ukryj

Rosnące ceny energii elektrycznej i gazu spowodowały renesans węgla kamiennego oraz paliw odnawialnych. Nic dziwnego, że producenci pieców węglowych nie narzekają na brak zamówień. Podobnie, jak firmy oferujące systemy ogrzewania alternatywnymi, ekologicznymi paliwami stałymi - drewnem i całą gamą brykietów oraz peletów.

Węgiel kamienny jeszcze przed dekadą uważany był za paliwo najbardziej zatruwające środowisko naturalne. Nowe technologie sprawiły jednak, że jego wydobycie może być równie ekologiczne, jak innych rodzajów paliw stałych, ogólnie nazywanych biomasą - drewna i wszelkich rodzajów brykietów uzyskiwanych z odpadów roślinnych: trocin, słomy, wikliny itp.
Do ogrzania domu o powierzchni 100 m² w miesiącach zimowych potrzeba ok. 300 m³ gazu. Zakładając, że odbiorca znajduje się w najtańszych grupach taryfowych i płaci za gaz ok. 2 zł/m³ rachunek wyniesie 600 zł plus stała opłata abonamentowa. Do ogrzania domu (o takie samej powierzchni) węglem potrzeba ok. tony tego paliwa. Cena jednej z bardziej wydajnych energetycznie odmian węgla, tzw. orzecha, wynosi obecnie ok. 500 zł za tonę. Opłat abonamentowych brak. Powyższe wyliczenia są jedynie orientacyjne i nie uwzględniają istotnych czynników takich, jak ocieplenie budynku, stan i wydajność instalacji grzewczej itp.

Co oprócz węgla?
Koks
- powstaje w wyniku wygrzewania węgla w piecu bez dostępu powietrza, jest wydajniejszy, niż tradycyjny węgiel. Ponieważ w procesie produkcji usuwane są z niego gazy i smoła, w piecu spala się wolniej od węgla, a tym samym rzadziej trzeba go uzupełniać. Jest to najbardziej wydajne paliwo stałe i jednocześnie najdroższe. Ceny za tonę zaczynają się od ok. 800 zł.

W
węgiel i drewnoęgiel brunatny - to młodsza o kilka milionów lat wersja węgla kamiennego. Kupując węgiel brunatny, trzeba mieć świadomość, że posiada wartość opałową równą drewnu (które można kupić taniej), a po spaleniu pozostają duże ilości popiołu. Do ogrzania przykładowego, stumetrowego domu potrzebowalibyśmy ok 2 ton tego paliwa. Cena za tonę to ok. 200 zł. Kupując węgiel brunatny warto sprawdzić jego wilgotność. Im bardziej suchy, tym lepszy.

Drewno
- zaliczane do źródeł energii odnawialnej, choć proces odnawiania trwa ponad pół wieku. Ma niską wartość energetyczną, za to jest niedrogie. Ceny kubika (czyli metra sześciennego) drewna rozpoczynają się od ok. 100 zł. Drewno w szczapach najczęściej stosowane jest do palenia w kominkach. Kotły centralnego ogrzewania opalane drewnem są mało popularne ze względu na konieczność segregacji gatunków drewna, których w danym piecu można użyć (drewno drzew iglastych, ze względu na dużą zawartość żywicy, wolno stosować tylko w piecach wykonanych ze specjalnych kwasoodpornych stopów). Najlepsze do ogrzewania pomieszczeń jest drewno akacjowe, dębowepelet, bukowe i brzozowe. Najsłabiej sprawdzają się: świerk, jodła, wierzba i topola. Jeśli decydujemy się ogrzewać dom drewnem, ważne jest, aby było suche - będzie dwukrotnie wydajniejsze od mokrego.

