ukryj

napęd do bramy wjazdowejDobrze eksploatowana i regularnie konserwowana brama wjazdowa będzie nam służyła wiele lat. Podstawowym warunkiem jest jednak prawidłowy montaż zarówno samej bramy, jak i odpowiednio dobranego napędu.

Model napędu należy dobrać do rodzaju bramy oraz do jej ciężaru i częstotliwości pracy. Niektórzy dobierają napędy z siłownikami „na styk", czyli tak, że napęd nie ma żadnej rezerwy mocy. Pamiętajmy, że napęd, pracując z maksymalną mocą, zużywa się dużo szybciej. Poza tym brakuje rezerwy siły przesuwu, która jest konieczna, gdy z upływem czasu zwiększeniu ulegają opory ruchu urządzenia. Jeśli brama w wyniku błędów montażowych chodzi za ciężko, także napęd ulegnie uszkodzeniu. Zależność ta działa też w drugą stronę – złe zamontowanie napędu może utrudnić działanie bramy.

Przygotowanie do montażu
Na początek powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się z opisem oraz specyfikacją techniczną produktu, a także instrukcją montażu napędu – komplet tych informacji potwierdza często jakość i oryginalność produktu. Istnieje również możliwość, że znajdziemy je na stronach internetowych poszczególnych producentów. Przed przystąpieniem do instalacji systemu zautomatyzowanego, należy przeprowadzić wstępne kontrole oraz sprawdzić, czy istniejące warunki są zgodne z wymaganiami wymienionymi w instrukcji.

Podstawa
Zaczynamy od instalacji płyty podstawy. Następnie przygotowujemy cokół i po sprawdzeniu, czy wyprowadziliśmy wszystkie potrzebne kable elektryczne, zalewamy go betonem. Zanim zastygnie, nakładamy na niego płytę podstawy z przykręconymi kotwami. Odległość pomiędzy bramą a „podstawą" powinna być zgodna z wymiarami podanymi w instrukcji. Jeśli wszystko się zgadza, należy skontrolować za pomocą poziomicy, czy płyta jest prawidłowo wypoziomowana, i poczekać aż beton dojrzeje. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nawet jeśli okaże się, że wolimy wybrać inny napęd niż ten, pod który przygotowana była wcześniej podstawa, możemy, zmieniając kilka punktów, zainstalować ten nowy.

montaż płyty podstawy napędu montaż fotokomórki napędu

Instalacja mechaniczna
Kolejnym etapem jest mocowanie siłownika. Należy poprowadzić przewody elektryczne do podłączenia akcesoriów oraz zasilania. Przykładowo w napędzie C720 Faac przewody powinny wystawać z otworu w płycie podstawy przynajmniej 30 cm. Następnie ustawiamy siłownik na płycie podstawy. Podczas tej operacji należy poprowadzić przewody przez właściwe otwory w korpusie napędu. Kolejno podłączamy zasilanie, lampę sygnalizacyjną, przekaźnik fotokomórki nadajnika, wejścia i radioodbiornik. Na odpowiedniej wysokości mocujemy listwę zębatą. Sprawdzamy też „zgodność” pomiędzy listwą a kołem zębatym. Następnie musimy zamontmontaż listwy zębatejować wyłączniki krańcowe i ustalić poprawną ich pozycję. Po zainstalowaniu listwy zębatej musimy sprawdzić, czy brama porusza się płynnie i bez oporów. Etap montażu listwy jest bardzo ważny. Możemy wybrać listwę zębatą stalową lub wykonaną z tworzywa sztucznego. Rodzaj listwy powinien być kompatybilny z materiałem, z którego zrobione jest koło zębate napędu. Jeżeli zamontujemy ją nieprawidłowo bądź też źle wybierzemy jej rodzaj, bardzo łatwo może ona ulec uszkodzeniu lub uszkodzić koło zębate.

Prace końcowe
Należy pamiętać, że przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac przy panelu sterowania: wykonywaniem podłączeń, programowaniem czy pracami konserwacyjnymi, trzeba wyłączyć zasilanie. Jednocześnie bardzo ważne jest przestrzeganie ogólnych zasad bezpieczeństwa. Po zakończeniu instalacji siłownika ostrożnie przeprowadzamy kontrolę działania wszystkich podłączonych akcesoriów oraz urządzeń bezpieczeństwa. Na górną część obudowy przyklejamy naklejkę ostrzegawczą. Nie zapominajmy, że sprawność działania systemu należy kontrolować przynajmniej raz na sześć miesięcy. W razie pojawienia się jakichkolwiek problemów, należy kontaktować się z serwisem producenta.

