ukryj

Jak zapewniają specjaliści Państwowej Inspekcji Sanitarnej, woda w polskich kranach
w 90 proc. jest czysta pod względem biologicznym i można ją pić bez obaw. Tymczasem ponad 60 proc. Polaków nie ma zaufania do wody z kranu.


Znacznie częściej występującym problemem od skażeń biologicznych okazuje się zanieczyszczenie wody związkami mineralnymi. Zjawisko tzw. twardej wody dotyka 70 proc. Polaków.

woda z kranuOśrodek Badania Opinii Publicznej przeprowadził badanie mające na celu ustalenie zaufania Polaków do wody z wodociągu. Jak się okazało, 49 proc. Polaków za nic nie napiłoby się nieprzygotowanej wody z kranu, 57 proc. kupuje butelkowaną wodę mineralną, a 11 proc. używa systemów filtrujących. Natomiast prawie wszyscy narzekają na tzw. twardą wodę.
O potrzebie uzdatniania wody zazwyczaj dowiadujemy się już po kupieniu mieszkania, czy wybudowaniu domu. Okazuje się, że na białych ubraniach pojawiają się żółte zacieki, armatura, wanna i toaleta pokrywają się mineralnymi, trudnymi do usunięcia nalotami, a pralka
i czajniki błyskawicznie „zarastają" kamieniem i ulegają awarii. W Polsce woda najczęściej zawiera zbyt dużą ilość związków wapnia i magnezu osadzających kamień oraz manganu i żelaza powodujących kłopoty z przebarwieniami. Odrębny problem dotyka Żuław Wiślanych i dużych części województwa Pomorskiego, a także Śląska, gdzie występuje zbyt duża zawartość fluoru w wodzie. Nadmiar tego pierwiastka wywołuje chorobę - fluorozę - niebezpieczną zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

Analiza tylko w laboratorium

Jedną z najskuteczniejszych metod uzdatniania wody jest stosowanie filtrów. Oferta filtrów dostępnych na rynku jest niezwykle bogata - od małych urządzeń zakładanych na kran, przez filtry średnich wymiarów z kilku-kilkunastolitrowymi zbiornikami, aż po całe stacje uzdatniające, umożliwiające zasilanie w wodę domów jednorodzinnych. W celu usunięcia z wody związków magnezu i wapnia (czyli zmiękczenia jej) stosuje się filtry popularnie zwane „zmiękczaczami".
Do usuwania związków żelaza i manganu firmy oferują filtry przeznaczone specjalnie do tego celu. Fluor z wody można usunąć używając filtrów osmotycznych, wykorzystujących zjawisko odwróconej osmozy. Aby jednak wiedzieć, jaki filtr zastosować u siebie, warto poznać związki powodujące kłopoty z wodą. W tym celu niezbędne jest wykonanie laboratoryjnej analizy składu wody. Badanie najlepiej zlecić Pracowni Badań Fizykochemicznych Wody lokalnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub laboratorium przy ośrodkach naukowych. Koszt analizy wynosi od 150 do ok. 300 zł, jednak wyniki będą miarodajne. Zdecydowanie nie należy ufać analizom wykonywanym przez firmy zajmujące się uzdatnianiem wody, ani dystrybutorom filtrów. Zazwyczaj są wykonywane za pomocą prostych testerów i obarczone dużym błędem.
Filtry do wody przeznaczone do użytku indywidualnego kosztują w zależności od wielkości i rodzaju od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy. W zupełnie innej sytuacji są właściciele domów jednorodzinnych wybudowanych w miejscowościach, w których nie ma wodociągu. Zbudowanie własnej studni i stacji uzdatniania wody może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Budowę tego typu instalacji warto powierzyć wyłącznie renomowanym firmom, które po dokładnej analizie chemicznego składu wody dobiorą technologie oczyszczania i zestaw niezbędnych urządzeń tworzących przydomową stację uzdatniania: wstępne filtry mechaniczne, filtry wraz ze złożami filtracyjnymi (czyli wymiennymi wkładami filtrującymi) do wytrącania związków mineralnych, pompę, hydrofor, kolektor ściekowy itd.

