ukryj

Diody LED pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno i szturmem zdobywają popularność ze względu na największe zalety - wysoką efektywność pracy i trwałość.

oświetlenie LED schodów

Źródła światła oparte na technologii półprzewodnikowej mają nawet 25-krotnie dłuższy okres eksploatacji od tradycyjnych żarówek.

Dioda luminescencyjna (świecąca) jest elementem stosowanym w elektronice od lat 60. XX wieku. Popularyzację opraw LED umożliwiło jednak dopiero niedawne wynalezienie diod dużej mocy, emitujących na tyle silne światło, że można z nich budować zamienniki tradycyjnych żarówek. Obecnie produkowane są moduły świecące na tyle silnie, że znajdują zastosowanie w podświetlaniu billboardów, czy systemach iluminacji obiektów architektonicznych, a nawet oświetleniu ulicznym.
W oferowanych na rynku oprawach LED, będących zamiennikami standardowych żarówek
i świetlówek, najczęściej stosowane są diody o mocy od 1 do 5W. W zależności od rodzaju użytej soczewki mogą mieć kąty świecenia od 10 do 160 stopni, co umożliwia praktycznie dowolną aranżację świetlną wnętrz. Diody LED mają jednak nie tylko zalety, ale również wady.

oświetlenie LED w kuchniOświetlenie LED - zalety

Efektywność - diody LED są najbardziej energooszczędnym źródłem oświetlenia oferowanym na rynku. Ich sprawność (czyli ilość dostarczanej energii przekształcanej w światło widzialne) wynosi 80-95%. Sprawność zwykłej żarówki to 5-10%.
Trwałość - moduły oświetleniowe LED charakteryzują się przeciętnym czasem pracy wynoszącym ok. 50000 godzin. To dziesięciokrotnie dłużej, jak czas pracy żarówki halogenowej i 25 razy więcej od zwyczajnej żarówki. Przeciętny czas eksploatacji modułu LED wynosi 5-7 lat.
Odporność na uderzenia - dioda LED to właściwie dwie elektrody i dwa półprzewodniki (połączenie dwóch rodzajów półprzewodników (typ P i N - akceptorowy i donorowy) - nie zawiera żadnych ruchomych i szklanych elementów, dzięki czemu jest odporna na wstrząsy i uderzenia, które rozbiłyby zwykłą żarówkę.
Ogniskowanie - diody LED emitują światło kierunkowe, dzięki czemu możliwe jest zbudowanie zogniskowanego źródła światła bez użycia reflektorów. Zaleta ta w wypadku opraw służących do ogólnego, rozproszonego oświetlenia wnętrz staje się wadą, gdyż trzeba stosować w nich soczewki rozpraszające światło.
Kolor - w technologii LED jest możliwe osiągnięcie każdego koloru światła. Diody podstawowe świecą wprawdzie jedynie na biało, zielono, niebiesko, czerwono lub żółto (bursztynowo), jednak moduły dostępne na rynku dają niemal nieograniczoną paletę barw światła. Montowane w nich diody w rzeczywistości składają się z trzech sekcji, z których każda świeci w jednym z kolorów podstawowych systemu barwnego RGB (czerwony, zielony, niebieski). Mieszanie trzech barw pozwala osiągnąć praktycznie dowolny kolor światła.
Czas włączania i wyłączania - diody LED świecą i gasną natychmiast po przełączeniu włącznika światła. Diody osiągają pełną jasność w ciągu mikrosekund, w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek i świetlówek potrzebujących nawet kilku sekund na ustabilizowanie parametrów pracy.
Ściemnianie - diody LED mogą pracować ze ściemniaczami, co jest ich istotną zaletą w porównaniu z konkurencyjnymi, energooszczędnymi źródłami światła - świetlówkami kompaktowymi.
Mała emisja ciepła - diody emitują bardzo małe ilości ciepła, co wynika z ich wysokiej sprawności (większość pobieranej energii jest zamieniana w światło, a nie w energię cieplną, jak w przypadku tradycyjnych żarówek). Dzięki temu można je wykorzystywać do oświetlania obiektów czułych na promieniowanie cieplne - np. chłodni, w których muszą być zachowane stabilne wartości temperatury.
Powolne gaśnięcie po okresie eksploatacji - zużywające się diody LED powoli tracą jasność. Nie gasną nagle, jak żarówki i nie zaczynają migać w sposób charakterystyczny dla świetlówek.
Ekologia - w odróżnieniu od innych źródeł światła, produkcja diod LED nie wymaga używania rtęci
i innych metali niebezpiecznych dla środowiska naturalnego. Są zatem bardziej ekologiczne

