ukryj
Budowa urządzenia
W kominkach z płaszczem wodnym charakterystycznie zbudowany jest korpus wkładu. Wyposażony jest on w podwójne ścianki, a przestrzeń między nimi wypełnia woda. Przepływając między ściankami odbiera ona ciepło i przekazuje je do instalacji grzewczej.
Aby zwiększyć pozyskiwaną z kominka ilość ciepła, niektórzy producenci umieszczają w górnej części korpusu, tuż nad paleniskiem, dodatkowe elementy, którymi także może przepływać woda.
W wybranych modelach wkładów montowana jest również dodatkowa wężownica, która służy do bezpośredniego podgrzewania wody użytkowej. Połączenie kominka z instalacją centralnego ogrzewania umożliwiają króćce przyłączeniowe umieszczone w korpusie wkładu.

Połączenie kominka z kotłem
Kominek z płaszczem wodnym to urządzenie na paliwo stałe, przystosowane do pracy w układzie otwartym. Natomiast kocioł wymaga instalacji zamkniętej. Aby mogły one współpracować, potrzebne są dwie instalacje z wymiennikiem ciepła, który je odseparuje (woda z obu instalacji nie może się ze sobą mieszać). Ta z kotłem i grzejnikami musi być wyposażona w zamknięte naczynie wzbiorcze (przeponowe), zaś instalacja z kominkiem – w naczynie otwarte, które stanowi zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem ciśnienia i uszkodzeniem instalacji.

Schemat podłączenia kominka z płaszczem wodnym z wymiennikiem płytowymSchemat podłączenia kominka z płaszczem wodnym z wymiennikiem płytowym

Ciepła woda użytkowa
Kominek z płaszczem wodnym umożliwia podgrzewanie wody użytkowej zarówno w układzie przepływowym, jak i z zastosowaniem pojemnościowego zasobnika. W pierwszym przypadku z ciepłej wody można korzystać tylko wtedy, gdy pali się w kominku. Wygodniejszym rozwiązaniem wydaje się pośrednie podgrzewanie wody przez kominek, a więc przy użyciu zasobnika o odpowiednio dużej pojemności. Wtedy ta sama woda, która zasila instalację c.o., kierowana jest do zasobnika, gdzie oddaje ciepło zgromadzonej tam wodzie. Woda nagrzewa się w ten sposób szybko i można z niej korzystać jeszcze przez kilkanaście godzin po wygaśnięciu w kominku.
Mikroprocesorowy sterownik kominka z przepustnicą.
Regulacja wydajności pracy
Sterowanie kominkiem z płaszczem wodnym, polegające na kontroli procesu spalania (zmianie ilości powietrza dopływającego do komory spalania), nie musi odbywać się tylko manualnie, jak w przypadku zwykłych wkładów kominkowych. Urządzenie można wyposażyć w elektroniczne sterowniki. Precyzyjnie sterują one pompami wymuszającymi przepływ wody w instalacji. Pompa włącza się automatycznie wtedy, gdy woda w kominku osiągnie zadaną przez użytkownika temperaturę i wyłącza, gdy temperatura wody spada poniżej tej wartości.

Czym palić
Paliwem może być drewno, brykiety, a także węgiel brunatny. Oczywiście najczęściej do palenia wykorzystuje się drewno. Jego rodzaj ma istotny wpływ na użytkowanie kominka, trwałość wkładu, a także możliwość uzyskania odpowiedniej mocy grzewczej.
Na opał powinno się wykorzystywać drewno liściaste, najlepiej o zwartej strukturze i dużej twardości. Takie właściwości ma np.: jesion, grab, dąb, buk, brzoza i klon. Ważna jest także wilgotność drewna – polana świeżo ściętego drewna powinny być od razu poukładane pod zadaszeniem i tak sezonowane przez minimum 2 lat. Suchym drewnem pali się bez strat ciepła i lepiej reguluje się całym procesem spalania, uzyskuje się też właściwą moc grzewczą. Ponadto suche drewno nie dymi, a więc zmniejsza się osadzanie sadzy na przewodach kominowych, palenisku, jak również na szybie wkładu kominka.