Zasady filtrowania wody

Zarówno urządzenia domowe, jak i profesjonalne, służące do oczyszczania wody z różnych związków, działają na tych samych zasadach. Aby usunąć z wody żelazo, najłatwiej jest ją napowietrzyć, co sprawia, że związki żelaza utleniają się i przechodzą w tlenki (czyli po prostu rdzę), która następnie jest wychwytywana przez filtr najczęściej wypełniony czystym, drobnym piaskiem kwarcowym.
Mangan z wody wytrąca się na filtrach katalitycznych wypełnionych piaskiem uzyskiwanym
z naturalnych skał zawierających w swoim składzie tlenki manganu. Tlenki manganu katalizują utlenianie manganu zawartego w wodzie, który sam przechodzi w formę tlenku i zatrzymuje się na filtrze.

Zmiękczanie wody, czyli usuwanie z niej związków wapnia i magnezu uzyskiwane jest dzięki wymiennikom wypełnionym kationitem o kwaśnym odczynie. Urządzenia te działają na zasadzie równoważnej wymiany jonowej - jony wapnia i magnezu podczas kontaktu z kationitem wymieniane są na jony sodu. Sód nie ma tymczasem tendencji do wytrącania się z wody w postaci kamienia.
Fluor można usunąć z wody za pomocą filtrów osmotycznych, wykorzystujących zjawisko odwróconej osmozy. Osmoza to przenikanie cieczy przez membranę (błonę) półprzepuszczalną, rozdzielającą dwa roztwory o różnym stężeniu. W filtrach osmotycznych wykorzystano naturalne właściwości fizyko-chemiczne cieczy, zawsze dążących do wyrównania różnicy stężeń po obydwu stronach membrany - woda z roztworu o niższym stężeniu przepływa do roztworu o wyższym stężeniu, aż do momentu osiągnięcia równowagi stężeń. Tak dzieje się jednak tylko w warunkach, gdy oba roztwory są pod tym samym ciśnieniem. Gdy roztwór o większym stężeniu będzie pod większym ciśnieniem od roztworu po drugiej stronie membrany, woda będzie przepływała w kierunku przeciwnym do naturalnie osmotycznego. Wykorzystując to zjawisko można spowodować, że woda płynie przez membranę, a zanieczyszczenia są zatrzymywane po drugiej stronie i odprowadzane do kanalizacji - stąd nazwa odwrócona osmoza.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,78 / 9 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Jak wykorzystać wodę deszczową?

Jak wykorzystać wodę deszczową?

Wodę deszczową możemy praktycznie wykorzystać, zastąpić nią nawet w dużej części wodę w domu, za którą przecież płacimy. Przeczytaj cały artykuł

Instalacje sanitarne – ekonomiczny system

Instalacje sanitarne – ekonomiczny system

Pexfit Pro to system rur polietylenowych i złączek zaprasowywanych z PPSU – tworzywa sztucznego... Przeczytaj cały artykuł

Instalacje z brązu

Instalacje z brązu

Różnego typu złączki, armatura z brązu są w technice instalacyjnej synonimem jakości i efektywności. Przeczytaj cały artykuł

Zdrowa woda w domu

Zdrowa woda w domu

Stale odkładający się kamień w czajniku, konieczność stosowania specjalnej soli w pralce i zmywarce czy podrażnienia... Przeczytaj cały artykuł

Kran z wrzątkiem

Kran z wrzątkiem

Na rynku pojawiły się baterie kuchenne, które zapewniają nie tylko ciepłą i zimną wodę, ale także i wrzątek. Przeczytaj cały artykuł

Złączki zaprasowywane - nowy system

Złączki zaprasowywane - nowy system

Złączki zaprasowywane do rur wielowarstwowych - system KAN-therm Press LBP, to rozwiązanie, które skraca czas... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (14)

 1. copper

  Na jakość wody w instalacjach wodnych wplywa także rodzaj materiału, jaki się stosuje. Od niego zależy jakość wody, czyli po prostu czystość i smak. Dokonując wyboru materiału na instalację trzeba rozważyć odporność danego materiału zniszczenia (korozję) i proces starzenia - w końcu takie instalacje kładzie się na długi okres czasu. Uniwersalnym materiałem jest miedź, która ma ponadto właściwości bakteriobójcze i pozwala zabezpieczyć wodę przed skażeniami.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Wiem że rury miedziane mają dobry wpływ na jakość wody w naszych kranach,coś musi w tym być. A poza tym ja zawsze staram się pić przefiltrowaną wodę z dzbanka,ponieważ najlepiej mi smakuje.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. tygrysko

  ja widziałem jak z instalacji z miedzi leciała lekko zielona woda...i co wy na to??

