ukryj

ogrzewanie nadmuchowe - schemat działania systemu

ogrzewanie nadmuchowe - schemat działania systemu

Komentarze (29)

 1. mmiramare

  Ogrzewanie nadmuchowe dobre jest do domów szkieletowych i to z podłogami na legarach.Chodzi o małą pojemność cieplną.W naszym klimacie i przy naszych "betonowych" domach są problemy z bardzo nierównym rozkładem temperatur.są użytkownicy którzy przy izolacji podłogi 20cm styropianu i wylewce mają podłogę zimną mimo optymalnej temperatury w domu,jeszcze większy jest problem w łazience.druga sprawa to serwis czyszczący kanały,podgrzewamy powietrze w ciągłym obiegu,a wymiana to max 10%.Przy went z rekuperatorem powietrze zużyte nie wraca do obiegu.Im mniejsze zużycie energii w domu tym bardzie rozproszone powinno być ogrzewanie,najlepiej podłogowe z elementami ogrzewania ściennego na ścianach zewnętrznych.Osobiście znam kilka realizacji,są to oszczędne budynki,ale np w pokoju dzieci mimo odpowiedniej tem.powietrza inwestor kupił szwedzki dywan elektryczny by dzieci się mogły bawić na podłodze i zainstalował maty elektryczne w kuchni i promienniki podczerwieni w łazienkach.Nie polecam tego systemu dla naszego budownictwa.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Człowieku ty piszesz???? To najbardziej efektywny system(powietrzny) a ten dywan to chyba latający. Myślisz że jak grzejesz grzejnikiem to ciepło kula się po podłodze z dzieciakami :?: Drogi nawet powiem bardzo bo cętrala wiele kosztuje (+kanały,klapy,nawiewy,wyciągi)ale najszybszy,najsprawniejszy,najefektywniejszy system.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. cętrala Niech ta centrala kosztuje tyle ile powinna (wszystko co dobre musi kosztować), ale uważam że jest to bardzo dobry system. Mam zastosowany u siebie (DGP od kominka) jako drugi, wspomagający system ogrzewania (podstawowy to kocioł gazowy i ogrzewanie podłogowe). I z uwagi na nadmiar drewna opałowego w tym momencie służy mi jako podstawowy system ogrzewania. Potrafi ogrzać dom w kilkanaście minut praktycznie, co przy ogrzewaniu podłogowym niestety jest niemożliwe. Mam na myśli wychłodzony budynek.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. mmiramare

  http://www.e-instalacje.pl/a/5099,ogrzewanie-nadmuchowe/2 Tu jest potwierdzenie tego co napisałem.Mniej pieniactwa więcej uwag merytorycznych,forum ma być wymianą doświadczeń. Skąd wiesz że to najsprawniejszy układ?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. wuzetel

  mmiramare, miałeś kiedyś okazję widzieć, taki system w działaniu? Przebywałeś w domu gdzie taki system funkcjonuje? rozmawiałeś kiedyś z użytkownikiem dobrze wykonanego systemu ogrzewania nadmuchowego? Jeżeli nie, to zapraszam . Myślę, że wtedy będziesz o wiele bardziej upoważniony do zabierania głosu w dyskusjach nt. ogrzewania nadmuchowego. Nie będę Cię na siłę przekonywał do tego systemu, sam ocenisz to co zobaczysz, poczujesz. Opiszesz na forum swoje wrażenia z wizyty w budynku ogrzewanym tym systemem. W swoim pierwszym poście powielasz stare, nieaktualne mity. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany system ogrzewania nadmuchowego zapewni bardzo równomierny rozkład temperatur. Ilość ciepła dostarczona powietrzem jest taka sama jak grzejnikiem i murowane ściany prędzej czy później przejmą i zakumulują to ciepło. A jego utrata jest bardziej uzależniona od izolacyjności budynku niż od rodzaju ogrzewania. Wymiana 10% zgadza się, ale jest to 10% wydajności pieca nadmuchowego co stanowi taką samą ilość jak 100% wydajność rekuperatora. Jeżeli piec nadmuchowy dostarcza 3000 m3/h to 10% jego wydajności równa się 300 m3/h czyż nie taką samą ilość wymienia w ciągu godziny rekuperator? Poza tym ta ilość jest regulowana i najczęściej projektowane systemy dają możliwość dostarczania powietrza świeżego w zakresie od 0 do 30% wydajności pieca. W systemie ogrzewania nadmuchowego zużyte powietrze również nie wraca do systemu. ponieważ jeżeli 300 m3/h dostarczam do systemu to tyle samo muszę z niego wyrzucić. Z pomieszczeń tj łazienka, kuchnia, pralnia, WC itp powietrze jest zawsze usuwane na zewnątrz. Jedynie powietrze cyrkulacyjne z pomieszczeń tzw. czystych czyli salon, pokój, sypialnia gabinet jest powtórnie wykorzystane. Ale zanim trafi do obiegu zostanie poddane obróbce na filtrze, czyli wszelkie zanieczyszczenia, zapachy itp zostaną wyłapane i dopiero takie powietrze z domieszką świeżego trafia do pieca, gdzie jest podgrzewane, jeżeli jest potrzeba nawilżone i wprowadzone do obiegu. Z pierwszego postu wynika, że tylko w ogrzewaniu nadmuchowym jest problem z czyszczeniem kanałów? W instalacji wentylacji z rekuperatorem ten problem nie występuje? Kominów grawitacyjnych też nie trzeba czyścić? Otóż uwierz mi, że dzięki zaawansowanym filtrom, jakie można w systemie ogrzewania nadmuchowego zastosować, to właśnie przy ogrzewaniu nadmuchowym będą najczystsze kanały i gwarantuję, że jeżeli dbasz o filtr to kanałów nie będziesz musiał czyścić nawet przez 20 lat . I żeby wyprzedzić pytanie o koszt eksploatacji tych filtrów, to skuteczne filtry elektrostatyczne są zmywalne więc nie kosztują nic w eksploatacji. Odnośnie podanego linku w Twoim drugim poście, to myślisz, że, autorka tego tekstu widziała taki system? Ja wiem, że nie. Pozdrawiam i czekam na wizytę.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. wojteczek29

