ukryj

Wybierając moc kotła, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze musimy zastanowić się, jakie zadanie ma spełniać kocioł. Czy ma on tylko ogrzewać dom, czy również przygotowywać ciepłą wodę?

kocioł grzewczyNastępnie musimy ocenić, jaka moc jest niezbędna do ogrzewania budynku i ewentualnie przygotowania c.w.u., a biorąc pod uwagę wybraną technologię (np. kocioł dwu- czy jednofunkcyjny) zdecydować, w jakim stopniu uwzględnić te potrzeby w ustaleniu ostatecznej mocy urządzenia.

Ogrzewanie budynku
Zadaniem kotła i instalacji centralnego ogrzewania jest dostarczenie do budynku ilości ciepła równej całkowitym stratom energii do otoczenia. Najwyższa wymagana moc na ten cel powinna być równa stratom ciepła w czasie najchłodniejszych dni zimowym. Dzięki temu unikniemy przykrej niespodzianki w mroźny poranek. Dla każdego regionu kraju Polska Norma PN-B-02403:1982 podaje temperaturę zewnętrzną (jest ona nazywana temperaturą obliczeniową), dla której ustala się straty ciepła budynku. Na przykład dla regionu centralnego (III strefa klimatyczna) jest to -20°C.

Jak ustalić straty ciepła budynku?

Nowy dom
W celu ustalenia strat cieplnych nowego budynku wystarczy skorzystać z dokumentacji. W każdym projekcie znajdziemy dziś tę informację. Dodatkowo przed oddaniem do użytku każdy nowy dom musi mieć wykonane świadectwo energetyczne, w którym również znajduje się obliczenie strat cieplnych. Są one podane w [W] lub [kW].

Budynek istniejący
Jeśli montaż kotła odbywa się przy okazji remontu domu, wówczas z reguły nie mamy możliwości skorzystania z odpowiedniej dokumentacji lub nie zawiera ona informacji o stratach cieplnych budynku. Pozostaje nam jedynie skorzystanie z szacunkowej metody wskaźnikowej lub dokładne obliczenie strat ciepła za pomocą programu komputerowego.
Chcąc szybko ocenić potrzeby energetyczne budynku, z reguły korzystamy z metody wskaźnikowej. W metodzie tej na podstawie ogólnych danych o wieku budynku i konstrukcji jego ścian przyjmujemy pewien współczynnik strat ciepła na jednostkę powierzchni lub kubatury budynku [W/m²] lub [W/m³]. Jest to metoda wykorzystywana bardzo często. Nie daje ona zbyt dużej dokładności, ale pozwala szybko dokonać pewnej przybliżonej oceny potrzeb energetycznych budynku.

Przykładowe współczynniki do szacunkowego określenia strat cieplnych budynku.

Rodzaj budynku Szacunkowe zapotrzebowanie na ciepło (W/m²)
Budynek pasywny 10-15
Budynek niskoenergetyczny 15-40
Nowe budownictwo 40-60
Budynek modernizowany 60-80
Stare budownictwo >100

Jeśli chcemy uzyskać bardziej dokładne wyniki, wówczas możemy zlecić firmie projektowej lub audytorowi energetycznemu obliczenie strat cieplnych za pomocą oprogramowania komputerowego. Dysponując czasem i wiedzą techniczną możemy wykonać to również własnoręcznie. Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta tego typu oprogramowania. W celu skorzystania z niego musimy ustalić takie informacje, jak: wymiary przegród zewnętrznych (ścian, okien, dachu i podłogi) oraz ich konstrukcję i izolacyjność poszczególnych warstw. Po wprowadzeniukocioł z zasobnikiem c.w.u.tych informacji otrzymujemy szczegółowy raport ze wskazaniem wartości strat ciepła w poszczególnych pomieszczeniach oraz izolacyjności poszczególnych przegród zewnętrznych i całkowitych strat cieplnych budynku.

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej
Od kotła wymagamy najczęściej, by zapewniał on zarówno ogrzewanie budynku, jak i przygotowanie ciepłej wody. Dobór odpowiedniej mocy na ten cel jest również bardzo ważne. Nikt przecież nie chciałby korzystać z kotła, który co prawda ogrzewa dom, ale jednocześnie nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej ilości ciepłej wody. Ustalenie wymaganej mocy kotła na potrzeby ciepłej wody wygląda inaczej w przypadku zastosowania kotła dwufunkcyjnego, a inaczej w przypadku kotła jednofunkcyjnego.

