ukryj

kotłownia gazowaPomieszczenie kotłowni gazowej musi spełniać liczne wymagania, opisane w normie PN-B-02431-1. Kotłownie wbudowane na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niż 1.

Pojęcie "kotłownia wbudowana" oznacza kotłownię niesamodzielną, zlokalizowaną w pomieszczeniu będącym elementem budynku (np. mieszkalnego).
Pojęcie "gęstość względna" mówi o tym, ile razy gaz jest cięższy od powietrza. Gęstość względna mniejsza niż 1 oznacza więc, że gaz jest lżejszy od powietrza - dotyczy to gazu ziemnego, którego gęstość wynosi 0,78 kg/m³.

Zróżnicowanie wymagań

Wymagania wobec pomieszczenia kotłowni są uzależnione od łącznej mocy cieplnej urządzeń grzewczych. W myśl tej zasady kotłownie podzielone są na dwie grupy - o mocy do 60 kW i o mocy od 60 do 2000 kW. Moc cieplna kotłowni w domach jednorodzinnych wynosi ok. 40-50 kW. Będą ich więc dotyczyć przepisy dla kotłowni o mocy do 60 kW. Kotłownie te są dodatkowo podzielone są na dwie grupy: kotłownie o mocy do 30 kW i od 30 do 60 kW.

Wymagania dla kotłowni do 60 kW
Podłogi i ściany pomieszczenia kotłowni powinny być wykonane z materiałów niepalnych. Jeśli nie ma takiej możliwości, powierzchnia w odległości nie większej niż 0,5 m od krawędzi kotła musi być trwale pokryta materiałem niepalnym. Natomiast podłoga lub ściana bezpośrednio pod kotłem musi być wykonana z materiału niepalnego.

Przód kotła musi być oddalony od przegród budowlanych o co najmniej 1 m.
Pozostałe części powinny znajdować się w odległościach zapewniających dostęp do wszystkich części kotła wymagających obsługi lub konserwacji.
Zalecane jest oświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym (bezpośrednio lub pośrednio). Powinno też być oświetlenie sztuczne, o stopniu ochrony IP - 24.
W pomieszczeniu musi być instalacja wodociągowa, która doprowadzi do kotła i odprowadzi do domu wodę o wymaganej jakości (rury i armatura spełniające wymagania dla instalacji wodociągowej) oraz kanalizacyjna odprowadzająca wody odpadowe na zewnątrz (wpust podłogowy z kratką ściekową).

Położenie kotłowni

Kotły o mocy do 30 kW mogą być umieszczone w piwnicy lub na dowolnej kondygnacji. Nie mogą być umieszczone w pomieszczeniu mieszkalnym - musi to być pomieszczenie pomocnicze lub techniczne. W budynkach wysokich nie ma aż takiej dowolności - kotłownia może być zlokalizowana w piwnicy, na pierwszej lub na ostatniej kondygnacji.
Kotły o mocy od 30 do 60 kW powinno się umieścić w specjalnym pomieszczeniu na  kondygnacji najniższej lub najwyższej, możliwie centralnie wobec ogrzewanych pomieszczeń. Zalecane jest, by co najmniej jedna ściana tego pomieszczenia była ścianą zewnętrzną.
Kotłownia powinna mieć wysokość optymalną do obsługi urządzeń, przy czym nie mniejszą niż
2,2 m. Dla kotłowni do 30 kW dopuszcza się, by w istniejących już budynkach umieszczać kotły
w pomieszczeniach technicznych o wysokości nie mniejszej niż 1,9 m.

Wentylacja kotłowni i odprowadzenie spalin

Kluczową sprawą dla bezpieczeństwa i prawidłowej pracy kotłowni jest odpowiednia wentylacja
i odprowadzanie spalin. Właściwym systemem jest wentylacja wywiewno-nawiewna, natomiast niedopuszczalna - wentylacja wyciągowa.
W zakresie odprowadzania spalin wysokość i przekrój przewodu kominowego należy wyznaczyć obliczeniowo, przy uwzględnieniu wymagań producenta (szczególnie wobec ciągu).

Zestawienie wymagań dla kotłowni o mocy do 30 kW i od 30 do 60 kW

parametr, jednostka kotłownia o mocy  do 30 kW kotłownia o mocy 30 do 60 kW
KANAŁ WENTYLACJI NAWIEWNEJ niezamykany niezamykany
przekrój [cm²] co najmniej 200 co najmniej 300
odległość dolnej krawędzi
od podłogi [cm]
co najwyżej 30 co najwyżej 30
KANAŁ WENTYLACJI WYWIEWNEJ niezamykany niezamykany
przekrój [cm²] co najmniej 200 co najmniej 200
położenie jak najbliżej stropu jak najbliżej stropu
KANAŁ SPALINOWY    
mniejszy wymiar przekroju
lub średnica dla kotłów
z palnikami inżektorowymi [cm]
co najmniej 14 co najmniej 18

Dla kotłowni do 30 kW dopuszcza się nawiew powietrza zewnętrznego z sąsiednich pomieszczeń – otwór wentylacji nawiewnej (niezamykany) musi mieć minimalną powierzchnię 200 cm².

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,63 / 8 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Pompa ciepła o dużej mocy

Pompa ciepła o dużej mocy

Na rynku pojawiła się nowa pompa ciepła Vitocal 300-G firmy Viessmann. Ze względu na dużą moc cieplną... Przeczytaj cały artykuł

Ogrzewanie domu - kontrola urządzeń grzewczych

Ogrzewanie domu - kontrola urządzeń grzewczych

W związku z corocznymi przypadkami zaczadzeń, które są wynikiem wadliwych w eksploatacji systemów grzewczych... Przeczytaj cały artykuł

Instalacje z brązu

Instalacje z brązu

Różnego typu złączki, armatura z brązu są w technice instalacyjnej synonimem jakości i efektywności. Przeczytaj cały artykuł

Pompa ciepła - darmowa energia z powietrza

Pompa ciepła - darmowa energia z powietrza

Powietrzna pompa ciepła DHP-AQ, zapewniającą oszczędność do 75% rocznych kosztów energii to nowość... Przeczytaj cały artykuł

Konkurs dla instalatorów

Konkurs dla instalatorów

Od początku maja do końca czerwca potrwa organizowany przez firmę Viega ogólnopolski konkurs dla instalatorów... Przeczytaj cały artykuł

AmeriGas Odkryciem Roku 2011

AmeriGas Odkryciem Roku 2011

AmeriGas Polska Sp. z o.o. otrzymał wyróżnienie w kategorii Odkrycie Roku 2011 w programie Laur Klienta 2011. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ściany

 • Substancje szkodliwe w domu

  Substancje szkodliwe w domu

  Nadchodzi wreszcie ten wymarzony, długo oczekiwany dzień, kiedy nasze nowe, czy nowo wyremontowane mieszkanie...

E-ogródek

 • Jaka trawa do ogrodu

  Jaka trawa do ogrodu

  Wybór mieszanki traw na trawnik zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć, podłoża, miejsca w którym trawnik rośnie oraz...

E-okna

E-izolacje

 • Izolacja przeciwogniowa

  Izolacja przeciwogniowa

  Trudno sobie wyobrazić naszą cywilizację bez ognia. Jednak jest bardzo niebezpieczny, może prowadzić do tragedii.

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Budowa kominka w domu

x