  wuzetel gdzie można zobaczyć jak taki system funkcjonuje, porozmawiać z użytkownikiem takiego systemu? Jak w takim systemie rozwiązany jest sposób przygotowywania ciepłej wody użytkowej?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. Każda firma zajmująca się takimi systemami może przekazać kontakty do użytkowników swoich zrealizowanych systemów. Jeżeli chcesz zobaczyć u mnie to napisz na qbaku@poczta.fm. Ciepła woda rozwiązywana jest różnie w zależności od posiadanego medium grzewczego. Dla instalacji opartych na gazie najpopularniejsze są pojemnościowe podgrzewacze wody np. amerykański Richmond lub europejski Ariston -www.aristonheating.pl/products/sga_floor_lst.php . Dla instalacji elektrycznych : zasobniki elektryczne, zestawy z solarami lub pompy ciepła powietrze-woda np. Ariston NUOS czy Viessman Vitocal 160.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. sneg

  moim skromnym zdaniem wypisywanie tekstów pt. ten jeden jedyny system jest naj naj jest skrajna nieodpowiedzialnością i świadczy o niewiedzy autora albo o ignorancji. Klimat pomieszczeń w których mieszkamy powinien łaczyc trzy elementy : Komfort, koszty, użyteczność Jeżeli ktoś sobie odpuszcza jeden z tych elementów i nie przyznaje sie do tego ( najczęściej przed samym sobą ) to dyskusja o systemach ogrzewania prowadzi do nikąd. Sam mam dom o pow. 200 m2 , jestem w trakcie wykańczania tego domu ale również go zamieszkuje. System ogrzewania/chłodzenia/wentylacji ja traktuje kompleksowo . Mam kilka systemów które wpływają na : komfort/koszty/urzytecznosc. cCo prawda nie jest inwestycja najtańsza ale przynosi to co najważniejsze połączenie wszystkich trzech wymienionych prze zemnie systemów. Na dzień dzisiejszy wydaje na gaz średnio przez cały rok 250 zł miesięcznie a chce doprowadzić do wydatku nie przekraczającego 100 zł miesięcznie/średnio na rok plus opłaty stałe za licznik ok 40 zł. Założenie jest , że średnia temperatura w domu to 23 st Celsjusza. Żaden jeden genialny system tego nie zapewni , może w znaczącej mierze pomóc ale nie będzie czarodziejską różdżka. ok!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. wuzetel

