ukryj

Często okazuje się, że kwestia ogrzania mieszkania czy domu jest sprawą dużo prostszą niż ustalenie, jak zapewnić ciepłą wodę użytkową w odpowiedniej ilości. Producenci urządzeń grzewczych oferują kotły dwufunkcyjne i  jednofunkcyjne, połączone z pojemnościowym podgrzewaczem ciepłej wody. Obie technologie mają swoje słabsze i mocniejsze strony.

Warto zastanowić się nad właściwym dopasowaniem urządzenia do naszych potrzeb.
Na początek spróbujmy porównać oba sposoby wytwarzania ciepłej wody:

Kryterium Kocioł dwufunkcyjny Kocioł + wymiennik
Wymagana powierzchnia zabudowy mniejsza większa
Straty ciepła radiacyjnego - wypromieniowanie
energii
mniejsze większe
Straty wody w oczekiwaniu na wzrost temperatury większe mniejsze
Cena kotła mniejsza większa
Cena instalacji mniejsza większa
Bakteria Legionella mniej prawdopodobna bardziej
prawdopodobna

 

 

 

 

 

kocioł dwufunkcyjny

Kotły dwufunkcyjne mają przewagę nad jednofunkcyjnymi, a dotyczy ona takich aspektów, jak ceny urządzenia i instalacji, straty ciepła oraz wymagania, co do powierzchni zabudowy. Ponadto cena użytkowania kotła dwufunkcyjnego wydaje się być również niższa. Jednak z obserwacji polskiego rynku instalacji grzewczych wynika, zresztą wbrew tendencjom europejskim i korzyściom wynikającym z użytkowania kotłów dwufunkcyjnych, że wciąż preferowane są kotły jednofunkcyjne z podgrzewczem pojemnościowym. 
Tendencja ta nie zawsze wiąże się z argumentami ekonomicznymi, czy nawet troską o nasz komfort. Decydują o tym raczej względy psychologiczne i chęć posiadania do dyspozycji nieprzydatnego często magazynu ciepłej wody. A może przyczyną był też dotychczasowy mały wybór na rynku kotłów dwufunkcyjnych, o takiej mocy, która zaopatrzyłaby w ciepłą wodę wieloosobową rodzinę.

Firma De Dietrich, przy współpracy z jednym z ośrodków naukowych w naszym kraju, opracowała diagram, mający ułatwić podjęcie trudnej, kosztownej i wpływającej na komfort życia decyzji. Zawiera on warianty uzasadnionych technicznie i funkcjonalne rozwiązań. Opracowanie oparte jest na przykładzie kotła MCR marki De Dietrich, który jest typoszeregiem coraz popularniejszych wiszących kotłów kondensacyjnych.

zalecany rodzaj kotła w zależności od wyposażenia budynku w punkty czerpalne ciepłej wody użytkowej

LEGENDA:

zalecany rodzaj kotła - legenda

Z przedstawionych danych wynika, że w  przypadku doboru kotła na potrzeby centralnego ogrzewania istnieje możliwość doboru kotła dwufunkcyjnego, ale o większej mocy (potrzeba przygotowania ciepłej wody użytkowej) np. MCR 34/39 MI (o mocy 34/39 kW) lub kotła o mniejszej mocy, ale z podgrzewaczem pojemnościowym np. MCR 24/BS 80 (o mocy 24 kW). Ponieważ nie bez znaczenia jest dla inwestora cena urządzeń, warto je zatem porównać.

Model MCR 34/39 MI - 6 314 zł netto
Model MCR 24/BS 80 - 7 559 zł netto

Oszczędność na zakupie kotła bez zasobnika (ale o większej mocy), w porównaniu do kosztów zakupu kotła z zasobnikiem o pojemności 80 l wyniesie więc 1519 zł.

Odpowiedź na pytanie postawione na początku jest prosta - jeśli mamy zapewnić sobie komfort ciepłej wody użytkowej i dostarczyć ją  równolegle do kuchni i łazienki, powinniśmy wybrać kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny, o mocy 24 kW na c.o. i 28 kW na ciepłą wodę (np. MCR 24/28 MI). Jest to rozwiązanie korzystniejsze pod względem kosztu zakupu urządzenia i prac instalacyjnych oraz zakłada mniejsze wymagania, co do powierzchni potrzebnej do zainstalowania urządzenia.
Jeżeli mamy dostarczyć ciepłą wodę do kuchni i dwóch łazienek, to warto zastosować kocioł o mocy 35 kW na c.o. i 39 kW na ciepłą wodę (np. MCR 35/39 MI marki De Dietrich), pod warunkiem jednak, że będziemy  korzystać z ciepłej wody jednocześnie w dwóch łazienkach, albo w łazience i kuchni, co i tak jest w praktyce najczęściej spotykaną sytuacją.

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
3,25 / 8 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Nowy stojący kocioł kondensacyjny

Nowy stojący kocioł kondensacyjny

Firma Viessmann wprowadziła na polski rynek gazowy kocioł kondensacyjny Vitocrossal 300 CU3A. Przeczytaj cały artykuł

Nowe podgrzewacze wody

Nowe podgrzewacze wody

Kompaktowe, zapewniające w krótkim czasie ciepłą wodę o wymaganej temperaturze podgrzewacze to... Przeczytaj cały artykuł

Ogrzewanie domu - kontrola urządzeń grzewczych

Ogrzewanie domu - kontrola urządzeń grzewczych

W związku z corocznymi przypadkami zaczadzeń, które są wynikiem wadliwych w eksploatacji systemów grzewczych... Przeczytaj cały artykuł

Gazowe kotły kondensacyjne - zalety

Gazowe kotły kondensacyjne - zalety

Gazowe kotły kondensacyjne wyróżniają niskie koszty eksploatacji, ale to nie jedyne zalety tych urządzeń grzewczych. Przeczytaj cały artykuł

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Firma Elektra działa na rynku elektrycznego ogrzewania podłogowego od 1985 roku. W zależności od stopnia... Przeczytaj cały artykuł

Urządzenie grzewcze z funkcją solarną

Urządzenie grzewcze z funkcją solarną

Nowe urządzenie grzewcze - centralę grzewcza z wbudowaną funkcją solarną prezentuje firma Viessmann. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-okna

E-ogródek

Urządzone.pl

E-ściany

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Piece kaflowe

x