Kocioł dwufunkcyjny
Jest to urządzenie, które ogrzewa wodę przepływowo (na bieżącą) i z reguły nie ma żadnego zasobnika ciepłej wody (zapasu). Wymagana moc zależy od przepływu ciepłej wody, jaki chcemy uzyskać. Musimy więc najpierw ustalić, z jakich punktów poboru chcemy korzystać jednocześnie (i czy w ogóle jest taka potrzeba, by pobór był równoległy). Następnie wybieramy najbardziej niekorzystny wariant (największy wymagany strumień wody i najwyższa temperatura) i dla niego dobieramy moc.

Moc możemy określić z prostego wzoru:

Gdzie:
V – wymagany przepływ ciepłej wody [l/min]
ρ – średnia gęstość wody [kg/m³]
Cp – ciepło właściwe wody [kJ/kgK] (wartość w przybliżeniu stała, równa 4,19 kJ.kgK)
t c.w.u. – wymagana temperatura ciepłej wody [ºC]
t z.w – temperatura zimnej wody [ºC]

  30ºC
umywalka
55ºC
zlew kuchenny
40ºC
natrysk oszczędny
40ºC
natrysk standard
40ºC
natrysk komfort
40ºC
wanna
l/min 5 4 6 8 13 15-20
typowy czas
poboru mocy
1,5-3 1,5-3 5-7 5-7
DIN 4708: 7,8 l/min
40ºC - 6 min
5-7 8-10

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
2,97 / 29 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Ogrzewanie domu przez fundament

Ogrzewanie domu przez fundament

Fundament, będący nie tylko podstawą domu, ale równocześnie systemem ogrzewania wymyślono w Szwecji. Przeczytaj cały artykuł

Ogrzewanie domu - kontrola urządzeń grzewczych

Ogrzewanie domu - kontrola urządzeń grzewczych

W związku z corocznymi przypadkami zaczadzeń, które są wynikiem wadliwych w eksploatacji systemów grzewczych... Przeczytaj cały artykuł

Nowoczesna pompa ciepła

Nowoczesna pompa ciepła

Na rynku pojawiła się nowa wersja pompy ciepła powietrze/woda do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Przeczytaj cały artykuł

Gazowe kotły kondensacyjne - zalety

Gazowe kotły kondensacyjne - zalety

Gazowe kotły kondensacyjne wyróżniają niskie koszty eksploatacji, ale to nie jedyne zalety tych urządzeń grzewczych. Przeczytaj cały artykuł

Złączki zaprasowywane - nowy system

Złączki zaprasowywane - nowy system

Złączki zaprasowywane do rur wielowarstwowych - system KAN-therm Press LBP, to rozwiązanie, które skraca czas... Przeczytaj cały artykuł

Dlaczego grzejniki warto kupować latem?

Dlaczego grzejniki warto kupować latem?

Zdaniem specjalistów lato jest najlepszym momentem na zakup grzejników. Przemawia za tym zarówno rozpoczynający... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (24)