  Sneg, napisz dokładnie jakie systemy masz zainstalowane u siebie? i jakie funkcje one pełnią, jaki uzyskujesz komfort, jaką "użyteczność" i ile Cię to wszystko kosztowało?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 10. W zasadzie to od tego powinniśmy wyjść,wszyscy znamy działanie takiego systemu jednak nie każdy wie jakie są koszty jego instalacji i ile można zaoszczędzić w perspektywie czasu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 11. wuzetel czy Ty sprzedajesz te systemy,jeśli tak to masz dobry marketing.Jeśli to takie dobre to dla czego jest tego tak mało zainstalowane.Naprawiam już domy od 25lat i to co piszę to doświadczenie.Im bardziej energooszczędny dom tym mniej ciepła dostarczamy i mniej rozgrzewa się podłoga betonowa i inne zakryte zakamarki.Poczytaj sobie trochę literatury z wad w budownictwie nisko energetycznym lub pasywnym niestety tylko po niemiecku.Tam jest już liczony punkt powstawania grzyba i przeciwdziała się podgrzewając np instalacją ścienną lub podłogową.Może pokażesz zdjęcia termowizyjne z narożników domu,jaka jest temperatura pod szafkami kuchennymi,jaka jest temperatura podłogi w łazience.Mam zbudowany duży hotel z restauracją ze starej stodoły i jest tam wentylacja z ogrzewaniem nadmuchowym.wszystko z drewna,podłogi na legarach itp tam to działa,wystarcz godzina pracy dmuchawy 28kw i hotel rozgrzany,potem ogrzewanie jest zbędne,restauracja i kuchnia uzupełnia straty.Właściciel zadowolony dom zrobił z ogrzewaniem ścienno podłogowym i rekuperacją bo był z wylewanymi podłogami.Nie ma rzeczy uniwersalnych,raz nam próbowano dać jedną słuszną partię (PZPR),jak się skończyło...Pozdrawiam myślcie przy budowie to wasza kasa,uważajcie na tych co doradzają i sprzedawają ,co mają powiedzieć o swoim towarze.Najgorzej że projektanci i rożne inne pisma branżowe biorą pieniądze za wpisywanie odpowiednich systemów lub boją się stracić reklamodawców,coraz mniej rzetelnych opinii. Ja sam mam ciągle propozycje od producentów np. za wpisanie pomp obiegowych do projektu dostawał bym pieniądze,tak jest też z centralami wentylacyjnymi,oknami ,kotłami itp.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 12. wojteczek29

  A co ty ze swojego 25 letniego doświadczenia w naprawach domów polecasz - jaki rodzaj ogrzewania wybrać, tak aby spełniało warunki ramowe, tj. komfort/koszty/użyteczność. Co proponujesz do przygotowania c.w.u?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 13. bitles

  SNEG ! !! !!! !!!! !!!!! !!!!!! !!!!!!! BARDZO interesują mnie Twoje rozwiązania, też planuję gazowe i mam sporo dylematów. Jestem jeszcze na etapie dopieszczania indywidualnego projektu więc mógłbym jeszcze coś zmienić jeśli będzie potrzeba.. Odpisz proszę na maila ( bitles.michal@gmail.com)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 14. Nowoczesnym, wydajnym i korzystniejszym sposobem na ogrzanie domu są maty kapilarne. Jest to wodne ogrzewanie płaszczyznowe, lepsze niż ogrzewanie nadmuchowe. Maty można montować na wszystkich płaszczyznach pokoju czyli nie tylko podłoga, ale i ściany i sufit. Są wykonane z trwałego tworzywa sztucznego jakim jest polipropylen. Można je podłączyć do każdego rodzaju źródła ciepła np. pompy ciepła, kotła, systemu solarnego. Gdy maty podłączymy do pompy ciepła możemy otrzymać również system chłodzący, idealny na gorące letnie dni. Maty są wspaniałą alternatywą dla klimatyzacji nawiewowej. :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 15. czesc, wiec jakie ogrzewanie polecasz? pozdrawiam, beata buffett

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 16. Osobiście korzystam z systemu Fibaro i jestem bardzo zadowolony. Jeżeli chodzi o ogrzewanie to bardzo przydatną funkcją jest dopasowywanie przez system harmonogramu ogrzewania zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem, system zapobiega też jednoczesnemu działaniu klimatyzacji i ogrzewania. Ponad to w łatwy sposób jesteśmy w stanie zmierzyć zużycie wody i gazu. Pozdrawiam.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 17. Osobiście korzystam z systemu Fibaro i jestem bardzo zadowolony. Jeżeli chodzi o ogrzewanie to bardzo przydatną funkcją jest dopasowywanie przez system harmonogramu ogrzewania zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem, system zapobiega też jednoczesnemu działaniu klimatyzacji i ogrzewania. Ponad to w łatwy sposób jesteśmy w stanie zmierzyć zużycie wody i gazu. Pozdrawiam. Jak zwykle nie na temat. Jak zwykle kryptoreklama systemu przez zadowolonego pseudo klienta

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 18. Witam, jestem w trakcie budowy domu i potrzebuję pomocy w wyborze inteligentnej instalacji. Zastanawiam się mocno nad Fibaro, system w bardzo przystępnej cenie. Zależy mi głównie na oszczędności i wygodzie. Z tego co wiem to Fibaro ma funkcję mierzenia zużycia gazu i wody. Jakie jest Wasze zdanie na jego temat?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 19. eko-pasja

  Strona www.eko-pasja.pl z pełnym opisem już wkrótce będzie do dyspozycji .