Jak dbać o kominek

Wkład kominkowy powinno się systematycznie czyścić. Z komory spalania, rusztu i szuflady popielnika usuwa się pozostałości po spalaniu. Pamiętać trzeba w szczególności o komorze popielnika, ponieważ jest to główna droga do pobierania powietrza przez urządzenie. Czyszczenia wymaga także szyba drzwiczek kominka – ma to znaczenie głównie estetyczne. Większość producentów kominków oferuje specjalistyczne preparaty przeznaczone właśnie do mycia drzwiczek. Oferowane w formie pianek i żeli znacznie ułatwiają usuwanie z szyby sadzy.
Przynajmniej raz w roku, poza sezonem grzewczym, sprawdza się i ewentualnie czyści przewody kominowe, wnętrze czopucha oraz płomiennic w górnej części komory spalania. Oczywiście zabiegi te powinno się powierzyć wykwalifikowanym kominiarzom.
Ważne jest, aby raz w roku sprawdzić całą instalację centralnego ogrzewania wraz z podłączeniami do kominka. Warto to zadanie zlecić firmie, która zakładała instalację.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,93 / 30 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Ogrzewanie domu przez fundament

Ogrzewanie domu przez fundament

Fundament, będący nie tylko podstawą domu, ale równocześnie systemem ogrzewania wymyślono w Szwecji. Przeczytaj cały artykuł

Ogrzewanie domu - kontrola urządzeń grzewczych

Ogrzewanie domu - kontrola urządzeń grzewczych

W związku z corocznymi przypadkami zaczadzeń, które są wynikiem wadliwych w eksploatacji systemów grzewczych... Przeczytaj cały artykuł

Nowoczesna pompa ciepła

Nowoczesna pompa ciepła

Na rynku pojawiła się nowa wersja pompy ciepła powietrze/woda do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Przeczytaj cały artykuł

Pompa ciepła - darmowa energia z powietrza

Pompa ciepła - darmowa energia z powietrza

Powietrzna pompa ciepła DHP-AQ, zapewniającą oszczędność do 75% rocznych kosztów energii to nowość... Przeczytaj cały artykuł

Konkurs dla instalatorów

Konkurs dla instalatorów

Od początku maja do końca czerwca potrwa organizowany przez firmę Viega ogólnopolski konkurs dla instalatorów... Przeczytaj cały artykuł

Jak wybrać wkład kominkowy

Jak wybrać wkład kominkowy

Kominek w domu jest elementem dekoracyjnym, ale przede wszystkim tanim źródłem ciepła. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (9)

 1. iamviking

  zastanawiałem się nad tym jaki kominek wybrać, ale w końcu kupiłem z płaszczem wodnym w http://kominki-pinus.com.pl, myślę że to najlepsza decyzja, bo jest wydajny i w dalszym ciągle nadaje fajną atmosferę w domu

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Niezłe dla domów nieizolowanych i desperatów szukających zajęcia w ciągu doby (uzupełnianie paliwa 2-3 razy na dobę - czytaj art. Redakcji ). Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Fakt,jest z nim trochę zajęcia,ale z kolei odwdzięcza się swoim wyglądem i pełni funkcję dekoracyjną,a i w tych mniejszych mieszkaniach także grzewczą. To ciekawe rozwiązanie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. No, co Ty powiesz !? Nie po to izolujemy, by robić centralne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Można równie dobrze zastanowić się nad kominkiem z wkładem powietrza,kiedy chcemy uczynić z niego źródło ciepła w naszym domu a przynajmniej w jednym pokoju. Paliwa wbrew pozorom nie trzeba tak często uzupełniać,to juz zależne jest od kilku czynników.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. Jeśli chodzi o wkłady kominkowe z płaszczem wodnym to mogę z czystym sumieniem polecić http://www.najlepsze-kominki.pl. Nie pamiętam swojego modelu kominka, ale mam go już rok i jestem zadowolona, a że zupełnie się nie znam to obsługa dzielnie odpowiadała na moje pytania i rozwiewała wątpliwości.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. Jeśli chodzi o wkłady kominkowe z płaszczem wodnym to mogę z czystym sumieniem polecić. Nikt z czystym sumieniem nie poleci kominka z płaszczem wodnym do ogrzewania domu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. luizka

  Też zastanawiam się nad kominkiem z płaszczem, ale szukam czegoś z boczną szybą - czegoś w tym stylu: http://www.kominkinapiatke.com.pl/wklad-kominkowy-z-plaszczem-wodnym-maja-12-kw-bez-szprosa-prawy-z-wezownica.html . Może ktoś używa takiego i mógłby podpowiedzieć czy warto? Bardzo podoba mi się łączenie szyb pod kątem - ewentualnie coś w tym stylu o podobnej mocy i w zbliżonej cenie ?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. Właśnie tutaj główne zapytanie pada o cenę,podaj w jakim budżecie chciałbyś zmieścić się z zakupem i wtedy zastanowimy się już nad konkretnym modelem.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-dach

E-mieszkanie

E-łazienki

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Piec gazowy czy węglowy. Jakie rozwiązanie wybrać

x