencie powstaje obudowa, dodatkowo uszczelniona specjalnymi zaprawami cementowo-wapiennymi. Wewnątrz tak przygotowanej osłony umieszczany jest pojemnik na kondensaty i rury spalinowe.
Na łączeniach rur stosuje się ceramiczny kit uszczelniający lub wełnę mineralną w celu podniesienia izolacyjności. Dopiero w tak przygotowanej instalacji wycinane są otwory na drzwiczki rewizyjne oraz trójnik i kratkę wentylacyjną. Szczytowa cześć komina ceramicznego powinna być wykończona okładziną z płytek, cegłami klinkierowymi, bądź łupkiem. Na wierzchu umieszczana jest płyta ze stożkiem wylotu spalin przykrytym daszkiem.

Kominy stalowe i systemy mieszanekomin stalowy

Alternatywę dla prefabrykowanych kominów ceramicznych stanowią konstrukcje stalowe - zarówno wpuszczane w tradycyjny komin murowany, jak i systemy samodzielne. Za odprowadzanie spalin odpowiedzialne są w nich rury ze stali kwasoodpornej osłoniętej warstwą izolacji termicznej i zewnętrznym płaszczem. Stal to materiał łatwo przewodzący ciepło, zatem ocieplenie jest niezbędne do zmniejszenia poziomu wychładzania odprowadzanych spalin. Zapobiega to skraplaniu zawartych w nich pary wodnej i siarczanów oraz azotanów w efekcie dających tzw. kondensat (roztwór kwasu siarkowego
i azotowego).

Dwuścienne kominy stalowe są bardzo lekkimi konstrukcjami, niewymagającymi fundamentów. Ich podstawę można zamontować bezpośrednio do ściany, a poszczególne segmenty rur łączy się wsuwając jeden element w drugi i zaciskając stalową obejmą. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość podłączenia kominka nawet przy braku dedykowanego przewodu kominowego w ścianie.
Decydując się na stalowy komin należy zwrócić uwagę na zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy odkrytymi elementami systemu, a materiałami palnymi i pamiętać, że nie wolno dotykać rur kominowych, gdyż grozi to oparzeniem.
Oprócz prefabrykowanych kominów szamotowych i stalowych, na rynku dostępne są również systemy ceramiczno-stalowe oraz stalowo-ceramiczne. Pierwszy człon nazwy pochodzi od materiału, z którego wykonano właściwe przewody kominowe, zaś drugi od materiału użytego do budowy osłony.  Systemy tego typu wykorzystują zalety obu technologii w zależności od potrzeb. Można je także nazwać dedykowanymi, gdyż każdorazowo są dostosowane do konkretnego rodzaju urządzeń grzewczych oraz wyprowadzanych przez nie spalin.

Kominy na poziomie europejskim

Warto również wspomnieć, że - oprócz uniwersalności zastosowań - kominy prefabrykowane umożliwiają łatwą konserwację oraz zapewniają długi okres użytkowania. W przypadku systemów ceramicznych producenci udzielają gwarancji nawet na 30 lat. Na modele stalowe co najmniej 10 lat. Kominy systemowe, mimo dość  wysokiego kosztu zakupu i montażu, doskonale sprawdzają się w budownictwie wielorodzinnym i jednorodzinnym - tradycyjnym oraz szkieletowym.  Zawsze jednak warto zwrócić uwagę, czy komin posiada oznaczenie PN-EN, gwarantujące, że został wyprodukowany zgodnie z polską normą dostosowaną do dyrektyw Unii Europejskiej, co zapewnia bezpieczeństwo i wytrzymałość na wymaganym poziomie.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,38 / 8 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Stalowe systemy kominowe

Stalowe systemy kominowe

Kotły gazowe i olejowe emitują do atmosfery mniej szkodliwe spaliny niż kotły na paliwa stałe. Przeczytaj cały artykuł

Twister - system kominowy w pełni ceramiczny

Twister - system kominowy w pełni ceramiczny

W ofercie CRH KLINKIER pojawił się pierwszy na rynku polskim ceramiczny system kominowy Twister. Przeczytaj cały artykuł

Gazowe urządzenia grzewcze - montaż

Gazowe urządzenia grzewcze - montaż

Najogólniej mówiąc gazowe urządzenia grzewcze można montować w pomieszczeniach, które spełniają wszystkie... Przeczytaj cały artykuł

Uchroń się przed czadem!

Uchroń się przed czadem!

Każdy sezon grzewczy to czarna seria zatruć czadem. Do tragedii dochodzi niemal codziennie. Przeczytaj cały artykuł

Komin wentylacyjny

Komin wentylacyjny

Komin wentylacyjny służy do odprowadzania zużytego powietrza z pomieszczeń poza budynek. Umożliwia więc wentylację... Przeczytaj cały artykuł

Komin 2011 - konferencja

Komin 2011 - konferencja

Komin 2011. Budownictwo mieszkaniowe. Bezpieczne odprowadzanie spalin, wentylacja naturalna... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (7)

 1. jasniepan

  Ja mam komin od safeblocka, model SOLID i muszę przyznać, że to świetne rozwiązanie :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. A ja zamiast kominów zainwestowałem w wentylację mechaniczną z rekuperatorem i wyszło troszkę taniej.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Ja mam komin i muszę przyznać, że to świetne rozwiązanie :) Rozwiązanie czego? Napisz proszę coś więcej. :? Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Ups, jasniepan, to również złotousty :lol: Nie po to izolujemy, by robic centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Fajna żona moja to patrzyła raczej za firankami do okien i wyglądem kuchni lub doborem kafelek i armatury. No ale teraz to w modzie by kobiety nosiły gacie w domu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. tomasb

  Też powoli rozglądam sie i zastanawiam nad tym czy lepiej komin czy system kominowy. I tak sobie czytam i czytam. Do poniedziałku musimy podjąć decyzję żeby wiedzieć co i jak z projektem. A tych systemach safe block też sporo słyszałem i to dobrych rzeczy. Mojej żonie one się spodobały bo z naturalnych materiałów i tak dalej. No i taniej wychodzi

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. Też powoli rozglądam sie i zastanawiam ... Ale po co? Przecież już masz to co sam reklamujesz. http://www.forumbudowlane.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=99198 Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-mieszkanie

 • Kominek od zimy do lata

  Kominek od zimy do lata

  Gdy za oknem wieje jesienny wiatr, kominek staje się synonimem przyjemnego ciepła rozchodzącego się po pokoju.

E-łazienki

 • Łazienka w luksusowym stylu

  Łazienka w luksusowym stylu

  Jeżeli marzysz, aby twoja łazienka była zaaranżowana w luksusowym stylu, to płytki ceramiczne włoskiej firmy Petracer uł

E-izolacje

 • Izolacja przeciwogniowa

  Izolacja przeciwogniowa

  Trudno sobie wyobrazić naszą cywilizację bez ognia. Jednak jest bardzo niebezpieczny, może prowadzić do tragedii.

E-ogródek

 • Jaka trawa do ogrodu

  Jaka trawa do ogrodu

  Wybór mieszanki traw na trawnik zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć, podłoża, miejsca w którym trawnik rośnie oraz...

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Oświetlenie a styl wnętrza – osprzęt Sonata

x