ukryj

Wybór grzejników do domu nie jest prostą sprawą. Aby podjąć właściwą decyzję, pod uwagę należy wziąć rodzaj instalacji grzewczej, materiał z którego jest ona wykonana oraz jej parametry.

grzejnik płytowy z elementami konwekcyjnymi i termostatemDla instalacji otwartej (grawitacyjnej, połączonej z atmosferą przez otwarte naczynie wzbiorcze) współpracującej z kotłem na paliwa stałe najlepszym rozwiązaniem będą członowe grzejniki żeliwne. Są one odporne na korozję, dobrze znoszą wysoką temperaturę wody grzejnej i mają mniejsze niż grzejniki płytowe opory hydrauliczne.
Instalacja zamknięta (ciśnieniowa, odizolowana od atmosfery, wyposażona w przeponowe naczynie wzbiorcze) pozwala na dowolność w wyborze rodzaju grzejników.
Materiał, z którego wykonana jest instalacja centralnego ogrzewania narzuca stosowanie odpowiedniego rodzaju grzejników. Trzeba pamiętać, że miedź wchodzi w reakcję z metalami, dlatego stosując grzejniki aluminiowe i stalowe przy instalacji wykonanej z miedzi, należy zastosować odpowiednie inhibitory korozji. Wprawdzie grzejnik nie styka się bezpośrednio z instalacją, ale za pośrednictwem śrubunku, jednak miedź może być wypłukiwana przez wodę, powodując korozję. W ofercie renomowanych producentów są też grzejniki aluminiowe, wykonane z odpowiedniego stopu aluminium, odpornego na korozję.

grzejnik płytowy bez elementów konwekcyjnychGrzejniki stalowe płytowe (panelowe)
Zalecane są do instalacji, w której wymuszony jest obieg wody. Można je łączyć z instalacją wykonaną ze stali, miedzi lub tworzywa. Przy połączeniu z instalacją stalową i miedzianą nie można zapomnieć o stosowaniu inhibitorów korozji. Gdy instalacja wykonana jest z sieciowanego polietylenu lub polibutylenu należy zastosować barierę antydyfuzyjną, która ogranicza przenikanie tlenu do wody. Grzejniki te charakteryzują się małą pojemnością wodną i są lekkie. Mają też małą bezwładność cieplną, dzięki której szybko się nagrzewają, zaraz po włączeniu pieca. Niewielka głębokość zabudowy i możliwość stosowania grzejników o tej samej mocy, ale różnej wielkości pozwala na dowolną aranżację wnętrz.

Grzejniki konwektorowe

Przekazują ciepło przez konwekcję. Składają się z wymiennika ciepła oraz obudowy. Konstrukcja obudowy zapewnia właściwą cyrkulację powietrza: zimne powietrze napływa dołem, a ciepłe – wypływa górną kratką nawiewną. Mają małą pojemność wodną. Polecane są do nowoczesnych instalacji, gdzie we współpracy z automatyką (m.in. zaworami termostatycznymi) szybko mogą reagować na zmieniające się zapotrzebowanie na ciepło. Ich wadą jest mniej korzystny, niż w przypadku grzejników płytowych, rozkład temperatury w pomieszczeniu: ciepłe powietrze gromadzi się pod sufitem. 

grzejnik stalowy członowygrzejnik stalowy

Grzejniki członowe
Konstrukcja wszystkich grzejników członowych jest podobna. Różni je materiał, z którego zostały wykonane. Zbudowane są z jednakowych elementów zwanych członami lub ogniwami,  połączonych za pomocą złączek. Należą do grupy grzejników typu konwekcyjnego, tzn. takich, w których udział ilości ciepła oddawanego na drodze konwekcji swobodnej wynosi ponad połowę.

 • żeliwne

Właściwości żeliwa sprawiają, że są odporne na korozję, uszkodzenia mechaniczne, zmiany ciśnienia wody. Cechą charakterystyczną grzejników żeliwnych są małe opory hydrauliczne, dlatego są najlepszym rozwiązaniem dla systemów grawitacyjnych z kotłem węglowym. Nie powinno się ich stosować w instalacjach zautomatyzowanych, wyposażonych w grzejnikowe zawory termostatyczne. Związane jest to z czasem reakcji grzejników na zapotrzebowanie na ciepło. Duża pojemność wodna grzejników i mała przewodność cieplna żeliwa są przyczyną ich dużej bezwładności cieplnej. Oznacza to, że grzejniki długo trzymają ciepło, ale też powoli się nagrzewają. Obecnie stosuje się je bardzo rzadko.

