ukryj

Na ścianach komina widoczne są zniszczenia, pęka i odpada tynk, pojawiły się ciemne plamy – to sygnały, że czas na renowację komina.

uszkodzony kominWyczuwalny zapach spalin w pomieszczeniu są objawem nieszczelności przewodów kominowych – wówczas bezwzględnie należy przeprowadzić ich remont. Jest on również konieczny podczas modernizacji centralnego ogrzewania, gdy kocioł na paliwa stałe wymieniamy na nowoczesny piec gazowy (np. kondensacyjny). Jak szybko kominy ulegają zniszczeniu, zależy od jakości użytych materiałów do ich budowy, fachowego ich wykonania, jak również właściwego użytkowania.

Obowiązek czyszczenia przewodów kominowych
Przewody kominowe narażone są na zaleganie sadzy i innych zanieczyszczeń, np. kurzu zespolonego z tłuszczem z powietrza wentylacyjnego (z kuchni), a to daje możliwość tzw. pożaru kominowego. Obowiązujące przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21.04.2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. nr 80 poz. 563) nakazują czyszczenie przewodów kominowych.

Przewody dymowe powinny być czyszczone co najmniej 4 razy w roku; przewody spalinowe – co najmniej 2 razy w roku; przewody wentylacyjne – raz w roku.

Wymagane przeglądy
Obowiązkiem jest skontrolowanie przewodów kominowych przynajmniej raz w roku – wynika to z art. 62 Ustawy Budowlane z dnia 07.07.1994 r. – tekst jednolity Dz. U. nr 156 z 2006 r. poz. 1118 wraz ze zmianami zawartymi w Dz. U. nr 99 poz. 665 z dnia 10.05.2007 r. Zakres prac wynika z oceny technicznej zawartej w opinii lub protokole z okresowej kontroli przewodów, sporządzonym przez uprawnionego mistrza kominiarskiego.
Najszybciej niszczeją przewody z cegły pełnej. Najtrwalsze zaś są nowoczesne, ceramiczne przewody kominowe.

Czynniki wpływające na niszczenie kominów
1. Oddziaływanie termiczne
- wysoka temperatura w trakcie użytkowania szczególnie przewodów dymowych, jak również szokowa, w trakcie ewentualnego pożaru kominowego, niszcząca strukturę wewnętrzną przewodu, zaprawę murarską itp.;
- niska temperatura powoduje zamarzanie wilgoci penetrującej strukturę przewodu i rozsadza cegłę oraz pustaki ceramiczne.
2. Oddziaływanie wody – zarówno z opadów atmosferycznych, jak i kondensacji (wilgoć zawarta w lotnych produktach procesów spalania). obudowa komina
3. Oddziaływanie chemiczne – związków agresywnych zawartych w spalinach emitowanych przez urządzenia grzewcze, jak i w usuwanym powietrzu wentylacyjnym.

Uszkodzeniu ulega najszybciej górna część przewodu (wylot komina ponad dachem) – narażona jest na czynniki atmosferyczne oraz oddziaływanie kondensatu.
Przewody systemowe (nowoczesne systemy kominowe) ze stali lub elementów ceramicznych są odporne na wilgoć, czynniki chemiczne i termiczne. Ulegają one uszkodzeniu zazwyczaj na skutek niewłaściwej eksploatacji oraz niewłaściwie przeprowadzanej konserwacji.

Ważne
1. Naprawa przewodów kominowych musi być przeprowadzona przy użyciu materiałów i elementów kominowych spełniających określone normy.
2. Niedopuszczalne jest wykonywanie wkładów kominowych z rur PVC, kanalizacyjnych oraz aluminiowych rur typu spiro.
3. Systemów kominowych (nowoczesnych kominów ze stali żaro- i kwasoodpornej oraz ceramicznych) nie naprawia się – w przypadku ich uszkodzenia naprawa polega jedynie na wymianie elementów przez serwis fabryczny (systemy ceramiczne) lub uprawnionego instalatora (systemy stalowe).

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
2,40 / 5 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Twister - system kominowy w pełni ceramiczny

Twister - system kominowy w pełni ceramiczny

W ofercie CRH KLINKIER pojawił się pierwszy na rynku polskim ceramiczny system kominowy Twister. Przeczytaj cały artykuł

Tradycyjny komin murowany

Tradycyjny komin murowany

W domach jednorodzinnych nadal powszechnie stosowane są tradycyjne kominy murowane. Przeczytaj cały artykuł

Uchroń się przed czadem!

Uchroń się przed czadem!

Każdy sezon grzewczy to czarna seria zatruć czadem. Do tragedii dochodzi niemal codziennie. Przeczytaj cały artykuł

Komin 2011 - konferencja

Komin 2011 - konferencja

Komin 2011. Budownictwo mieszkaniowe. Bezpieczne odprowadzanie spalin, wentylacja naturalna... Przeczytaj cały artykuł

Kominy systemowe

Kominy systemowe

Kominy systemowe, czyli kominy z prefabrykatów cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Przeczytaj cały artykuł

Instalacje kominowe - przeglądy

Instalacje kominowe - przeglądy

60 sekund - w takim czasie może zabić stężony tlenek węgla. Co roku dochodzi do kilku tysięcy zaczadzeń, w tym... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-mieszkanie

E-ściany

Urządzone.pl

E-dach

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Kominek w domu - na co zwrócić uwgę przy montażu

x