Wygoda użytkowania
W większości nowoczesnych napędów do bram centrala sterująca ma wbudowany enkoder (kontroluje położenie bramy, zapewnia powtarzalność zamykania i otwierania) oraz elektroniczny system antyzgnieceniowy, odwracający ruch skrzydła w przypadku wykrycia przeszkody. Nowoczesnym rozwiązaniem jest też przekładnia cykloidalna, która zwiększa wydajność mechaniczną systemu.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,00 / 5 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Sterowanie radiowe RTS

Sterowanie radiowe RTS

Obowiązki domowe to codzienność naszego życia. Każdego dnia musimy wykonywać wiele czynności. Przeczytaj cały artykuł

Wygodna automatyka do bram

Wygodna automatyka do bram

Systemy nowoczesnej automatyki do bram wjazdowych i garażowych to rozwiązania wygodne i bezpieczne. Przeczytaj cały artykuł

Bramy sekcyjne boczne

Bramy sekcyjne boczne

Brama garażowa zabezpiecza nie tylko przed niepowołanymi osobami, ale także przed hałasem oraz zmiennymi temperaturami. Przeczytaj cały artykuł

Magiczne napędy do bram

Magiczne napędy do bram

Brama garażowa wyposażona w napęd elektryczny gwarantuje przede wszystkim komfort i wygodę użytkowania. Przeczytaj cały artykuł

Napędy do bram - zasady doboru i montażu

Napędy do bram - zasady doboru i montażu

Montaż siłownika ma wpływ na eksploatację bramy. Brak płynności ruchu, awarie, czy nawet utrata gwarancji to... Przeczytaj cały artykuł

Sterowanie domem przez telefon

Sterowanie domem przez telefon

Teraz nie musisz być w domu, żeby otworzyć bramę, podnieść rolety czy wpuścić służby komunalne na posesję. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (11)

 1. albatros

  dobrze założony napęd to podstawa prawidłowego działania bramy. ja od pewnego czasu jestem pod wrażeniem napędu hybrydowego S450H z Faac. to połączenie hydrauliki z zasilaniem 24V. brama szybko się otwiera dzięki dużej prędkości wysuwu tłoka. cicho pracuje, jest bezpieczna ponieważ napęd posiada encoder + dwa zawory zwrotne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Zgadzam się z opinią wyżej i dodam, że FAAC ma wiele innych porządnych napędów, zresztą widać to na posesjach. Od lat ludzie montują napędy tej firmy i są zadowoleni.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Ja kupiłem tu: http://emtech-sklep.pl/ i jakość też jest bardzo wysoka, a do tego cena konkurencyjna.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Możecie mi doradzić, który z tych zestawów do bramy skrzydłowej będzie najlepszy http://automacik.pl/napedy_do_bram/zestawy_do_bramy_skrzydlowej.html? Dzisiaj postawiłem bramę i chciałbym w następny weekend zamontować napęd. Niestety nie wiem, który wybrać. Będę wdzięczny za podpowiedzi.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Dzisiaj postawiłem bramę i chciałbym w następny weekend zamontować napęd. Niestety nie wiem, który wybrać. Będę wdzięczny za podpowiedzi. I szukasz pomocy i podpowiedzi w dziale "Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu"? A w rodzinie wszystko w porządku? :shock: Nie po to izolujemy, by robić centralbne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. Dobry napęd i brama podgrzeje nawet podjazd :P

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. A ja tym, którzy - podobnie jak ja - nie czują się mocni jako majsterkowicze polecam skorzystanie z usługi montażu napędu przez specjalistów. Ja kupowałam bramę wjazdową tu - http://www.stalex-czaplinek.pl/ Panowie przyjechali i sprawnie zamontowali całą automatykę, a ja miałam problem z głowy.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. Okna z Wrocławia, brama ze Szczecina a mieszkasz pewnie w Sanoku.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. Dokładnie piękny wygląd bramy ok., jest ważny, ale ważniejszy jest napęd, bo jak mi się wiesza i nie mogę jej otworzyć to szlag mnie trafia :/ na szczeście wymieniałem ostatnio całe ogrodzenie wokół domu i bramę przy okazji wymieniłame na taką http://ogrodzenia-db.pl/ogrodzenia/ i od razu prosiłem o solidny napęd do niej i taki mi dali. Poki co wszystko działa :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 10. Tak dla zasady przypomnę że jesteśmy w dziale ogrzewanie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 11. Reklama i spamowanie nie zna granic. Gdyby było o seksie też by wklejał linki. Liczy się każde 30 gr.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-łazienki

E-ogródek

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Kominek w domu - na co zwrócić uwgę przy montażu

x