 • stalowe

Z wyglądu przypominają żeliwne, mają tak samo dużą pojemność, ale nagrzewają się szybciej. Nie nadają się także do układów zautomatyzowanych, a ich moc cieplna jest najmniejsza w porównaniu z pozostałymi rodzajami grzejników. Członowe grzejniki stalowe zbudowane są podobnie jak żeliwne. Różnią się jednak liczbą kanałów pionowych. Wykonywane są jako grzejniki wielosłupowe
o mniejszej szerokości ogniwa.

grzejnik stalowy konwektorowy

 • grzejnik aluminiowyaluminiowe

Są estetyczne, lekkie, mają małą powierzchnię czołową. Posiadają wysoką przewodność cieplną i małą pojemność wodną. Wykonywane są z profili aluminiowych wytłaczanych, występują również jako odlewy ciśnieniowe lub układy mieszane. Aby zintensyfikować proces oddawania ciepła, mają wyprofilowane wloty i wyloty powietrza.
Temperatura wody grzewczej dla tego typu grzejników nie może przekraczać 90-95°C, a ciśnienie 0,6 MPa. Powinny więc być stosowane wraz z zamkniętym systemem niskotemperaturowym, zabezpieczonym naczyniem wzbiorczym. Grzejniki te bardzo dobrze współpracują ze zautomatyzowanymi instalacjami, wyposażonymi w zawory termostatyczne. Można je stosować w instalacjach z rurami stalowymi lub z tworzywa sztucznego.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
2,76 / 17 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Oszczędzanie energii zacznij od ogrzewania

Oszczędzanie energii zacznij od ogrzewania

Najprostszą drogą jest wybór efektywnego urządzenia grzewczego oraz odpowiednia jego konserwacja. Przeczytaj cały artykuł

Modernizacja instalacji - czy warto?

Modernizacja instalacji - czy warto?

Ta zima jest dobrym sprawdzianem dla instalacji modernizowanej w zeszłym roku. Co obejmował remont, ile kosztował... Przeczytaj cały artykuł

Ogrzewanie elektryczne i przeciwoblodzeniowe

Ogrzewanie elektryczne i przeciwoblodzeniowe

Wybór ogrzewania elektrycznego otwiera przed inwestorem szerokie spektrum rozwiązań, które w efekcie zapewniają... Przeczytaj cały artykuł

Luksusowe grzejniki

Luksusowe grzejniki

Luksusowe grzejniki do salonu, holu i łazienki, w geometrycznej formie i eleganckim wykończeniu, to propozycja... Przeczytaj cały artykuł

Grzejniki konwektorowe

Grzejniki konwektorowe

Decydując się na ogrzewanie elektryczne, mamy do wyboru ekonomiczne piece akumulacyjne, ogrzewanie podłogowe... Przeczytaj cały artykuł

Dlaczego grzejniki warto kupować latem?

Dlaczego grzejniki warto kupować latem?

Zdaniem specjalistów lato jest najlepszym momentem na zakup grzejników. Przemawia za tym zarówno rozpoczynający... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (17)

 1. Zdecydowanie Purmo. Chodzi mi o to - //e-inclusive.pl/grzejniki/grzejniki-plytowe-typu-v/1031-grzejniki-purmo-rettig-heating-v-22-600x1200-31101000.html Są dosyć tanie, długa gwarancja no i jakość. U nas 5 lat i wszystko ok.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Jak dla mnie dalej Purmo jest liderem, mam wrażenie, że nawet ceny są niższe - /e-inclusive.pl/24-grzejniki Inna kwestia - czy to prawda, że wydłużyli gwarancję?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Tomasz Wiktyński

  jeśli montujemy grzejnik w nietypowych miejscach warto zwrócić uwagę na firmę http://alukal.com.pl/ która proponuje dosyć dużą gamę różnych rozmiarów, a po za tym proponuje grzejniki dekoracyjne, dzięki czemu nawet nowoczesne wnętrza dobrze z nimi kooperują

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. np. taki? Miejsce nie jest typowe, rozmiar w sam raz, dobrze kooperuje z wnętrzem http://static.urzadzone.pl/gallery/8302/0_7aa6bd3e01f4e6e5dd1eeefe3e11b2baa1082eb9.jpg