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. tygrysko

  aaa podobno rury plastikowe są lepsze? ale czy to prawda??

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Powiem krótko, kto by do mnie przemawial to i tak nikomu nie uwierze ze woda z kranu jest w 90% jest czysta. Wiadomo chyba każdemu, że na to wpływ ma również materiał, jaki się stosuje.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. Ale taka woda po przegotowaniu i odfiltrowaniu (czyli zwykły czajnik elektryczny) jest zupełnie bezpieczna i zdatna do picia :) Tylko właśnie - nie zawsze da się pić bezpośrednio z kranu

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. copper

  Przy odpowiednim zaprojektowaniu i eksploatacji instalacji miedzianej można uzyskać wodę pitną najwyższej jakości.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. Lenka33

  ja tam mam założony filtr narurowy i czuję się bezpiecznie. a tak w ogóle, to tu jest też trochę info o uzdatnianiu wody - http://www.abcgospodyni.pl/zdrowie.html

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. MarkoDarko

  Zamontowaliśmy uzdatniacz zaraz po remoncie w naszym domu, decyzję podjęliśmy bardzo szybko, nie chcieliśmy dłużej walczyć z wszechobecnym kamieniem...okazało się, że kamienia nie ma a my oszczędzamy jak wariaci:) zniknęły wszystkie moje skórne problemy, używamy dużo mniej detergentów, nawet zwykłe szampony do włosów i żele pienią się dużo bardziej:) Zamówiliśmy cały zestaw w hurtowni Hydrop, zapas soli do zmiękczacza, samą stację uzdatniającą no i węgiel aktywny. Jedyny problem to panowie z wodociągów którzy mieli trochę gimnastyki dłubiąc w naszej instalacji..Mieszkamy w starym domu ze starą instalacją,starą przynajmniej w piwnicy w której stoi stacja...

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 10. Mógłbyś mi wytłumaczyć rolę węgla aktywowanego w urządzeniu do zmiękczania wody?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 11. karol.bielecki

  ja mam filtry wodne water star i jestem zadowolony z podjętej decyzji. te filtry maja mineralizator (a nie wiem czy wszystkie mają bo nie rozpoznawałem dogłębnie rynku) który wzbogaca o pierwiaski...i teraz bawet piję wode z kranu...która smakuje mi bardziej niż niektóre z butelki. w kazdym razie jest to wygodne bardzo:)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 12. A do czego służy mineralizator i co robią filtry z czystą wodą?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 13. Ja najgorsze doświadczenia ma z wodą w Poznaniu. Przegotowane jest okej (prosto z kranu nie próbowałam), ale jeśli chodzi o mycie się to masakra. Najbardziej widać to po włosach...

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 14. Najlepszym rozwiązaniem dla instalacji wody użytkowej, biorąc pod uwagę ewentualny wpływ na jej jakość smakową i organoleptyczną, jest zastosowanie rur i kształtek wykonanych z tworzywa: polipropylen lub PE-Xc albo PE-RT oraz kształtki PPSU. Osobiście polecam dwa najbardziej sprawdzone, bezpieczne i trwałe systemy instalacyjne: System KAN-therm Push: http://pl.kan-therm.com/system_kan_therm/systems/system_kan_therm_push/zalety.html System KAN-therm Push Platinum: http://pl.kan-therm.com/system_kan_therm/systems/system_kan_therm_push_platinum.html Jak ktoś już wcześniej zauważył, instalacje wykonane z miedzi chyba lepiej sprawdzają się w instalacji grzewczej (choć osobiście w obecnych czasach miedź w ogóle bym odradził). "Problem" z miedzią pojawia się szczególnie w sytuacji gdy instalacja jest nieużytkowana przez jakiś czas (okres nocny), wówczas z rana może pojawić się zjawisko metalicznie-gorzkiego smaku a przy dłuższych przestojach (wakacje) efekt "zielonej wody" - wszystko to związane jest z przenikaniem jonów miedzi z materiału instalacji do wody (instalację należy płukać - około 5-10 min spust wody załatwia sprawę ale pociąga za sobą dodatkowe koszta). Oczywiście jony miedzi mają też swoje plusy (działanie bakteriobójcze) ale czy kosztem dobrego smaku wody? Za odpowiednie przygotowanie wody, także pod katem mikrobiologicznym, płacimy przecież oddzielne pieniądze.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-ściany

E-dach

E-łazienki

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Jak oszczędzać wodę w domu i ogrodzie?

x