 1. rkwiatek

  rachowałem, rachowałem, a i tak tak wyszło mi to co na http://wyborkotla.pl wychodzi po jednym kliknięciu:)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Radzę chwycić kalkulator użyć trochę głowy a nie myszki.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Najprościej,a wiem to z doświadczenia robi się to tak.Na 1 m2 dajemy 130 Wat .Np.pokój ma 15 m2 to mnożymy 130x15=1950W.Jeżeli masz takich pomieszczeń więcej to policz ile to jest m2.Jeżeli to jest np. 100m2 to mnożymy przez 130 W i wychodzi nam 13000 W.A 13000 W to jest 13 KW.Czyli dajemy piec o mocy 13KW.I to tyle.Musisz pamiętać żeby wszystkie grzejniki nie miały więcej mocy niż 13 KW.Np w tym pokoju który ma 15 m2 grzejnik ma mieć około 1950 Wat,a że takiego grzejnika nie ma więc musisz dobrać o zbliżonej mocy.np 2000W.Wiem że niektórzy będą mówić że 130 W to może być za dużo że można dać 110W,ale najwyżej nie będziesz tak mocno .I tak do każdego pomieszczenia dobież grzejniki policz ich moc wszystkich razem,a to da Ci moc kotła.Życzę powodzenia.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Po chłopsku,ale skutecznie,tylko jakie parametry Tp i Tz?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Najprościej,a wiem to z doświadczenia robi się to tak.Na 1 m2 dajemy 130 Wat .Np.pokój ma 15 m2 to mnożymy 130x15=1950W.Jeżeli masz takich pomieszczeń więcej to policz ile to jest m2.Jeżeli to jest np. 100m2 to mnożymy przez 130 W i wychodzi nam 13000 W.A 13000 W to jest 13 KW.Czyli dajemy piec o mocy 13KW.I to tyle.Musisz pamiętać żeby wszystkie grzejniki nie miały więcej mocy niż 13 KW.Np w tym pokoju który ma 15 m2 grzejnik ma mieć około 1950 Wat,a że takiego grzejnika nie ma więc musisz dobrać o zbliżonej mocy.np 2000W.Wiem że niektórzy będą mówić że 130 W to może być za dużo że można dać 110W,ale najwyżej nie będziesz tak mocno .I tak do każdego pomieszczenia dobież grzejniki policz ich moc wszystkich razem,a to da Ci moc kotła.Życzę powodzenia. Najprościej a jednoczesnie całkowicie niedokładnie. Na jakiej podstawie dobrano te 130 W/m2? To dotyczy tylko budynków słabo izolowanych. Dla budynków dobrze i bardzo dobrze izolowanych ta wartość jest 3-4 krotnie zawyżona. Po co komu kocioł o o tak duże mocy. Najdokładniejszym sposobem doborou mocy kotła są dokładne i rzetelne obliczenia ozc, wszystkie inne sposoby to tylko szacunek zawyzony conajmniej 2 krotnie

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. asolt

  Szanowna redakcja mija sie z prawdą pisząc ze na świadectwie energetycznym podana jest wartość strat cieplnych. Urzędowy wzór tego dokumentu nie przewiduje pokazania strat cieplnych budynku czyli projektowego obciązenia cieplnego.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. Powiem tak,jestem emerytem i już nie zajmuję się instalacją CO.Napisałem tak jak ja to robiłem.A to dlaczego 130 W a nie 90W tak mnie nauczyło doświadczenie.Nie napisałem że piec powinien być nieco większy np.o 2KW od tego który wyliczyłem .Owszem można wyliczyć dokładnie ile piec ma mieć KW,ale.A co będzie jeżeli piec nie będzie czyszczony co dzień ,po prostu będzie mniej sprawny,A co będzie jeżeli opał będzie mniej lub więcej kaloryczny,a co będzie jeżeli temperatura na zewnątrz bardzo spadnie.No i moje rozwiązanie nie powoduje tego że w kotle trzeba mieć bardzo wysoką temperaturę.Zresztą tych czynników jest tak wiele że nie będę o nich pisał.No i wszędzie pisze jak obliczyć moc kotła.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. .A co będzie jeżeli piec nie będzie czyszczony co dzień ,po prostu będzie mniej sprawny. Nie do że najmniej sprawne urządzenie grzewcze to jeszcze osłabiac ten parametr???? A co będzie jeżeli opał będzie mniej lub więcej kaloryczny. Sorry,ale szkłem tyłka nie podetrzesz.A co do zwyklaka na paliwo stałe to mus zbiornik akumulacyjny. 8)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. Szanowna redakcja mija sie z prawdą pisząc ze na świadectwie energetycznym podana jest wartość strat cieplnych. Urzędowy wzór tego dokumentu nie przewiduje pokazania strat cieplnych budynku czyli projektowego obciązenia cieplnego.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 10. Szanowna redakcja mija sie z prawdą pisząc ze na świadectwie energetycznym podana jest wartość strat cieplnych. Urzędowy wzór tego dokumentu nie przewiduje pokazania strat cieplnych budynku czyli projektowego obciązenia cieplnego. Jezeli kogoś poprawiamy to róbmy to dobrze. Redakcja pisząc o mocy strat ciepła czyli projektowym obciązeniu cieplnym budynku wskazała ze możemy je odczytac na swiadectwie energetycznym a nie na audycie energetycznym. To są dwa rózne dokumenty czy też opracowania. Ja również odniosłem sie do swiadectwa energetycznego a nie do audytu. Ponieważ jestem zawodowym audytorem i projektantem i wykonuje obydwa rodzaje obliczen zarówno do swiadectw i audytów , bardzo dobrze orientuję sie co one zawierają. Jeszcze raz podkreslam że ze swiadectwa energetycznego nie da się odczytac czy tez obliczyć mocy strat i to redakcja mija się z prawdą. Proszę wskazac gdzie w urzedowym wzorze swiadectwa jest mowa o mocy strat. Dla ułatwienia podaję link do do tego wzoru: http://www.certyfikaty.jaworzno.pl/files/Swiadectwo_energetyczne_dla_budynku.pdf Wskaznik rocznego zapotrzebowania budynku na ciepło czy tez wartość całkowita zapotrzebowania na ciepło jest czyms innym niż projktowe obciazenie cieplne budynku o którym jest mowa w tym wątku. Te dwie wartości są nagminne mylone przez inwestorów, a takze jak sie tu okazało przez róznych doradców