oświetlenie LED w przedpokojuOświetlenie LED - wady

Wysoka cena - moduły oświetleniowe LED są dużo droższe od innych źródeł światła. Należy jednak pamiętać, że czas eksploatacji „żarówki" diodowej jest nawet dziesięciokrotnie dłuższy od zwykłej żarówki. Zatem zanim trzeba będzie wymienić moduł LED, kupimy 10 żarówek. Eksploatacja standardowego systemu oświetlenia jest więc zdecydowanie droższa, jak systemu LED.
Jakość światła - diody LED emitujące światło o ciepłych temperaturach barwowych (zbliżonych do światła słonecznego, które fachowo określa się jako barwy światła w spektrum ciała czarnego) są nowością na rynku. I to nowością drogą, bowiem ciepłe światło są w stanie emitować jedynie diody najwyższej jakości. Większość obecnie oferowanych modułów LED emituje światło zimne, zmieniające percepcję ludzkiego wzroku - przedmioty wydają się być wykonane z innych materiałów i mają inną kolorystykę niż w rzeczywistości.
Niebieski szum - diody emitujące światło w chłodnym spektrum, stosowane w większości opraw dostępnych na rynku, dodatkowo zmieniają odbiór oświetlanych przedmiotów przez zjawisko tzw. niebieskiego szumu. Diody te emitują więcej światła niebieskiego od innych źródeł światła białego, co sprawia, że ich światło jest odbijane przez ziemską atmosferę ponad dwukrotnie silniej od światła białego wytwarzanego przez standardową żarówkę. Dlatego bezpośrednie patrzenie na świecącą diodę razi oczy i oślepia - białe diody, używane np. w oświetleniu ulicznym, muszą być z tego powodu przesłonięte.
Wrażliwość na temperaturę - skuteczność diod LED jest silnie uzależniona od temperatury pracy. W wysokich temperaturach dochodzi do zmian parametrów prądu płynącego przez elementy półprzewodnikowe, co może prowadzić nawet do spalenia modułu LED. Wraz ze wzrostem temperatury diody świecą coraz słabiej. Wprawdzie zjawisko to nie dotyczy temperatur pokojowych, jednak powoduje istotne ograniczenia w stosowaniu systemów diodowych w miejscach narażonych na silne wzrosty temperatury, czy mocno nasłonecznionych.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,09 / 44 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Wielkości oświetleniowe

Wielkości oświetleniowe

O wrażeniu kolorystycznym oglądanego otoczenia decyduje między innymi rodzaj bieli, które wysyła źródło... Przeczytaj cały artykuł

Oprawy oświetleniowe LED

Oprawy oświetleniowe LED

Najnowsza kolekcja opraw oświetleniowych wyróżnia się płaską formą. Jako źródło światła oprawy firmy... Przeczytaj cały artykuł

Oświetlenie LED - elastyczne taśmy

Oświetlenie LED - elastyczne taśmy

Oświetlenie LED w postaci taśm elastycznych daje nieograniczone możliwości dekoracji wnętrza po zmroku. Przeczytaj cały artykuł

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Wysokie opłaty za energię elektryczną to dylemat niejednej polskiej rodziny. Czy stoją za tym wyłącznie... Przeczytaj cały artykuł

Oświetlenie LED w domu

Oświetlenie LED w domu

Oświetlenia LED w domu ma wiele możliwości zastosowania. Wbudowując diody LED... Przeczytaj cały artykuł

Żarówki - rodzaje

Żarówki - rodzaje

Coraz bardziej popularnym zjawiskiem jest dążenie do oszczędności w użytkowaniu energii. Wpływa to korzystnie na nasz... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (12)

 1. czlapun

  bardzo przydatne informacje a biorac caloksztalt to sa chyba jednak w tej chwili numer 1

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. WK.

  Pierdy, pierdy... Dziwne, autor tak rozpędził się w zachwalaniu oświetlenia LED, tak zestawiał jest żarnikowymi źródłami światła (zwykłe żarówki, żarówki halogenowe), że zapomniał zestawić porównanie ze świetlówkami: podał ile to razy jest bardziej żywotna od zwykłych żarówek, ile razy od halogenowych, ... dziwne, że pominął świetlówki. Być może autor nie ma takiej wiedzy, aby ją przekazywać innym, więc lepiej niech nie pisze artykułów, jeżeli chce wybiórczo zestawiać dane, aby w lepszym świetle przedstawić to, o czym pisze. Dla mnie artykuł nie jest pełny. Autor niech sobie jeszcze trochę doczyta o świetlówkach - wtedy może mu uda się napisać ten artykuł jak należy.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Moze i artykuł nie jest pełny ale wg mnie swietlówki powinny byc marginalizowane z co najmniej dwóch powodów. Pierwszy to obecność rtęci czy dokładniej par rtęci. Rtęć bez wątpienia jest silną trucizna akumulującą sie w organizmach zywych. Nie dostrzegają tego ekooszołomy a szkoda. Sama tylko oszczedność energii nie powinna byc jedyną przesłanką do zachwalania stosowania swietlówek. Brak procedur dotyczących utylizacji uszkodzonych swietlówek których trwałośc nie jest az tak wielka i związane z tym zanieczyszczenie srodowiska powoduje ze to swietlówki a nie zarówki powinny być wycofane z uzycie. O zuzyciu energi wody itp potrzebnej do wyprodukowania swietlówki w porównaniu do żarówek juz nie wspomne. Jest jeszcze drugi powod który jest wyciszany. Jest to negatywny wpływ swiatła swietlówek na ludzki wzrok, wynikający z widma swiatła emitowanego przez swietlówki. Nie wiem jaka była intencja autora artykułu o pominieciu swietlówek ale mim zdaniem to pominięcie ma sens

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. grunia

  A mnie się ledy podobają głównie jakoś światło na schody, takie mini oczka są bardzo wygodne i ślicznie wyglądają. http://www.2bm.pl/oprawy_do_zabudowy/pp_1000_satyna_nikiel,p453717900

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Wszystko ma swoje wady i zalety, jednak przewaga po stronie oswietlenia LED. Posiadam pewnego dostawce oswietlenia LED. Polecam oswietlenie LED ze sklepu www.greenled.com.pl . Stosunek jakosci do ceny bardzo pozytywmy. Zalozylem juz kilkadziesiat metrow tasmy i jak dotad klienci zadowoleni. Wszelkie pytania mozna kierowac do zespolu na maila. Szybka odpowiedz.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. zalety: energooszczędne, trwałe, daje dużo możliwości aranżacyjnych. Tylko trzeba wiedzieć jakie wybrać, na co zwrocić uwagę, na jakie parametry itd. Myślę, że ta technologia będzie coraz powszechniejsza

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. Zalety; j.w. duże możliwości aranżacyjne i wg mnie tylko! Wada też tylko jedna, cena! Zapłacimy za coś,za całość z góry,a właściwie za wygodę (wymiana spalonej żarówki?!?!?) Energooszczędność-przecież my polacy nie umiemy produkować prądu energooszczędnie więc po co ta gadka. Żywotność-jak wspomniałem jest to wygoda,a już dawno można było wprowadzić na rynek żarówkę długowieczną (zmowa producentów,podobnie jak LED) Okej,mozna to rozgraniczac w nieskończoność,po prostu są zwolennicy i przeciwnicy (sedno forum) . Rzekomą przewagą LED nad żarówka też steruje moda. Mam LED jestem cool... Niemieć ipoda też nie wypada.. :shock: 8)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. Oneklik Pl

  Dla niektórych jak coś jest nowe to jest złe. A ja sobie zmieniłem 8x 50W halogenki w lazience na takie http://www.strefa-led.pl/pl/p/-Halogen-sufitowy-LED-Platinum-2-z-oprawa-okragla-5%2C5-W-barwa-biala-ciepla/223 i mi obojętne czy je ktoś zgasi czy nie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 10. inez123

  Wady wszędzie się znajdzie, ale nikt nie zarzuci, że te lampy pięknie się prezentują! Duży wybór można znaleźć w: http://www.kreocen.pl/szukaj/szukaj/Elektryka-Oswietlenie-2_25.html?s=LED !

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 11. Teraz-led.pl

  Artykuł nadal na czasie, zwłaszcza, że w technologii led cały czas postęp- coraz lepsza jakość i coraz taniej. Można sprawdzić tutaj http://www.teraz-led.pl

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 12. Ja na przykładzie własnego domu widzę dużą oszczędność dzięki żarówkom LED i tego się trzymam,technologia cały czas idzie na przód i oby tak dalej bo w znaczny sposób pozwala nam zaoszczędzić.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-dach

E-izolacje

E-ogródek

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Odprowadzenie ścieków - łazienka poniżej spadku

x