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Ja u siebie zdecydowałem się na powietrzne pompy ciepła i jestem bardzo zadowolony. Mam pompę ciepła powietrze-powietrze i pomimo moich początkowych obaw okazało się, że ma dobrą wydajność nawet kiedy temperatura na zewnątrz spada do okolic -5 stopni. Chociaż liczę się z tym, że jak przyjdą większe mrozy to będzie trzeba trochę dogrzać.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. kalesony już kupiłeś? teraz można kupić w promocji.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. Witam Wszystkich na forum. Jeżeli chodzi o pompę ciepła to faktycznie bardzo dobry wybór,jednak tez zależy to od kilku czynników w tym metraż naszego domu oraz budżet. A co do grzejników to polecam oczywiście aluminiowo-miedziane oprócz łazienki,tam można zastosować inną technologię.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. Również witamy kolejnego spamera

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. ja tam kupiłem aluminiowe, żeberkowe i leżą w piwnicy jak nie zardzewieją to je powieszę w pokojach a jak będą grzeczne to podłączę do co

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 10. A czemu mają być "niegrzeczne" ? Takie grzejniki przetrwają lata bez rdzy,wiem co piszę bo sam takie mam. Poza tym zajmujemy się instalacja pomp ciepłą wiec w razie pytań chętnie doradzimy,jest to bardzo opłacalne.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 11. Weronika Glinkowska

  U nas w salonie idealnie sprawdza się rozwiązanie z grzejnikami konwektorowymi Verano. Praktycznie ich nie widać, a temperatura w pomieszczeniu zawsze jest idealna.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 12. U nas w salonie idealnie sprawdza się rozwiązanie z grzejnikami konwektorowymi Verano. Praktycznie ich nie widać, a temperatura w pomieszczeniu zawsze jest idealna. Grzejniki konwektorowe są drogie w eksploatacji, a komfort cieplny taki sam jak przy zwykłych kaloryferach, czyli żaden. W nogi zimno, a pod sufitem sauna!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 13. PiotrekL

  Mam grzejniki konwektorowe Verano. Sprawdziły się doskonale w zimie. Temperatura w pomieszczeniu zawsze idaelna.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 14. Ciekawe ile ta idealna temperatura kosztowała energii w sezonie grzewczym? Takie pitu, pitu, to w przedszkolu, a nie na forum budowlanym :evil:

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 15. PiotrekL

  WARTO WIEDZIEĆ Jaki sposób ogrzewania domu wybierzesz (od wygody), tym więcej zapłacisz: Ogrzewanie węglem: Ceny zależą od jego jakości i mogą się znacznie różnić w zależności od gatunku i miejsca wydobycia. Koszt ogrzewania węglem dobrej jakości to mniej więcej 0,15 zł/kWh. Ogrzewanie gazem: Ceny są dość stabilne. Ogrzewanie nim kosztuje mniej więcej 0,24 zł/kWh. Ogrzewanie prądem: Średni koszt to 0,6 zł/kWh.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 16. WARTO WIEDZIEĆ Jaki sposób ogrzewania domu wybierzesz (od wygody), tym więcej zapłacisz: Ogrzewanie węglem: Ceny zależą od jego jakości i mogą się znacznie różnić w zależności od gatunku i miejsca wydobycia. Koszt ogrzewania węglem dobrej jakości to mniej więcej 0,15 zł/kWh. Ogrzewanie gazem: Ceny są dość stabilne. Ogrzewanie nim kosztuje mniej więcej 0,24 zł/kWh. Ogrzewanie prądem: Średni koszt to 0,6 zł/kWh. Koszt kWh to nie koszt ogrzewanie. Z ogrzewaniem jest dokładnie odwrotnie. Najtaniej prądem. Koszt kWh uzyskany w optymalnych warunkach, nie ma nic wspólnego z kosztem ogrzewania pośredniego. Np. Taki kocioł na ekogroszek, zuzywa na podtrzymanie 0.65kg paliwa, czyli 16kg na dobę Daje to prawie 20 000 kWh . A taki dom, 150m2 źle izolowany potrzebuje pokrycie strat przez przegrody 4500kWh - wszystko co ponad 30kWh/m2 to starty instalacji. Nie ma więc sensu powtarzać głupot, które wypisują ciepłownicy. Na politechnikach im tak piorą mózgi, że sprawność 110% już wymyślili.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 17. Np. Taki kocioł na ekogroszek, zuzywa na podtrzymanie 0.65kg paliwa, czyli 16kg na dobę Daje to prawie 20 000 kWh . A taki dom, 150m2 źle izolowany potrzebuje pokrycie strat przez przegrody 4500kWh - wszystko co ponad 30kWh/m2 to starty instalacji. czyli według wyliczeń powyżej wystarczy grzać raz na cztery dni tym groszkiem.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-mieszkanie

Urządzone.pl

E-ogródek

E-łazienki

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Jak oszczędzać wodę w domu i ogrodzie?

x