Pelety i brykiety
- zasługują na szczególną uwagę w grupie paliw ekologicznych. Są niedrogie, podobnie jak drewno, a osiągają wartość energetyczną zbliżoną do węgla. Pellety i brykiety to sprasowana pod wysokim ciśnieniem biomasa - trociny, odpady drzewne, węgiel drzewny, wióry, torf, itp. Formowane są bez użycia jakiegokolwiek kleju i dodatków chemicznych.
W wyniku spalania powstaje niewielka ilość popiołu, który można wykorzystać jako nawóz, a ze względu na czystość paliwa w kotle nie osadzają się zanieczyszczenia. Do ogrzania naszego przykładowego domu potrzebna byłaby tona peletu dobrej jakości na miesiąc (do kupienia za ok. 600 zł). Ważna informacja - pellety nadają się do kotłów retortowych z automatycznymi podajnikami, zatem wystarczy zamówić partię raz na kilka tygodni.

Temat do przemyślenia
Przejście z kotła gazowego na paliwo stałe trzeba dobrze przemyśleć. Wprawdzie rachunek ekonomiczny uzasadnia taką decyzję, jednak zmiana bywa kłopotliwa. Trzeba przygotować pomieszczenie na kotłownię i zmienić instalację c.o. z zamkniętej na otwartą. Kosztowna inwestycja zwróci się najwcześniej po kilku latach w postaci niższych kosztów ogrzewania. Decydując o rodzaju paliwa, jakim będzie ogrzewany dom, warto pamiętać, że na opłacalność wpływają też ceny transportu. Nie zaszkodzi zatem sprawdzić, czy wybrany rodzaj opału jest dostępny w najbliższej okolicy. Nie bez znaczenia powinien być też fakt, czy mamy gdzie wybrane paliwo przechowywać. Do magazynowania drewna i węgla niezbędna jest duża powierzchnia.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,38 / 8 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Ogrzewanie domu przez fundament

Ogrzewanie domu przez fundament

Fundament, będący nie tylko podstawą domu, ale równocześnie systemem ogrzewania wymyślono w Szwecji. Przeczytaj cały artykuł

Ogrzewanie domu - kontrola urządzeń grzewczych

Ogrzewanie domu - kontrola urządzeń grzewczych

W związku z corocznymi przypadkami zaczadzeń, które są wynikiem wadliwych w eksploatacji systemów grzewczych... Przeczytaj cały artykuł

Nowoczesna pompa ciepła

Nowoczesna pompa ciepła

Na rynku pojawiła się nowa wersja pompy ciepła powietrze/woda do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Przeczytaj cały artykuł

Urządzenie grzewcze z funkcją solarną

Urządzenie grzewcze z funkcją solarną

Nowe urządzenie grzewcze - centralę grzewcza z wbudowaną funkcją solarną prezentuje firma Viessmann. Przeczytaj cały artykuł

Pompy ciepła - dobór parametrów

Pompy ciepła - dobór parametrów

Pompa ciepła przynosi spodziewane rezultaty, tylko gdy jest dopasowana do specyfiki danego budynku. Przeczytaj cały artykuł

Grzejniki konwektorowe

Grzejniki konwektorowe

Decydując się na ogrzewanie elektryczne, mamy do wyboru ekonomiczne piece akumulacyjne, ogrzewanie podłogowe... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (4)

 1. wioslarz

  mój dom ogrzewam paliwem z biomasy pellety, jestem zadowolony, ceny za tonę jeśli znajdzie się dobrego dystrybutora Stelmetu są naprawdę przystępne

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. johny123

  http://carbiopellet.com.pl/ a ja proponuje sie zapoznać z wyżej wymienioną stroną. Innowacyjne nowe jeszcze w fazie testów ale już w sprzedaży paliwo. Miałem testowałem dla mnie rewelacja!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. przemasboss

  Rodzice mają kocioł olejowy, w sumie to mogę już powiedzieć, że mieli bo przerzucają si na paliwo stałe, to chyba najtańszy sposób ogrzewania. Kocioł Buderusa już kupiony i w sierpniu ma być montowany. Może i ogrzewanie olejowe jest wygodniejsze ale nie takim kosztem:)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Marketing w Buderusie też zleca spamo-reklamy?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ściany

E-łazienki

E-okna

E-ogródek

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Jak oszczędzać prąd?

x