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 11. Poniżej wklejam fragment artykułu do którego się odnosiłem: "W celu ustalenia strat cieplnych nowego budynku wystarczy skorzystać z dokumentacji. W każdym projekcie znajdziemy dziś tę informację. Dodatkowo przed oddaniem do użytku każdy nowy dom musi mieć wykonane świadectwo energetyczne, w którym również znajduje się obliczenie strat cieplnych. Są one podane w lub ." Czyli ewidentnie jest mowa o swiadectwie energetycznym a nie o audycie energetycznym i do swiadectwa się odnosiłem. Jak widac co niektórzy maja problemy ze zrozumieniem słowa pisanego

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 12. Errare (Errasse) humanum est, sed in errare (errore) perseverare diabolicum. (Hieronymus; Seneca, Epistulae morales VI,57,12; Cicero, Orationes Philippicae 12,2) Nikt nie jest doskonały, a uczymy się przez całe życie. Proponuję, aby Kolega Asolt przybliżył wszystkim śmiertelnikom co dla nich oznaczają certyfikaty energetyczne, audyty energetyczne i świadectwa energetyczne. Radzę w tym celu założyć osobny wątek, aby osoby szukające pomocy od razu tam trafiły. W ten sposób wielu potencjalnych inwestorów uniknie błędów spowodowanych nieznajomością nomenklatury budowlanej. Przy okazji może Kolega zaproponować osobistą pomoc w tej materii :wink:

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 13. Errare (Errasse) humanum est, sed in errare (errore) perseverare diabolicum. (Hieronymus; Seneca, Epistulae morales VI,57,12; Cicero, Orationes Philippicae 12,2) Nikt nie jest doskonały, a uczymy się przez całe życie. Proponuję, aby Kolega Asolt przybliżył wszystkim śmiertelnikom co dla nich oznaczają certyfikaty energetyczne, audyty energetyczne i świadectwa energetyczne. Radzę w tym celu założyć osobny wątek, aby osoby szukające pomocy od razu tam trafiły. W ten sposób wielu potencjalnych inwestorów uniknie błędów spowodowanych nieznajomością nomenklatury budowlanej. Przy okazji może Kolega zaproponować osobistą pomoc w tej materii :wink: Cały problem powstał przez nierzetelny artykuł redakcji, która nie chce się odnieść do błedów ani je poprawić. Bardzo szkoda ze wprowadza czytelników w błąd portal który z załozenia powinien niesc ten kaganek oswiaty budowlanej. Co do założenia osobnego wątku lub dopisania sie do istniejącego traktującego o swiadectwach, to uważam ze nie ma to sensu gdyż zaraz zostanę zaatakowany przez guru tego forum czyli TB (az dziwne ze jeszcze to nie nastąpiło) który uwaza ze jestem szkodnikiem a obliczenia ozc to relikt przeszłości nie mówiąc już o projektowaniu ogrzewania podłogówego wodnego lub elektrycznego na ich podstawie A tymczasem prawda jest całkiem inna. Wyniki moich obliczen sprawdzają się w rzeczywistości niezależnie czy dotyczą budynku energooszczednego czy tez nie (słabo izolowanego) Nie chcę sie kopać z koniem, gdyż nie ma to zadnego sensu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 14. Zaproponowałem Koledze założenie nowego wątku w sprawie certyfikatów energetycznych. Nie sądzę, że Kolega TB będzie się w ten temat wtrącał, jeżeli będzie tylko mowa o obowiązującym prawodastwie i aktualnych normach. Czegoś musimy się trzymać. Interpretacja obowiązujących norm, to już jest inna para kaloszy. Niekoniecznie musimy sie z obowiązującymi normami zgadzać. Nie my je ustanowialiśmy. Ale te normy obowiązują i projektując cokolwiek trzeba sie tych norm trzymać.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 15. (az dziwne ze jeszcze to nie nastąpiło) który uwaza ze jestem szkodnikiem a obliczenia ozc Zaatakowany.... Nie Szanowny Panie nie zaatakuje, a się zapytam : 1- Jak można rozbić obliczenia - bez podawania współczynnika przewodzenia ciepła przez przegrody? 2- W domach izolowanych - to takie gdzie zużycie energii nie przekracza 30kWh/m2 rocznie - jest ODWROTNIE JAK W DOMACH NIEIZOLOWANYCH - im większa moc ogrzewania na m2 tym mniejsze zużycie energii - Jaki jest więc sens liczenia OZC?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 16. (az dziwne ze jeszcze to nie nastąpiło) który uwaza ze jestem szkodnikiem a obliczenia ozc Zaatakowany.... Nie Szanowny Panie nie zaatakuje, a się zapytam : 1- Jak można rozbić obliczenia - bez podawania współczynnika przewodzenia ciepła przez przegrody? 2- W domach izolowanych - to takie gdzie zużycie energii nie przekracza 30kWh/m2 rocznie - jest ODWROTNIE JAK W DOMACH NIEIZOLOWANYCH - im większa moc ogrzewania na m2 tym mniejsze zużycie energii - Jaki jest więc sens liczenia OZC? Długo nie czekałem, odpowiedz jest taka jakiej się spodziewałem. Z mojej strony EOT, dalsza dyskusja jest bezcelowa