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 20. eko-pasja

  Pełny spójny system wentylacji z odzyskiem ciepła, GWC, ogrzewaniem nadmuchowym z kominka, opcjonalnie ogrzewanie nadmuchowe z nagrzewnic wodnych grzanych piecem gazowym; grzanie CWU i chłodzenie domu z powietrzenj pompy ciepła można obejrzeć w Radomiu Iławie Wrocławiu zapraszam. Póki co można nas odwiedzić na Facebooku- Eko pasja innowacyjne technologie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 21. Te systemy, to raczej do nieizolowanych domów, a zatem wcale nie "oszczędne" czy raczej nieekonomiczne. Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 22. eko-pasja

  Do nieizolowanych domów najlepiej nadaje się pompa ciepła z odwiertami. Natomiast nasz system jak najbardziej jest przeznaczony dla domów energooszczędnych !!! I kto tu w ogóle mówi o centralnym.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 23. Do nieizolowanych domów najlepiej nadaje się pompa ciepła z odwiertami. Natomiast nasz system jak najbardziej jest przeznaczony dla domów energooszczędnych !!! I kto tu w ogóle mówi o centralnym. Odwierty??? To technologie z zeszłego wieku!!! Dziś odwiert czy kolektor gruntowy to jak atari 64k . Bez sensu! Doskonale sobie radzą pompy z dolnym źródłem w powietrzu . Lepiej kasę na izolację przeznaczyć, niż na NIC NIE DAJĄCY ODWIERT!!!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 24. Pełny spójny system wentylacji z odzyskiem ciepła, GWC, ogrzewaniem nadmuchowym z kominka, opcjonalnie ogrzewanie nadmuchowe z nagrzewnic wodnych grzanych piecem gazowym; grzanie CWU i chłodzenie domu z powietrzenj pompy ciepła można obejrzeć w Radomiu Iławie Wrocławiu zapraszam. Póki co można nas odwiedzić na Facebooku- Eko pasja innowacyjne technologie. GWC + są dziś ekonomiczniejsze rozwiązania - dające więcej chłodu, przy identycznym poborze energii, za mniejszą kasę Ogrzewanie nadmuchowe z kominka? czy z nagrzewnic!!?? Jeżeli dom jest tylko normatywny - to nikt tego wewnątrz nie wytrzyma - coś takiego to w Malborku - tam gdzie ściana stanowi akumulator! W domach izolowanych sterowanie temperaturą w pokoju jest z dokładnością do niecałego stopnia. Teraz się ma temperaturę w poszczególnych pokojach w smartfonie...

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 25. Kasia Linde

  A ja mam inventera. Znakomicie oczyszcza wentylowane powietrze i działa jak rekuperator. Rozwiązanie dobre dla tych, którzy nie budują od zera, a wchodzą w pewne istniejące struktury i nie chcą wyburzać polowy domu. polecam.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 26. Wentylacja z rekuperacją zdaje egzamin tylko przy izolowanych obiektach z decentralnym ogrzewaniem. W innych przypadkach wietrzenie pomieszczeń za pomocą okien jest tańsze i efektywniejsze (należy zrobić krótki przeciąg). Odpadają też koszty energii związane z pracą wentylatorów. Przy decentralnej rekuperacji nie bez znaczenia jest też poziom hałasu wytwarzanego przez pracujące wentylatory. W mieście może to być bez znaczenia, ale w spokojnych okolicach ważne jest odpowiednie wyciszenie pracujących wentylatorów.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 27. A ja mam inventera. Znakomicie oczyszcza wentylowane powietrze i działa jak rekuperator. Rozwiązanie dobre dla tych, którzy nie budują od zera, a wchodzą w pewne istniejące struktury i nie chcą wyburzać polowy domu. polecam. Można wiedzieć w jaki cel ma burzenie? Przy odzysku ciepła z wentylacji powstaje sporo wody - którędy jest u Pani odprowadzana?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 28. Bartik

  Dobre rozwiązania odnośnie systemów wentylacyjnych (również z odzyskiwaniem ciepła lub połączone z klimatyzacją) oferuje firma Apclima. Sam u nich zamawiałem taki system wentylacji.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 29. 1. Temat postu: Oszczędny i inteligentny system ogrzewania!!! 2. System grzewczy dobiera się odpowiednio do zapotrzebowania domu w kWh/m2/rok 3. Zatem energooszczędny może być dom a nie system. 4. Oszczędności są wówczas, kiedy wkład inwestycyjny jest niski i nie przewiduje generowania kosztów serwisowych. 5. Niskie koszty i komfort (system bez obsługowy) , to w dzisiejszych czasach priorytet. Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ściany

E-izolacje

Urządzone.pl

E-mieszkanie

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter