ukryj

Statystyki pokazują, że odpowiedniej klasy system alarmowy jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów zabezpieczenia domu przed włamaniem.

czujka ruchu AQUA LunaCzym jest system alarmowy?

System alarmowy - coraz bardziej powszechny, kojarzy się z reguły z czujnikami ruchu w pomieszczeniach, klawiaturą przy drzwiach
i z sygnalizatorem na ścianie. Niewątpliwie są to jego podstawowe elementy, jednak jest to dużo bardziej złożona instalacja.
Zadaniem systemu  jest reakcja na zdarzenie alarmowe i dotarcie z informacją o tym do zainteresowanych. W tym celu konieczne jest:

- wykrywanie zdarzeń alarmowych
Jest to główne zadanie czujników systemu. W zależności od konstrukcji, będą reagować na różne zjawiska: ruch osób w polu ich widzenia (czujki ruchu), otwieranie drzwi i okien (czujki magnetyczne tzw. kontaktrony), próba niszczenia drzwi i okien (czujki wibracyjne), rozbijanie szyb (czujki stłuczenia szyby). Istnieją oczywiście również inne rodzaje czujek, ale przedstawione tutaj grupy są niewątpliwie najpowszechniej stosowane. Należy podkreślić, że nie istnieją czujki jednoznacznie wykrywające „złe intencje” - czujka ruchu na przykład nie jest w stanie odróżnić intruza od domownika, w związku z czym same czujki nie są w stanie stworzyć prawidłowo działającego systemu alarmowego.

- ostrzeganie i powiadamianie o alarmiesygnalizatory
O stanie alarmowym zawiadamiają najczęściej sygnalizatory alarmowe. Instalowane są na zewnątrz, z reguły w miejscu,
w którym mogą zwrócić na siebie uwagę otoczenia i ułatwią wskazanie zagrożonego miejsca. Sygnalizatory takie, oprócz emisji głośnego dźwięku, wyposażane są w tzw. sygnalizację optyczną, której funkcją jest przyciągnięcie uwagi nawet wtedy, gdy alarmu nie słychać.
Zupełnie inną strategią powiadamiania o zdarzeniu alarmowym jest przekazanie tej informacji bezpośrednio do osób zainteresowanych. Jest to zadanie tzw. komunikatorów alarmowych, czyli automatycznych urządzeń wykorzystujących rozmaite tory transmisji: linię telefoniczną, sieć komórkową czy Internet. Takie informacje mogą docierać zarówno w postaci tzw. monitoringu do profesjonalnych firm zajmujących się ochroną mienia, z którą mamy podpisaną umowę na interwencję, jak też do samych właścicieli domu i ich rodziny - przez  telefon za pomocą komunikatu głosowego, SMS-em czy e-mailem.

- sterowanie pracą systemu
Funkcję sterowania pracą systemu pełni centrala alarmowa. To do niej docierają sygnały z czujek.  To także centrala steruje sygnalizatorami i uruchamia powiadamianie. Zadaniem centrali alarmowej jest właściwe reagowanie na odbierane sygnały, w zależności od stanu pracy, w jakim się aktualnie znajduje: np., jeżeli centrala jest ustawiona na tryb czuwania (dozorowania), sygnał z czujki uruchomi alarm; jeżeli jednak tryb czuwania nie jest załączony, centrala zignoruje taki sygnał (w końcu np. czujki ruchu wyślą taki sam sygnał, gdy wykryją ruch domownika, jak i intruza).
Z centralą nierozerwalnie związane są także urządzenia, za pomocą których domownicy mogą sterować pracą systemu - najczęściej są to tzw. manipulatory (klawiatura połączona z wyświetlaczem lub wskaźnikami LED), czasami czytniki kart/breloków zbliżeniowych lub piloty, podobne jak w alarmach samochodowych.
W skład systemu alarmowego wchodzić mogą jeszcze inne urządzenia , takie jak np. zasilacz czy przyciski napadowe, niemniej te wymienione wyżej mają największy wpływ na podstawową funkcjonalność systemu.

system alarmowy - przykładowy projekt

Jakiej ochrony można oczekiwać od systemu alarmowego?

Warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób system alarmowy może zapewnić bezpieczeństwo nam oraz naszemu dobytkowi.
System alarmowy działa na intruza zniechęcająco. Mając w zamiarze dokonanie kradzieży
z włamaniem, potencjalny intruz raczej wybierze łup słabiej zabezpieczony - dom bez instalacji alarmowej. Kiedy jednak do próby włamania dojdzie, odpowiednio skonfigurowany system powinien możliwie wcześnie zareagować i uruchomić sygnalizację oraz powiadamianie. To, w którym momencie alarm zareaguje, zależy od tego, jak został zaprojektowany. Najczęściej spotykane
w zabezpieczeniach domów i mieszkań są systemy wyposażone jedynie w czujki wykrywające ruch
w pomieszczeniach - rozwiązanie takie swoją popularność zawdzięcza łatwości wykonania. Główną wadą takiej instalacji jest to, że system alarmowy będzie w stanie zareagować dopiero, gdy wykryje intruza wewnątrz budynku - czyli wtedy, gdy do włamania już praktycznie doszło. Uruchomiony alarm może co prawda spłoszyć włamywacza, ale należy liczyć się z pewnymi stratami - choćby ze zniszczonymi zamkami w drzwiach lub samymi drzwiami czy oknami.
System alarmowy będzie efektywniejszy, jeśli wewnętrzną instalację, opartą na czujnikach ruchu, uzupełnimy o tak zwaną ochronę obwodową. Czym jest ochrona obwodowa? Chodzi tutaj o możliwość wykrywania próby przedostania się przez granicę wyznaczającą strefę chronioną:
w przypadku domu będzie to linia okien i drzwi (a także np. bramy garażowej). Aby system alarmowy obejmował ochronę obwodową, musi zostać wyposażony dodatkowo w czujki wykrywające otwieranie drzwi i okien - tę funkcję mogą skutecznie pełnić czujki magnetyczne. Jeszcze korzystniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie dodatkowo czujek wibracyjnych wykrywających próbę forsowania zamknięć. W połączeniu z odpowiednimi zabezpieczeniami mechanicznymi, system w takiej konfiguracji wykryje próbę włamania i zareaguje na nią zanim do włamania w ogóle dojdzie.
Taka konfiguracja systemu ma jeszcze jedną, bardzo cenną zaletę. System z centralą alarmową umożliwia tzw. częściowe załączanie czuwania - gdy domownicy znajdują się wewnątrz strefy objętej ochroną obwodową, można korzystać z tzw. „czuwania dziennego". W takim trybie system pozwoli swobodnie przemieszczać się pomiędzy pomieszczeniami bez wywoływania alarmu, ale próba wtargnięcia z zewnątrz może uruchomić alarm. Daje to poczucie bezpieczeństwa, na przykład w sytuacji, kiedy nasze dzieci pozostają same w domu.
Jeśli mamy dom z dużą działką, obszar ochrony można rozszerzyć o teren wokół domu. Instalując tam specjalistyczne czujki przeznaczone do pracy na zewnątrz (np. bariery podczerwieni), możemy uzyskać system „wczesnego ostrzegania", w którym intruz zostanie spłoszony zanim jeszcze zdoła dotrzeć do naszego domu.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,23 / 13 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Instalacja antyoblodzeniowa

Instalacja antyoblodzeniowa

Zamarzająca woda na podjeździe do garażu, czy schodach zewnętrznych domu może być niezwykle niebezpieczna. Przeczytaj cały artykuł

Produkt przyszłości - konkurs

Produkt przyszłości - konkurs

Wymyśl produkt przyszłości. Zaproponuj jego nazwę i podaj opis proponowanych funkcjonalności... Przeczytaj cały artykuł

Czujki magnetyczne - ochrona przeciwwłamaniowa

Czujki magnetyczne - ochrona przeciwwłamaniowa

Dostępne są nowe czujki magnetyczne – precyzyjne i niezawodne zabezpieczenia antywłamaniowe do drzwi i okien. Przeczytaj cały artykuł

Automatyka domowa - bez przewodów

Automatyka domowa - bez przewodów

Komunikacja bezprzewodowa znajduje coraz więcej zastosowań - jednym z nich są niewątpliwie systemy alarmowe... Przeczytaj cały artykuł

Jak zaprojektować system alarmowy?

Jak zaprojektować system alarmowy?

Codzienne wyjścia z domu? Wyjazd na wczasy? Samotna noc w domu? Niestety, zgodnie z policyjnymi statystykami... Przeczytaj cały artykuł

Bezpieczny dom na wakacje

Bezpieczny dom na wakacje

Aby spokojnie spędzić urlop, warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu mieszkania. Przedstawiamy kilka porad... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (26)

 1. fonex

  Bardzo ciekawy artykuł, brakuje mi jedynie większej ilości informacji nt. rodzajów czujek alarmowych. Można było by opisać czym różni się zwykła czujka PIR od czujnika dualnego PIR+MW bądź też czujki magnetycznej. Interesując się tematem systemu alarmowego przeglądałem ostatnio ofertę jednego ze sklepów internetowych www.fonex.pl i właśnie nad wyborem optymalnej czujki spędziłem dużo czasu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. W tym dziale to powinien pojawić się artykuł o czujnikach gazu, dymu, ognia, czadu a nie od kradzieży. Jaki to ma związek z ogrzewaniem domu ? O tym już pisaliśmy http://www.forumbudowlane.pl/vt/37457/0/...-oszczednosci-ktore-zabijaja Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. A moim zdaniem jeśli ktoś zastanawia się jaki alarm wybrać powinien skorzystać z takiego konfiguratora: http://www.mieszkajbezpiecznie.pl/konfigurator-systemu-alarmowego/ dzięki któremu można łatwo dobrać coś odpowiedniego dla siebie. Różnych zabezpieczeń jest bardzo dużo. Moim zdaniem jednak najlepiej będzie zainwestować w profesjonalny system podłączony do centrali - zapewnia największą ochronę naszego mienia.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Troline