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 17. Nie sądzę, że Kolega TB będzie się w ten temat wtrącał, Ha, ha,ha. Ustalcie z miszczem T.B. wersje

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 18. (az dziwne ze jeszcze to nie nastąpiło) który uwaza ze jestem szkodnikiem a obliczenia ozc Zaatakowany.... Nie Szanowny Panie nie zaatakuje, a się zapytam : 1- Jak można rozbić obliczenia - bez podawania współczynnika przewodzenia ciepła przez przegrody? 2- W domach izolowanych - to takie gdzie zużycie energii nie przekracza 30kWh/m2 rocznie - jest ODWROTNIE JAK W DOMACH NIEIZOLOWANYCH - im większa moc ogrzewania na m2 tym mniejsze zużycie energii - Jaki jest więc sens liczenia OZC? Długo nie czekałem, odpowiedz jest taka jakiej się spodziewałem. Z mojej strony EOT, dalsza dyskusja jest bezcelowa Ja nie dyskutuję, staram się Panu wyjaśnić fizykę, np z definicji - kiedy można podawać współczynnik przewodzenia ciepła! Nie wiem jak Pana przekonać ( bo dla mnie to oczywiste ) że bez tego parametru ( współczynnik przenikania ciepła ) obliczenia charakterystyki energetycznej są pozbawione sensu! Naprawdę Pan uważa, że bez WPC można robić takie obliczenia???

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 19. cityhome

  Jesli ktoś z was ma problem z doborem kotła, lub potrzebujecie efektywności energetycznej kotła, czy certyfikatu -audytu energetycznego, to prosze o kontakt, blu@wp.pl, lub przez naszą stronę. :0, www.cityhome.net.pl, pozdrawiam,

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 20. klucha

  Mam zamiar kopić kocioł- nie chce jednak przepłacać za za większą moc więc doradźcie - mam dom nowy ocieplony 100m2. Cjce kupic taki kocioł z podajnikiem (firma Piecbud) http://piecbud.net.pl/produkty1/kotly-c-o/kj-g Z waszych podpowiedzi wynika że powinnam mieć 13KW, a ten kocioł jest 15 KW- czy to nie za dużo?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 21. Moja podpowiedź będzie taka że to o wiele za dużo :) Najmniejszy jaki jest dostępny to 7kW i ten jeszcze się tam nie napoci :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 22. Dlatego w takich przypadkach i zapotrzebowaniu schodzimy na ziemię i inwestujemy pieniądze w gaz pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne - tylko nie akumulacyjne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 23. maniek5

  Ja stoję przed wyborem kotła i nie mogę się zdecydować. Kolega polecił mi Carbotherm.pl, mają kotły o mocy od 15 kW do 2MW, więc na pewno znajdę coś dla siebie, no ale i tak przydałoby mi się więcej opinii.Ktoś może coś powiedzieć na ten temat?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 24. Omijać szerokim łukiem "rady" spamera mańka.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-okna

E-ściany

E-mieszkanie

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Grzejniki konwektorowe

x