ukryj

Wentylacja kotłowni centralnego ogrzewania ma za zadanie dostarczyć odpowiednią ilość powietrza do procesu spalania, jak i zapewnić odpowiednią wymianę powietrza. Doprowadzenie powietrza musi odbywać się w sposób ciągły.

Wentylacja kotłowni ma również zmniejszać stężenie szkodliwych gazów w przypadku wydzielania ich w procesie spalania. Nie dopuszcza do ich stężenia powyżej granicy zapłonu czy też wybuchowości. Zapewnia taką jakość powietrza wewnątrz, aby nie stanowiło ono zagrożenia dla osób obsługujących kotłownię. Najogólniej wentylację można podzielić w następujący sposób:

kotłowniaWentylacja naturalna:
Wentylacja otworowa - krótkotrwała, wymagająca obecności człowieka - realizowana przez otwarcie okien i drzwi pomieszczeń. Ten sposób pozwala na całkowitą wymianę powietrza w pomieszczeniu w stosunkowo krótkim czasie, poprzez wykorzystanie tzw. efektu przeciągu.

Wentylacja grawitacyjna z wykorzystaniem przewodów kominowych (najpopularniejsza). Wymiana powietrza następuje na skutek różnicy ciśnień i różnicy temperatur panujących wewnątrz i na zewnątrz. Częstym czynnikiem, który ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie tej wentylacji jest działanie wiatru, które może wzmagać lub też osłabiać działanie wentylacji.

Wentylacja grawitacyjna poprzez deflektory dachowe. Tu wymiana powietrza jest wynikiem działania wiatru na wylot deflektora oraz ciągu kominowego wytworzonego w pomieszczeniu. Cieplejsze powietrze unosi się pod strop pomieszczenia, wytwarzając tam niewielkie nadciśnienie i poprzez deflektory wydostaje się na zewnątrz. Wentylacja grawitacyjna kominowa i ta przez deflektory dachowe jest często wspomagana przez różnego rodzaju nasady kominowe wykorzystujące siłę i kierunek wiatru.

Wentylacja mechaniczna:
Wentylacja mechaniczna wyciągowa, mieszana z grawitacyjną wentylacją nawiewną.
Odprowadzenie powietrza z pomieszczenia następuje za pomocą wyciągowych wentylatorów mechanicznych, zamontowanych w/na kanałach wyciągowych. W wyniku wytworzonego podciśnienia w pomieszczeniu powietrze zewnętrzne w sposób naturalny (grawitacyjny) otworami nawiewnymi napływa do pomieszczenia. Ten rodzaj wentylacji nie powinien być stosowany w pomieszczeniach, w których zainstalowane są urządzenia grzewcze z otwartą komorą spalania - tj. pobierające potrzebne do spalania powietrze z pomieszczenia. Taka bowiem wentylacja spowoduje cofanie się spalin do pomieszczenia.

Wentylacja mechaniczna nawiewna, mieszana z grawitacyjną wentylacją wywiewną
. Doprowadzenie powietrza do pomieszczenia realizowane jest za pomocą wentylatorów zamontowanych w/na kanałach nawiewnych. W wyniku wytworzonego nadciśnienia w pomieszczeniu, powietrze wewnętrzne w sposób naturalny (grawitacyjny) otworami wentylacji wywiewnej wydostaje się na zewnątrz. Również i ten sposób wentylacji nie powinien być stosowany w pomieszczeniach, w których zainstalowane są urządzenia grzewcze z otwartą komorą spalania. Spalanie z nadmiarem powietrza powoduje utrudnienia, czy też wręcz brak możliwości kontroli temperatury w jakiej przebiega proces spalania, co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia grzewczego. W kominie spalinowym zaś może powstać mieszanka spalin z powietrzem na granicy wybuchowości.

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, zblokowana. Nawiew i wywiew powietrza z pomieszczenia realizowany jest za pomocą wentylatorów zamontowanych w/na kanałach wywiewnych i nawiewnych. Ten rodzaj wentylacji jest najłatwiejszy do kontrolowania, dobór wentylatorów wyciągowych i nawiewnych odpowiedniej mocy, zastosowanie automatyki do regulacji pracy wentylatorów, odpowiedni dobór mocy z uwzględnieniem oczywiście niezbędnej ilości powietrza potrzebnego do spalania - powoduje, że ten rodzaj wentylacji jest optymalnym. Jedynym zauważalnym jego mankamentem jest zależność od energii elektrycznej, w przypadku przerw w dostawach prądu wentylacja przestaje funkcjonować. Zblokowanie wentylacji (tj. włączanie jej jednym włącznikiem) wyklucza powstawanie w pomieszczeniu kotłowni nad- oraz podciśnienia, a co za tym idzie można ją stosować w pomieszczeniach, w których zainstalowane są urządzenia z otwartą komorą spalania.

Trzeba pamiętać, że salon z kominkiem z płaszczem wodnym, również trzeba potraktować jako kotłownię. Kominek z płaszczem wodnym jest przecież niczym innym jak kotłem c.o. zasilanym paliwem stałym, o zmodyfikowanej budowie.

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
3,67 / 6 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Oszczędzanie energii zacznij od ogrzewania

Oszczędzanie energii zacznij od ogrzewania

Najprostszą drogą jest wybór efektywnego urządzenia grzewczego oraz odpowiednia jego konserwacja. Przeczytaj cały artykuł

Modernizacja instalacji - czy warto?

Modernizacja instalacji - czy warto?

Ta zima jest dobrym sprawdzianem dla instalacji modernizowanej w zeszłym roku. Co obejmował remont, ile kosztował... Przeczytaj cały artykuł

Komin wentylacyjny

Komin wentylacyjny

Komin wentylacyjny służy do odprowadzania zużytego powietrza z pomieszczeń poza budynek. Umożliwia więc wentylację... Przeczytaj cały artykuł

Instalacja wentylacji mechanicznej

Instalacja wentylacji mechanicznej

Instalacja wentylacji mechanicznej jest coraz częściej doceniania przez właścicieli budynków mieszkalnych i domów jedno Przeczytaj cały artykuł

Pompa ciepła - darmowa energia z powietrza

Pompa ciepła - darmowa energia z powietrza

Powietrzna pompa ciepła DHP-AQ, zapewniającą oszczędność do 75% rocznych kosztów energii to nowość... Przeczytaj cały artykuł

Rekuperacja - bezpłatne szkolenie

Rekuperacja - bezpłatne szkolenie

Firma Danfoss zaprasza na bezpłatne, praktyczne szkolenie z systemu rekuperacji Danfoss Air. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ogródek

E-okna

Urządzone.pl

E-dach

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Sposoby zmiękczania wody

x