  Witam Ja z przyjemnością doradzę i z konsultuje temat systemów, czujników itp. i nie jestem handlarzem :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. A ja trudnię się przyznawaniem: http://img.sadistic.pl/pics/76302038a8ba.jpg

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. Ja uważam że jeśli ktoś zastanawia się nad tym jaki system alarmowy wybrać do domu to powinien zapytać się eksperta o radę. Odsyłam tutaj do http://www.teletechnika-system.pl/

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. Też będę chciał zamontować alarm. Jeszcze nie wiem dokładnie jaki on będzie. Szukam jakiegoś optymalnego rozwiązania... A co myślicie o zdalnie sterowanych alarmach i elementach automatyki? Pytam, bo według tego artykułu http://www.mieszkajbezpiecznie.pl/artykuly/105,alarm-domowy-sterowany-komorka-i-laptopem-czyli-pilnujemy-domu-z-drugiego-konca-swiata/ jest to całkiem popularne rozwiązanie... Czy ktoś z was już coś takiego posiada?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. Bartek245

  System alarmowy to bardzo fajna sprawa. Dzięki niemu czuję się w miarę bezpiecznie w moim domu. Mam założone gotowe rozwiązanie, które zamówiłem w firmie SMA z Warszawy - http://sma.biz.pl Ogólnie jestem zadowolony, bo w razie czego od razu ktoś do mnie przyjeżdża.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. Instalacja systemu alarmowego tylko z pozoru wydaje się prosta. Musimy jednak brać pod uwagę, że wszystkie elementy systemu muszą być nie tylko starannie dobrane, ale też prawidłowo zainstalowane i skonfigurowane w centrali alarmowej. Przed oddaniem systemu alarmowego do użytkowania należy też przetestować jego pracę. Tutaj kilka wskazówek.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 10. Mi się wydaje, że najlepszym zabezpieczeniem jest wynajęcie firmy ochroniarskiej. Już sama tabliczka odstrasza 90 % potencjalnych złodziei

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 11. Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż systemu alarmowego który będzie zintegrowany z całym budynkiem i czujnikami w domu przez centralę. Do tego firma ochroniarska - to daje już 110% zabezpieczenia.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 12. Ja zastanawiam się nad instalacja kamery w domu, takiej przy drzwiach.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 13. Ja zastanawiam się nad instalacja kamery w domu, takiej przy drzwiach. Witam, zapraszam do zapoznania się z ofertą instalacji monitoringu IP i innych systemów alarmowych przez firmę Instal Project http://www.instalproject.pl/p/alarmy

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 14. myślę, że całkiem skutecznym i solidnym sposobem zadbania o swoje bezpieczeństwo i majątek jest nawet prosty zestaw do monitoringu :) montujemy 2-3 kamery, rejestrator, okablowanie i to chyba na tyle, a złodziej widząc kamerę 3 razy się zastanowi, zanim wejdzie do naszego domu

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 15. myślę, I źle myślisz. Bycie ignorantem, to nie jest wstyd, ale bycie ignorantem, który udziela porad, to jednak przerażające zjawisko. PS. Jak poczytasz o pończosze, kapeluszu, czapce bejsbolówce czy tzw terrorystce, to jet szansa, że zrozumiesz swój błąd.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 16. Dzięki za informacje. DwaPlusDobrze

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 17. pomysł dobry, lecz na dzisiejsze czasy to za mało na złodziei

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 18. Decydując się dzisiaj na alarm, warto go zintegrować z całym systemem, bo sam dźwięk już tak nie odstrasza. Inteligentny system powiadomi, że coś jest nie tak, także policję. Podobnie rzecz ma się z monitoringirem, warto zdecydować się na coś więcej niż tylko zwykłe kamery czułe na ruch.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 19. Moi dziadkowie zawsze żartowali, że najlepszym systemem alarmowym jest pies na podwórku. To było śmieszne do czasu... aż nas nie okradli :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 20. krzychu48

  jeżeli chcecie mieć profesjonalnie zamontowany i dobry system alarmowy to polecam szczerze http://electrosafe.pl - ja jestem zadowolony z wykonanej usługi.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 21. Kokosanka90

  Bardzo przydatny artykuł :) Ja ze swojej strony mogę polecić usługi firmy mprmonitoring.pl :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 22. król-norbert12

  Bardzo ciekawe ale czasem alarmy nie pomagają.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 23. Michał88

  Bardzo polecam firmę Majca technology. Profesjonalizm, szybkość w wykonaniu zlecenia, efekt, z którego jesteśmy naprawdę zadowoleni.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-okna

Urządzone.pl

E-izolacje

E-dach

 • Czym docieplić poddasze?

  Czym docieplić poddasze?

  Wykonując dodatkowe ocieplenie poddasza należy uważać, by nie zdewastować wykończonego wnętrza.

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Próba ciśnieniowa instalacji w domu

x